wniosek o alimenty

Kiedy decydujecie się żyć osobno- jak złożyć wniosek o alimenty i żyć zgodnie w separacji?

Czasami życie nie układa się tak, jak byśmy chcieli. Lata spędzone razem, dzieci i proza życia sprawiają, że uczucie między nami wypala się. Wówczas większość par podejmuje decyzję, że dużo zdrowiej i lepiej będzie się rozstać. Sprawa jednak się komplikuje, gdy w grę wchodzą właśnie dzieci. Z reguły dzieci zostają z matką, a ojciec wyprowadza się. Rozsądnie jest wtedy ustalić sądownie alimenty. Dla ciebie to pewność, że dzieci nie zostaną bez środków do życia i ich przyszłość jest zabezpieczona, a dla twojego byłego partnera pewnego rodzaju stabilność finansowa, gdyż kwota alimentów jest stała, zasądzona przez sąd proporcjonalnie do dochodów.

Koszty utrzymania dziecka w Polsce

Nie ulega wątpliwości, że dziecko to spory koszt. Każda osoba, która ma dzieci wie też, że trudno jest zaplanować wydatki związane z potomstwem i trzeba być przygotowanym na absolutnie wszystko. Jeśli jednak w grę wchodzi separacja lub rozwód, wówczas sąd poprosi was o koszt utrzymania dziecka, na podstawie którego zostaną zasądzone alimenty.

Taki koszt musicie oczywiście odpowiednio udokumentować paragonami lub fakturami, dlatego warto przechowywać takie rzeczy. A może być co udowadniać, ponieważ koszty utrzymania dziecka wzrastają proporcjonalnie do jego rozwoju.

Już w pierwszych miesiącach życia dziecka statystyczny Polak wydaje średnio kwotę od 1000 zł – 1200 zł. Z czasem kwoty te rosną i na dziecko w wieku przedszkolnym/wczesnoszkolnym już miesięcznie możemy w skali roku wydawać nawet od 1500-2000 zł. Kwoty te uwzględniają kwestie wyżywienia, leków, ubrania oraz materiały dydaktyczne, a przecież dziecko też gdzieś trzeba zabrać na wakacje, czy zapewnić mu zajęcia dodatkowe. Kwoty wtedy mogą osiągać nawet 3000 zł.

Dane w ogólnodostępnych raportach mówią, że łączny koszt utrzymania dziecka od urodzenia do osiemnastego roku życia może sięgać ok 300 tysięcy zł łącznie. Pamiętajmy jednak, że gdy pojawia się kolejny domownik, koszty mediów również wzrastają, a więc nie tylko ponosimy większe wydatki z tytułu potrzeb naszej pociechy, ale również z samego faktu, że po prostu jest nas w domu więcej.

Jak złożyć wniosek o alimenty?

Kwestie prawne często przyprawiają nas o mdłości. Regulaminy, czy skomplikowane pisma wywołują u nas stres, ponieważ często nie wiemy co, gdzie wpisać, ani czego w zasadzie od nas wymagają.

W Internecie możecie pobrać gotowy wniosek o alimenty na dziecko. Należy dołączyć do niego akt urodzenia dziecka. Jeśli byliście w związku małżeńskim może być wersja skrócona aktu.

We wniosku musicie dokładnie opisać swoją sytuację rodzinną. Jeśli były partner nie łoży na dziecko, należy również określić, od kiedy tych pieniędzy nie otrzymujecie. Trzeba przedstawić szczegółowe koszty utrzymania dziecka, najlepiej wraz z dołączonymi dowodami zakupu (paragony, faktury).

Musimy też udowodnić potrzeby dziecka, oraz przedłożyć wszelkie zaświadczenia, że dzieci chodzą na jakieś dodatkowe zajęcia, poddają się specjalistycznemu leczeniu czy wymagają specjalnej opieki, która wiąże się z kosztami, te również dołączamy do wniosku. Wniosek o alimenty powinien być zgodny ze stanem faktycznym, sąd z łatwością ujawni wszelkie niejasności. Oczywiście poza kosztami utrzymania dziecka, musimy też zawrzeć we wniosku informację o przychodzie rodziców małoletniego.

Jak przygotować się do separacji czy rozwodu?

Kwestie prawne to jedno, ale to co wy czujecie to drugie. Jeszcze ważniejsza jest kwestia tego jak separacja rodziców wpływa na dziecko. Dlatego ważne jest abyście obydwoje wytłumaczyli dziecku co się dzieje i jak będzie teraz wyglądać wasze życie, oraz zapewnili o swojej miłości do niego. Dzieci bowiem często obwiniają się za rozstanie rodziców lub obarczają winą jedną ze stron. Taka niechęć do jednego z rodziców wpływa negatywnie na rozwój młodego człowieka.

Błędem jest również zakładać, że jeśli mamy kilkuletnie dziecko nie ciąży na nas obowiązek przeprowadzenia tego typu rozmowy. Badania ukazują, że dorośli, którzy doświadczyli rozwodu rodziców we wczesnym dzieciństwie doskonale zdawali sobie sprawę z negatywnej sytuacji w domu, a to bardzo niekorzystnie wpłynęło na ich późniejsze życie. To mały człowiek, który doskonale czuje, że coś jest nie tak.  Również wy jako rozstająca się para powinniście zadbać o właściwą atmosferę. Dużo łatwiej ustala się kwestie związane z opieką, alimentami czy ogólnie wychowaniem dzieci w atmosferze zrozumienia. Nie musicie się oczywiście lubić i zgadzać ze sobą, ale musicie się szanować. Jeśli czujecie, że może to być trudne, poproście w sądzie o pomoc mediatora.

Na jakie alimenty możesz liczyć?

Nie ma jednoznacznej, średnie kwoty, która mówi ile muszą wynosić alimenty na dziecko. Wynika to z faktu, że przy obliczaniu alimentów sąd będzie brał pod uwagę dwa, główne czynniki:

  • Zarobki obojga rodziców
  • Koszty utrzymania dziecka

W związku z tym niemożliwe jest wskazać orientacyjnej kwoty na ile możesz liczyć. Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko, jakie ma potrzeby, w jakim jest stanie zdrowia, ile zarabiasz ty, a ile partner, no i jakie są koszty utrzymania. Sąd będzie też brał pod uwagę wasze warunki mieszkaniowe, czyli to ile osób zamieszkuje razem z wami i dzieckiem oraz wszelkie wydatki sezonowe. Istotna jest też sytuacja partnera, który te alimenty będzie płacił, sąd nie może pozbawić go środków do życia.

Kto i kiedy może być obciążony alimentami?

Obowiązek alimentacyjny nie zawsze ciąży tylko na jednym z rodziców. Zgodnie z prawem alimentami mogą zostać obciążeni rodzice, rodzeństwo, babcia czy dziadek. Obowiązek alimentacyjny dotyczy zawsze krewnych w linii prostej, również w przypadku dzieci adoptowanych i przysposobionych.

Separacja to w przypadku małżeństw również okazja to założenia wniosku o alimenty. Jednocześnie, dorosłe dzieci mogą być pozwane o konieczność łożenia na rodzica, nawet jeśli ten nigdy specjalnie nie angażował się w jego wychowanie. Taka sytuacja rodzi wiele kontrowersji, często bowiem mimo pokrewieństwa nie mamy kontaktu ze swoimi krewnymi, lub nigdy ich nie poznaliśmy. Mimo to, może okazać się, że zostaniemy przez nich pozwani o alimenty, a sąd takie świadczenie nałoży.

Autor: Anna Maria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *