cechy przyjaźni

Cechy przyjaźni – jak rozpoznać przyjaciela i nim być?

Istnieje mnóstwo cytatów na temat przyjaźni. Starożytne przysłowie mówi: „Zdarza się przyjaciel bardziej przywiązany niż brat”. Prawdziwa przyjaźń jest czymś niezwykle pięknym. Bliskiej osobie możemy bez obaw zwierzyć się z problemów i podzielić radosnymi chwilami, które nas spotykają. Trzeba przyznać jednak, że nie łatwo znaleźć bratnią duszę. Zdarzają się też fałszywi znajomi. Na jakie cechy przyjaźni warto zwracać uwagę, by nie zostać zranionym?

Cechy prawdziwego przyjaciela

„Możesz mi zaufać, jestem twoim przyjacielem” – nie sztuką jest powiedzieć te słowa. O wiele trudniej okazać się wsparciem w trudnych chwilach. Poznaj cechy prawdziwego przyjaciela.

 • Zrozumienie, współczucie. Jeśli druga osoba jest dla nas ważna, naturalnie przychodzi nam okazywanie jej ciepłych uczuć. Interesują nas jej przeżycia, w naszym spojrzeniu widać współczucie.
 • Nic tak nie rani, jak świadomość, że poufne informacje, które przekazaliśmy naszemu przyjacielowi, zostały przekazane dalej. Wyjawianie cudzych sekretów dyskredytuje nas jako przyjaciół.
 • Umiejętność słuchania. Prawdziwy przyjaciel nie mówi tylko o sobie. Dopytuje co u ciebie i naprawdę słucha.
 • Poprawa nastroju. Relacje z bliskimi nam osobami bardzo pozytywnie wpływają na samopoczucie obu stron. Po prostu chcemy z nimi przebywać, bo wtedy czujemy się szczęśliwi.
 • Dobry przyjaciel inspiruje nas do działania i rozwoju. Znajomość działa budująco, nie destrukcyjnie. Jeśli czujemy, że przy tej drugiej osobie stajemy się lepszą wersją siebie, to jest właśnie ta osoba.
 • Przyjaźń jest bezinteresowna. Kontaktujemy się z drugą osobą nie dla własnych celów. Chcemy cieszyć się swoim towarzystwem, bo wtedy czujemy się dobrze.
 • W pobliżu przyjaciela jesteśmy sobą, nie musimy nikogo udawać. Nie pilnujemy się non stop czy nie popełniliśmy jakiejś gafy. Wiemy, że przyjaciel nie będzie nas osądzał.

Czym nie jest przyjaźń?

Mimo iż od przyjaciela oczekujemy szczerości, nie lubimy przebywać z kimś, kto stale próbuje nas zmienić. Rady, które dajemy drugiej osobie, powinny być konkretne i szczere, ale pamiętajmy, że warto przede wszystkim chwalić drugą osobę i doceniać jej zalety. Dajemy sobie wolność – nie ograniczamy osoby, którą kochamy.

Znajomych możemy mieć wielu, ale słowo przyjaźń jest znacznie głębsze. Nie oznacza zwykłego koleżeństwa. Najczęściej opiera się na latach wspólnych doświadczeń. Słowo to jest dziś nadużywane, ale warto wiedzieć, kiedy je stosować. Prawdą jest, że „przyjaciela poznaje się w biedzie”.

Jak zostać dobrym przyjacielem?

Zacznij od pracy nad sobą!

 1. Nie ograniczaj się jedynie do rówieśników.
 2. Szukaj przyjaciół wśród ludzi, którzy mają takie same wartości.
 3. Sam bądź przyjacielem.
 4. Myśl o ludziach pozytywnie.
 5. Wychodź z inicjatywą.
 6. Jeśli jesteś bardzo zajęty – dzwoń. Choć na chwilę przypomnij o sobie i podtrzymuj znajomość.
 7. Nie bądź zbyt pobłażliwy, bo tym nie zjednasz sobie ludzi. Bądź sobą i mów prawdę.
 8. Nie trać czasu, dla kogoś, kto tego nie doceni.

Prawdziwy przyjaciel – skarb

Jeśli masz prawdziwego przyjaciela, traktuj go jak skarb. Nie każdemu udaje się znaleźć bratnią duszę. Przyjaciel bywa przyrównywany do delikatnej roślinki, którą stale musimy podlewać i o nią dbać, żeby nie uschła. Nie myśl tylko o zdobyciu popularności. Liczy się nie ilość, a jakość znajomych. Zastanów się, czy ty sam przejawiasz cechy przyjaźni. Pielęgnuj wartościowe przyjaźnie i bądź osobą godną zaufania.

Autor: Klaudia Pieczykolan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *