Zabezpieczenia przed dziećmi czyli jak stworzyć bezpieczną przestrzeń dla małego odkrywcy

Gdy na świecie pojawia się maluszek z radością towarzyszymy mu w kolejnych etapach rozwoju i z niecierpliwością wypatrujemy chwili, gdy nasze dziecko zacznie raczkować, a później chodzić. Mały odkrywca jest niezwykle ciekawy świata – wszystkiego z wielkim zapałem i chęcią dotyka. Niestety na nic zdają się upomnienia i tłumaczenie, dziecko często bywa szybsze niż my. Nie sposób mieć też naszego odkrywcy, 24 godziny na dobę na oku, zwłaszcza, gdy mały eksplorator ma rodzeństwo, dlatego warto zadbać, by nasze mieszkanie czy dom było przyjazne i bezpieczne dla dziecka. Z pomocą przychodzą rozmaite zabezpieczenia i blokady, które sprawią, że maluch będzie mógł „swobodnie” odkrywać najbliższe otoczenie.

 

STOP dalej nie pójdziesz!

Starasz się stworzyć swojemu dziecku niczym nieskrępowane warunki do poznawania otaczającego go świata – istnieją jednak sytuacje i miejsca, które dzieci powinny odwiedzać wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Takie miejsce to z pewnością kuchnia, łazienka czy schody. Doskonałym rozwiązaniem, które ochroni malucha przed niebezpieczeństwem jest bramka rozporowa do drzwi lub na schody. Szerokość standardowej bramki wynosi zwykle od 74 do 122 cm. Taka barierka jest nie do sforsowania przez dziecko, a jednocześnie pozwala na swobodne przemieszczanie pozostałym domownikom.

Kolejny element, który warto zamontować w pomieszczeniach, do których dziecko ma dostęp to stoper do drzwi. Stoper uniemożliwia drzwiom domknięcie się (zawsze pozostaje szczelina), dzięki czemu paluszki małego ekspedytora chronione są przed bolesnym przytrzaśnięciem.

Gaz i prąd pod kontrolą!

Kontakty i kuchenka to prawdziwa zmora rodziców wszędobylskich dzieci. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do groźnego wypadku, dzięki zastosowaniu prostych w użyciu i niedrogich rozwiązań możesz zaoszczędzić sobie sporo stresu. Zabezpieczenia na gniazdka to nic innego jak okrągła plastikowa zatyczka, którą umieszczamy w kontakcie. Gdy chcemy podłączyć do prądu wtyczkę, wystarczy użyć specjalnego kluczyka dołączonego do zestawu, którym bez przeszkód wyciągniemy zaślepkę z gniazdka. Zestaw 6 zabezpieczeń do gniazdka kosztuje około 8 zł.

Dzieci zdobywają wiele cennych umiejętności, dzięki obserwacji i naśladowaniu rodziców. Nic dziwnego, że skoro mama czy tato stoją przy kuchence, załączają gaz, kładą i ściągają garnki z pieca, bystry maluch próbuje ich naśladować. Nim w pełni zrozumie, czyhające na niego niebezpieczeństwo, kilka razy dokona prób odkręcenia gazu czy ściągnięcia czegoś z pieca. Pomóc może tylko nasza nieustanna kontrola bądź użycie stosownych zabezpieczeń. Osłonki, zabezpieczania na kurki od gazu uniemożliwią dziecku włączenie kuchenki. Osłona płyty kuchennej (w postaci odpowiedniej wysokości barierki) ochroni maluszka przed ściągnięciem na siebie wrzątku czy gorącego garnka, a osłona na piekarnik nie pozwoli małym, ciekawskim rączkom poparzyć się.

Szafy, szafki, blaty – porządek i bezpieczeństwo!

Mamy rocznych czy 1,5-rocznych dzieci wymieniają się na forach i grupach internatowych pomysłami na zajęcie uwagi ich żwawych i ciekawych świata maluchów. Tymczasem najlepszą zabawą dla małego odkrywcy jest otwieranie szafek, szaf i szuflad – wyrzucanie całej ich zawartości na podłogę. Po pierwsze nie jest to ani bezpieczne, ani pożądane zachowanie przez dorosłych domowników. Możesz uniknąć całego tego zamieszania stosując odpowiednie zabezpieczenia na szuflady, szafki, a także szafy przesuwne. Zabezpieczenia dostępne są w dwóch wersjach – zabezpieczenia magnetyczne oraz zabezpieczenia, które montuje się na meblach przy użyciu taśmy samoprzylepnej. Warto pamiętać także o odpowiednim zabezpieczeniu narożników i kantów – posłużą temu specjalne zabezpieczenia/ nakładki na narożniki oraz piankowa taśmy przyklejana na kant blatu.

Bezpieczne zabawy przy oknie

Niejednokrotnie Twoich uszu doszły informacje o kilkunastomiesięcznym dziecku, które wypadło przez okno? W głowie huczy: „Cóż za nieodpowiedzialni rodzice!”. Tymczasem nawet najbardziej opiekuńczy i spostrzegawczy rodzic może nie sprostać opiece nad ciekawym świata dzieckiem. Wystarczy wyjście do toalety, by maluch zdążył wspiąć się z użyciem krzesełka lub zabawek na parapet i otworzył uchylone okno. By uchronić malucha przed najgorszym, zamontuj specjalne zabezpieczenia na okno. Blokada umożliwia przewietrzenie pomieszczenia, jednak dopiero użycie kluczyka, pozwala otworzyć okno w pełnym zakresie.

Jeśli szukasz optymalnych rozwiązań, które pozwolą stworzyć bezpieczną przestrzeń dla Twojego małego odkrywcy, koniecznie zobacz zabezpieczenia przed dziećmi.

2 thoughts on “Zabezpieczenia przed dziećmi czyli jak stworzyć bezpieczną przestrzeń dla małego odkrywcy

  1. O tak, ostatnio ta tragedia, gdy dwójka dzieci wypadła z okna … nawet nie chcę myśleć co czuła matka. Dlatego tak ważne jest, aby pilnować dzieci – szczególnie tych szkrabów, którym często przychodzą szalone pomysły do głowy. Taka rola rodzica, zamartwianie i troska

  2. Nie wiem dlaczego ludzie też stygmatyzują kojce dla dzieci. U nas w domu są dwa psy, strome schody i naprawdę kojec świetnie się sprawdza. Dziecko ma swoją przestrzeń do zabawy. Oczywiście nie trzymay go tam cały dzień, ale to opcja abym mogła posprzątać, skoczyć do toalety itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *