kobieta z kwiatem

Czy na pewno wiesz, kiedy powinnaś zgłosić się do ginekologa?

Zastanawiasz się, czy udać się na wizytę do ginekologa z infekcją intymną lub innymi problemem zdrowia kobiecego? Nie zastanawiaj się dłużej – ginekologa powinnaś odwiedzać przynajmniej raz w roku, a jeśli coś Cię niepokoi ze stanem zdrowia intymnego – tak często, jak trzeba. Oto kilka powodów, gdy nie ma co zwlekać z wizytą u ginekologa.

Co najmniej raz na trzy lata wykonaj cytologię

Według zaleceń Narodowego Funduszu Zdrowia cytologię u ginekologa powinnaś wykonywać conajmniej raz na trzy lata. To badanie zwiększa wykrywalność raka szyjki macicy, dlatego wiele pań decyduje się na to badanie częściej – co rok. Ginekolog raz w roku powinien również wykonać USG ginekologiczne, które pozwala wykrywać nowotwory jajników i endometrium. Dlatego warto do ginekologa na badania kontrolne zgłaszać się co 12 miesięcy (lub częściej, jeśli jest potrzeba).

Infekcje intymne i globulki dopochwowe

Jeśli zauważyłaś jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak upławy, świąd czy pieczenie w okolicach sromu, nie zwlekaj, tylko udaj się do lekarza. Ginekolog zaleci globulki dopochwowe, które przywrócą właściwą mikroflorę pochwy. Mogą to być środki nawilżające, leki przeciwgrzybiczne lub antybiotyki – to zależy od charakteru infekcji intymnej. Dlatego nie lecz infekcji na własną rękę, tylko udaj się do specjalisty, by ustalił przyczynę problemu. Infekcje bakteryjne różnią się od grzybicznym przebiegiem i sposobem leczenia.

Wszelkie zmiany w okolicach narządów płciowych

Również wszelkie zmiany w formie pęcherzyków, brodawek czy krostek zlokalizowanych w pobliżu warg sromowych i w obrębie pochwy wymagają konsultacji lekarskiej. Lekarz może wykluczyć takie poważne choroby jak opryszczka narządów płciowych czy torbiel gruczołu Bartholina, i w razie konieczności przepisze leki.

Bolesne lub nieregularne miesiączki

Jeśli cierpisz na miesiączki, które nie przechodzą po ogólnie dostępnych lekach przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, koniecznie umów wizytę u ginekologa. Bolesne miesiączki mogą być objawem endometriozy. Również nieregularne miesiączki, czyli niewystępujące w równych odstępach czasu (norma to 2-3 dni odchylenia od terminu) mogą być powodem do niepokoju, a na pewno powodem do wizyty u ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *