Depresja

Depresja – to musisz o niej wiedzieć

Jeśli wydaje Ci się, że na pewno nie zachorujesz na depresję – możesz być w błędzie. Nikt z nas nie jest w stanie tego przewidzieć, a winne nie są tutaj wcale tylko i wyłącznie geny. Owszem, jeśli ktoś w naszej rodzinie cierpi na przewlekłą depresję to ryzyko automatycznie u nas wzrasta – ale zdarzają się takie przypadki, gdzie psychiatra nie jest w stanie podać nam powodu. Jednego dnia wydaje nam się, że jesteśmy zupełnie zdrowi – a w następnym nie mamy już siły wstać i umyć zębów.

Jednocześnie musisz też pamiętać, że depresja u każdego będzie wyglądała trochę inaczej. Panowie na przykład czasami przez lata ukrywają swój problem przed wszystkimi i faktycznie im się to udaje – coś takiego może jednak skończyć się również tragicznie. Ludzie uczą się normalnie żyć z depresją – przyzwyczajają się do tego, że cały czas są zmęczeni, zniechęceni i z niczego nie czerpią radości. Nie powinno tak być – tym bardziej teraz, gdy mamy o wiele lepszy dostęp do usług psychologów i psychiatrów.

Depresja sama nie zniknie

Jeśli raz na jakiś czas masz gorszy humor i jest to związane na przykład z porą roku – wtedy faktycznie większość ludzi jest w stanie sobie z tym poradzić. Wahania nastroju nie są aż tak przytłaczające i umiemy kontrolować swoje samopoczucie np. poprzez aktywność fizyczną i zdrowie odżywianie. W przypadku cięższej depresji nam się to już nie uda – ten problem jest przewlekły i zostanie z nami tak długo, jak długo nie zdecydujemy się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy.

Depresję leczymy przy pomocy terapii i leków – może być to chociażby Pramolan czy Ketrel. Oprócz tego można też stosować inne formy leczenia – muzykoterapię, aromaterapię, jogę. Najczęściej jednak zaczynamy od regularnych rozmów z psychologiem, a gdy to nie wystarczy – sięgamy po antydepresanty.

Depresja będzie miała wpływ także na ciało

Powszechnie zakłada się, że depresja atakuje mózg człowieka – przez to jest ona niewidoczna i niestety bagatelizowana. Nie jest to jednak do końca słuszne stwierdzenie, bo depresja bardzo szybko zaczyna być zauważalna także na ciele człowieka – objawia się to chociażby tyciem lub utratą kilogramów. Osoba chora często zaczyna się głodzić lub przejadać, ponieważ nie radzi sobie z emocjami.

Oprócz tego mogą wystąpić bóle głowy, bezsenność, kłopoty z koncentracją – nie możemy więc zaprzeczać temu, że ta choroba psychiczna w rzeczywistości atakuje cały nasz organizm. To właśnie dlatego tak ważne jest uzyskanie dobrej diagnozy i wdrożenie leczenia – najszybciej, jak to tylko możliwe.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *