Ćwiczenia po porodzie cesarskim cięciem – jakie i kiedy możesz wykonywać

Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, pozwalającym na bezpieczne wyciągnięcie dziecka z łona matki. To bardzo poważna ingerencja w ciało kobiety, polegająca na przecięciu tkanek brzusznych. Tak jak każda operacja, wiąże się z pewnymi dolegliwościami. Kobiety rodzące przez cesarskie cięcie, zazwyczaj dochodzą do siebie trochę dłużej niż te rodzące w sposób naturalny. Do prawidłowego gojenia się rany, niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej higieny. Najlepiej jest przemywać ją delikatnym mydełkiem dla dzieci i wodą, a następnie dezynfekować. Do odkażania rany, dobrze jest użyć płynu o takim przeznaczeniu, gdyż woda utleniona lub spirytus mogą ją bardzo podrażniać. Rana najszybciej się goi przy dostępie do świeżego powietrza. W pierwszych tygodniach bardzo ważne jest, by ubrania noszone przez matkę były luźne. Szykując odzież na wyjście ze szpitala, koniecznie trzeba o tym pamiętać.

Zdrowa dieta przede wszystkim

Wiele kobiet po porodzie bardzo przejmuje się kondycją swojego brzucha. Przez pierwsze tygodnie, gdy macica się obkurcza i oczyszcza, można zauważyć jego stopniowe zmniejszenie. Ciało potrzebuje czasu na regenerację. Aby zadbać o figurę po ciąży, pierwszym krokiem, powinna być zdrowa dieta i rezygnacja ze słodyczy. Przez pierwsze dwa tygodnie, zabronione jest mocne napinanie mięśni brzucha. Podnoszenie się do pozycji stojącej, powinno odbywać się bardzo powoli, przy jednoczesnym przytrzymaniu brzucha ręką. Podobnie w przypadku kichnięcia lub kaszlu. Pozwala to zabezpieczyć ranę przed szarpnięciem.

Zbawienny ruch

Mimo zmęczenia i obolałego ciała bardzo ważne jest, by kobieta zaczęła jak najwcześniej wstawać. Podnoszenie się z łóżka lub siadanie jest bardzo istotne i należy rozpocząć taką aktywność jak najszybciej. Już 6-8 godzin po cesarce, zachęca się kobiety, aby samodzielnie poszły do toalety lub po prostu przeszły się kilka kroków. Spacerowanie to dobry sposób na pobudzenie pracy jelit, a kobiety po znieczuleniu często mają problem z wypróżnianiem. Opieka nad noworodkiem w pierwszych dniach po cesarskim cięciu jest bardzo ciężka dla matki. Dobrze jest, aby mąż lub inna osoba pomagała w jego pielęgnacji.

Bezpieczne ćwiczenia

Po zabiegu cesarskiego cięcia organizm wymaga regeneracji. W żadnym wypadku nie można wykonywać intensywnych ćwiczeń. Nie oznacza to jednak, że kobiety powinny zrezygnować z ruchu na wiele miesięcy – wręcz przeciwnie. Pierwsze ćwiczenia w pozycji leżącej można wykonywać już kilka dni po porodzie. Pomogą one w szybszym powrocie do formy i wykonywaniu codziennych czynności.

A oto przykłady:

  • ściskanie poduszki rękami oraz nogami (poduszkę wkładamy między uda)
  • napinanie mięśni ud i pośladków, ćwiczenie mięśni kegla
  • przenoszenie zgiętych w kolanach nóg z jednej strony na drugą
  • unoszenie bioder przy spiętych pośladkach
  • naprzemienne unoszenie nóg do góry i dotykanie stóp palcami dłoni (lewa noga – prawa ręka i na odwrót)
  • lekkie podnoszenie barków w górę przy zgiętych nogach

Zazwyczaj po 6-12 tygodniach, można zdecydować się na bardziej zaawansowaną aktywność fizyczną, jednak w tej kwestii należy być bardzo ostrożnym. W przypadku cesarskiego cięcia, rozpoczęcie intensywnego treningu, możliwe jest około pół roku po porodzie. Szybkość gojenia się rany ma tu istotne znaczenie. By kobieta miała pewność, że jest gotowa powinna skonsultować się z lekarzem. Basen, joga, pilates, ćwiczenia z piłką – pomysłów na ruch jest wiele. Spacer z dzieckiem to kolejna świetna okazja do nabrania kondycji i zrzucenia kilku kilogramów. Istnieją również specjalne zajęcia dla matek z dziećmi, na których mogą ćwiczyć razem ze swoim maluchem. To dobra okazja na zbudowanie więzi z dzieckiem i zdobycie nowych koleżanek.

Powrót do formy wymaga czasu

Ruch to zdrowie i chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Ćwiczenia po porodzie powodują wyrzut endorfin oraz skracają okres krwawienia połogowego. Dla kobiet po cesarskim cięciu ważne jest, aby próbowały karmić piersią. Pobudzi to hormony, dzięki którym macica zacznie się szybciej obkurczać. Powiększający się w ciąży brzuch, powoduje rozejście się tzw. kresy białej. Nie da się tego uniknąć, ale u większości pań mięśnie wracają na swoje miejsce, w przeciągu 8-24 tygodni. Jeśli tak się nie stanie, a wgłębienie między mięśniami prostymi brzucha wynosi więcej niż 3 centymetry (trzy palce), należy udać się do fizjoterapeuty. Ustalenie odpowiednich ćwiczeń i zabiegów powinno pomóc. Czasami bywa, że rozstęp jest tak duży, że wymaga operacji chirurgicznej. Każda kobieta chce dobrze wyglądać, a sylwetka zmieniająca się na korzyść to kolejny czynnik wywołujący uśmiech na twarzy świeżo upieczonej mamy. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsze powinno być zachowanie umiaru i wsłuchiwanie się we własne ciało. Jeśli jakieś ćwiczenie sprawia ból, koniecznie trzeba zaprzestać dalszego treningu. Zbyt pochopne rozpoczęcie intensywnych ćwiczeń, może spowodować ból i zbliznowacenie rany.

2 thoughts on “Ćwiczenia po porodzie cesarskim cięciem – jakie i kiedy możesz wykonywać

  1. Mój lekarz pozwolił mi dopiero po 2msc ćwiczyć, na pewno warto wszystko konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, żeby sobie nie zrobić przypadkiem krzywdy

  2. Ja rodziłam naturalnie, ale też konsultowałam możliwość powrotu do aktywności fizycznej z lekarzem. Jednak nie zostawiłabym podjęcia takiej decyzji samej sobie, bo można zaszkodzić niż pomóc własnemu organizmowi. Regeneracja jest najważniejsza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *