jak się skoncentrować

Jak się skoncentrować i poprawić swoją pamięć? Najlepsze ćwiczenia!

Czy zdarzyło Ci się spędzić wiele godzin nad jakimś zadaniem, projektem albo usiłując przeczytać książkę, w ostateczności zdając sobie sprawę, że Twoje myśli są rozproszone i zupełnie nie wiesz, o czym czytasz lub co robisz? Jeśli tak to być może brakuje Ci umiejętności skupienia. Jak się skoncentrować i poprawić swoją efektywność? Dlaczego tak ważne jest odrzucanie „rozpraszaczy”?

Koncentracja to świadome skupianie uwagi na określonej myśli, przedmiocie, wydarzeniu, zagadnieniu lub zjawisku. Ta umiejętność umożliwia osiągnięcie celów, wykonanie zadań, rozwiązywanie problemów i dobre wykorzystanie czasu. Mało kto narzeka na jego nadmiar, więc warto poznać sposoby na poprawę koncentracji. Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, co może nas rozpraszać.

Brak koncentracji – przyczyny

Przyczyną problemów ze skupieniem mogą być liczne „rozpraszacze”, jakie wokół siebie mamy. Osoba pracująca przy komputerze może, zamiast skupiać się na zadaniach, zbyt dużo czasu spędzać przeglądając nowe wpisy na mediach społecznościowych, odpisując na maile czy SMS-y niezwiązane z pracą. Brak koncentracji może wynikać też z przyczyn takich jak:

 • Niewystarczająca ilość snu,
 • Bałagan na biurku,
 • Hałas,
 • Stres,
 • Nadmiar obowiązków.

O ile to możliwe, należy zminimalizować te czynniki utrudniające pracę. Warto skorzystać też z kilku sprawdzonych trików.

Ćwiczenia na koncentrację

Okazuje się, że można zaradzić problemom ze skupieniem. Koncentracja jest jak mięsień – możemy ją trenować. Mamy możliwość sterowania swoją uwagą i są skuteczne ćwiczenia na koncentrację. Oto niektóre z nich.

 1. Przygotuj długopisy i kartkę papieru. Na środku narysuj pionową linię. Dwoma rękami rysuj po każdej stronie taki sam obrazek. Przykładowo może to być: motyl, człowiek, gwiazda, drzewo. Ćwiczenie wymaga skupienia i pomaga wzmocnić koncentrację.
 2. Zapisz swoje imię i nazwisko od tyłu do przodu.
 3. Weź głęboki wdech przez usta. Opuść ramiona. Uśmiechnij się.
 4. Ćwicz żonglowanie. To świetny trening koncentracji.
 5. Graj w szachy, które poprawiają zdolności intelektualne.
 6. Zapamiętaj wyrazy pochodzące z gwary góralskiej oraz ich znaczenie. Masz na to 2 minuty. Kilka przykładów:

Hory – góry,

Gronik – szczyt, wzgórze,

Maras – bagno,

Satra – szałas,

Kierdel – stado,

Piciur – jeleń,

Grule – ziemniaki,

Gazda – gospodarz.

Jak poprawić pamięć?

Im lepsza jest kondycja mózgu, tym lepiej działa nasza pamięć. Tylko regularne ćwiczenia pamięci pomagają ją wzmacniać. Warto poświęcić na to, chociaż pół godziny dziennie. Jak poprawić pamięć?

 • Dbaj o odpowiednią ilość tlenu. Pomieszczenie, w którym pracujesz, powinno być regularnie wietrzone.
 • Uprawiaj sport. Wybierz odpowiedni rodzaj dla siebie: fitness, jazda na rowerze, bieganie, pływanie. Ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie krwi, która dotlenia mózg.
 • Odpowiednia dieta, bogata w witaminy z grupy B i minerały.
 • Nawodnienie organizmu wzmacnia koncentrację. Zaleca się picie 2 litrów czystej, niesłodzonej wody dziennie w celu nawilżenia komórek i prawidłowego ich funkcjonowania.

Rozwijanie koncentracji przynosi liczne korzyści.

 • Zaczynasz szybciej się uczyć, efektywniej pracować.
 • Nie masz poczucia straconego czasu.
 • Odczuwasz większą satysfakcję z wykonanego zadania.
 • Jesteś bardziej pewny siebie i szczęśliwy.

Jeśli masz problem ze skupieniem uwagi na wykonywanym zadaniu i nie wiesz jak się skoncentrować, nie załamuj się. Umiejętność tę da się kształtować. Skorzystaj z powyższych sprawdzonych sposobów, a zauważysz poprawę swoich efektów w różnych dziedzinach życia.

Autor: Klaudia Pieczykolan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *