zdrada emocjonalna

Jesteśmy tylko przyjaciółmi – czyli zdrada emocjonalna

Kiedy myślimy o zdradzie, w głowie maluje nam się obrazek gdy żona wraca do domu i nakrywa tam swojego męża z inną kobietą w łóżku, wówczas jest to zdrada fizyczna, która najczęściej kończy się awanturą i rozwodem. Jest jednak taki rodzaj zdrady, który nie boli, a zabija po cichu i trudno go udowodnić w sądzie. Niby nic, parę miłych smsów, wspólna kawa w przerwie w pracy, wypad na siłownię, przecież to w końcu przyjaciółka, a on nigdy by cię nie zdradził bo bardzo cię kocha i sam to wielokrotnie podkreśla. Tak często wygląda zdrada emocjonalna. Jak wybaczyć zdradę i dlaczego facet zdradza?

Czym jest zdrada emocjonalna?

Przyjaźń damsko-męska istnieje, jednak taka prawdziwa, pozbawiona chociaż platonicznego uczucia, bardzo rzadko. Może nam się wydawać, że z pozoru niegroźna koleżanka z pracy naszego partnera to faktycznie tylko koleżanka i on sam może w to święcie wierzyć.  Problem pojawia się wtedy gdy spotkania, wymiana wiadomości, czy myśli o tej osobie zaczynają wypełniać większość dnia, a ty zauważasz, że twój partner non stop uśmiecha się do ekranu telefonu i ewidentnie nie ogląda śmiesznego filmu.

To może być zdrada emocjonalna. Oczywiście nie oznacza to, że nagle masz zacząć przeglądać jego maile, wiadomości i robić mu awantury o wszystko, bo tak naprawdę nie masz dowodu i to jest największy problem ze zdradą emocjonalną. Osoba, która zdradza czuje emocjonalną i uczuciową więź i zażyłość z osobą, z którą nawet często nieświadomie flirtuje, lubi tę osobę, chce ją mieć dla siebie jednocześnie nie posiadając jej fizycznie, ponieważ wówczas byłaby to prawdziwa zdrada fizyczna.

Ale tego typu zdradzanie ma również negatywny wpływ na związek w którym tkwi i jest czymś złym, być może nawet gorszym. Oczywiście samo wymienianie się wiadomości to nie wszystko, ale jeśli do tego dodamy takie stwierdzenia jak to, że byliby idealną parą, są pokrewnymi duszami, a nawet, że rozumieją się bez słów, to zgodzisz się, że to boli i brzmi niepokojąco?

Jak prawidłowo zareagować?

Nie krzycz, nie rozpaczaj i nie podejmuj pochopnych decyzji. Afekt jest złym doradcą w tej kwestii. Być może nie jest za późno, prawdą jest, że czujesz się zaniedbana, ale twój partner poza zbudowaniem więzi emocjonalnej prawdopodobnie nie skonsumował swojej relacji. W takiej sytuacji, jeśli oczywiście jesteś do tego skłonna i zależy ci na tym, możesz spróbować z nim porozmawiać i być może uda ci się mu wybaczyć.

No dobra, ale jak wybaczyć zdradę? To trudne pytanie, większość osób z pewnością odpowie, że się nie da. Nie ważne czy to był tylko niewinny sms, miła kawa popołudniem czy namiętny seks w jakimś hotelu za twoimi plecami, to zawsze jest oszustwo. Możesz oczywiście próbować wybaczyć bo przecież go kochasz, ale pomyśl czy będziesz mu ufać tak samo, jak ufałaś przedtem? Przecież zdrowa relacja jest zbudowana na wzajemnym zaufaniu i szacunku, a tutaj nie możemy o tym mówić.

Dlaczego mężczyźni zdradzają?

Nic nie usprawiedliwia zdradzania partnera, obojętnie czy mówimy o kobietach, czy mężczyznach. Istnieją jednak powod, wskazywane przez badaczy tematu, odpowiadające na nurtujące nas wszystkie pytanie: dlaczego facet zdradza? Otóż do najczęstszych przyczyn zdrady możemy zaliczyć:

  • Chęć przeżycia przygody.
  • Znudzenie prozą życia, rutyna
  • Chęć poczucia się atrakcyjnym, kompleksy
  • Brak satysfakcji z obecnego związku.
  • Brak komunikacji i porozumienia, w związku, częste kłótnie.

Panowie, podobnie jak my, chcą być doceniani, chwaleni, zasypywani komplementami, ale również chcą czuć, że poza tym, że jesteś jego partnerką to jesteś też jego najlepszą kumpelą i kochanką.

Mężczyźni działają na dziwnej zasadzie, która mówi, że kuplom świństwa się nie zrobi. Dokładnie ta sama zasada działa w związkach. Związki oparte na szczerej, luźnej przyjaźni są trwalsze i mniej narażone na zdradę czy konflikty.

Ponadto, wielu Panów dojrzewa później, w związku z czym przerastają ich problemy życiowe lub nawet jeśli posiadają odpowiednią dojrzałość to nie mają gdzie odreagować frustracji związanej z życiem. Powodem tego, dlaczego facet zdradza, może być też to, że zaniedbując nasz związek, zaniedbaliśmy też siebie. Oczywiście, czasem ciężko myśleć o pięknej figurze i fajnych ciuchach gdy twój dzień wypełniają dzieci i bieganie z jednego końca miasta na drugi i jedyne na co masz czas, to naciągnięcie wygodnego dresu i zjedzenie hot-doga w biegu, ale powiedz sama, też byś chciała, żeby twój partner patrzył na ciebie z pożądaniem? A czy ty widząc ten obraz nędzy, rozpaczy i matki polki, podobasz się samej sobie? Jednakże nic nie usprawiedliwia zdrady, dlatego nie obwiniaj się i nie usprawiedliwiaj partnera. Zrobił coś niewybaczalnego, złamał pewien układ, który był między wami.

Jak żyć po zdradzie?

Jak żyć po zdradzie, czy w ogóle można być tym samym człowiekiem gdy ktoś w taki sposób nas oszukał? Żyliście razem i nagle okazało się, że to nie miało znaczenia. Bo przecież gdyby miało to, twój partner na pewno by ci tego nie zrobił, prawda? Otóż musisz pamiętać, że nie jesteś winna temu co się stało. Jedyną winną osobą jest twój partner i ewentualnie ta druga, jeśli oczywiście wiedziała o twoim istnieniu (bo z tym różnie bywa).

Przede wszystkim musisz skupić się na rzeczach ważnych, a ważna jesteś ty, twoje ewentualne dzieci i wasze potrzeby. Zrób coś dla siebie, pozbądź się rzeczy związanych z partnerem. Jeśli jednak zdecydujesz się mu wybaczyć, może być wam trudno nauczyć się jak żyć po zdradzie. Nigdy nie będziesz mu już tak ufać jak ufałaś wcześniej, a on nigdy w twoich oczach nie będzie osobą wiarygodną i szanującą cię.

On natomiast, będzie czuł się trochę jak w klatce bo wiadomo, że teraz każdy jego ruch jest obserwowany i może być wykorzystany przeciwko niemu. Może też być tak, że będziecie tworzyć pozory i przeżywać rozkwit miłości, czy miodowy miesiąc, pytanie tylko –  jak długo?

Nie zapomnisz nagle o tym co się stało. Dlatego zastanów się, czy czasem nie warto odpuścić i zacząć wszystkiego od początku? Jeśli jednak chcecie naprawić ten związek i widzicie szansę na jego uratowanie, na pewno kluczem do sukcesu będzie szczerość i wzajemne zrozumienie własnych emocji. Czeka was wiele trudnych rozmów, ale one wszystkie mogą prowadzić do szczęśliwego zakończenia.

 

2 thoughts on “Jesteśmy tylko przyjaciółmi – czyli zdrada emocjonalna

  1. Tak, zdecydowanie warto odpuścić. Po co trzymać to w sobie..? Męka dla naszej duszy. Dobry artykuł

  2. Ja zostałam zdradzona po latach małżeństwa… raz wybaczyłam, potem znów popełnił ten błąd… a może to ja popełniłam go, wybaczając pierwszą zdradę.. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *