Dziecko u dentysty

Jak wyleczyć u dziecka strach przed dentystą?

Strach przed dentystą jest powszechnym zjawiskiem, które dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Rodzice maluchów, którzy z niepokojem podchodzą do wizyty nie powinni jednak bagatelizować tego zjawiska, bowiem w przyszłości może się ono zmienić w dentofobię.

Należy pamiętać, że nastawienie dziecka w wielu przypadkach wynika z naszego własnego stosunku do wizyt u specjalisty. Duże znaczenie ma także to jakie podejście ma dentysta dziecięcy, którego odwiedzamy.

Strach przed pierwszą wizytą w gabinecie – jak sobie z nim poradzić?

Pierwsza wizyta kontrolna to ważne wydarzenie, które może w ogromnym stopniu wpłynąć na późniejsze doświadczenia malucha. Z tego względu należy się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba wytłumaczyć dziecku, że wizyty w gabinecie stomatologicznym są czymś absolutnie normalnym i koniecznym, aby utrzymać zęby w zdrowiu. Nie powinno się też poruszać tematu bólu czy opowiadać o własnych negatywnych doświadczeniach.

Jeśli mimo wszystko dentysta dziecięcy wzbudza lęk, bo pociecha słyszała o zabiegach np. od rówieśników, zadaniem rodzica jest dokładne wyjaśnienie na czym polega wizyta. Rozmowy powinny odbywać się w miłej atmosferze.

  • Świetną opcją, zwłaszcza w przypadku kilkulatków, jest zakup książeczek dotyczących gabinetu stomatologicznego. Bajkowe historie lepiej docierają do maluchów, a jednocześnie dzieci mogą identyfikować się z bohaterami.

W jaki sposób można jeszcze pomóc dziecku?

Dobrym rozwiązaniem jest również zabranie pociechy na tzw. wizytę adaptacyjną. W jej trakcie dentysta dziecięcy nie będzie wykonywać żadnych zabiegów, nawet jeśli okaże się, iż są one konieczne. Celem jest bowiem oswojenie malucha z gabinetem, pokazanie mu przyrządów i wyjaśnienie na czym polega praca stomatologa.

Całość odbywa się w miłej i przyjaznej atmosferze, a nawet kończą się miłą nagrodą dla dziecka w formie lizaka (bez cukru!) lub naklejki z napisem “dzielny pacjent”. Dzięki temu, kolejne wizyty powinny być mniej stresujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *