Problem z kolanem

Niedobór mazi stawowej – jak leczyć?

Niedobór mazi stawowej może być przyczyną bardzo silnego bólu, a także problemów z poruszaniem stawem kolanowym. Nieustannie wzrasta liczba osób, które spotykają się z problemami z chrząstką stawową w kolanie. Nierzadko wynika to z otyłości, starzenia się, lecz również może wystąpić w związku ze sportami, które obciążają stawy.

Czym jest maź stawowa?

Maź stawowa jest płynem, który wypełnia wszystkie wolne przestrzenie w obrębie jamy stawowej. Maź wytwarzana jest przez błonę maziową. Poza funkcją ochronną zapobiega ona również tarciu struktur wewnątrz stawu. Pełni także funkcje odżywcze. Dzięki dyfuzji wszystkie substancje odżywcze, które zawarte są w płynie stawowym, mogą dostać się do chrząstki stawowej. Dlatego maź stawowa jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu całego stawu.

Brak mazi w kolanie – przyczyny

Maź stawowa składa się między innymi z:

  • wody,
  • kolagenu,
  • kwasu hialuronowego,
  • proteoglikanów,
  • a także włókien elastycznych.

Maź pozwala na dokładne pokrycie powierzchni kości, zapobiegając ścieraniu się oraz starciu. Ułatwia to ruch w stawie. Kiedy dochodzi do jej zmniejszonej ilości negatywnie odbija się to na odżywianiu tkanki chrzęstnej, co zaburza jej prawidłowe działanie. Najczęściej jest to wynikiem zbyt intensywnego uprawiania sportu, który obciąża stawy. Może być to także niedostosowanie ilości treningów do możliwości lub wieku, a także zbyt częste treningi. Jednak do zmniejszonej ilości mazi przyczyniać się może także otyłość, nieprawidłowo leczone kontuzje, ale także choroby więzadeł i ścięgien.

Przyczyną niedoboru mazi stawowej może być także choroba zwyrodnieniowa stawów, neuropatia czy też przewlekłe zapalenie. Są preparaty, które mogą nam pomóc w stanach niedoboru mazi stawowej. Atrakcyjna cena Biolevox HA One sprawia, że wielu pacjentów wybiera właśnie ten środek.

Leczenie niedoboru mazi stawowej

Najczęściej w przypadku, kiedy dochodzi do zaawansowanych uszkodzeń chrząstki stawowej, jej leczenie może być trudne. Wówczas stosuje się tak zwane leczenie objawowe, które opiera się na zwalczaniu bólu oraz procesu zapalnego. W tym celu stosuje się leki przeciwzapalne, niesteroidowe, zastrzyki z preparatami glikokortykosteroidów oraz kwasu hialuronowego. Natomiast w najbardziej zaawansowanych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna, polegająca na plastyce chrząstki stawowej lub nawet całego stawu.

W przypadku niedoboru mazi stawowej warto sięgnąć po preparat Biolevox HA One. Należy jednak pamiętać, że regeneracja chrząstki stawowej jest procesem długotrwałym. Zatem niezwykle pomocne w odbudowie chrząstki okazują się preparaty z glukozaminą, kwasem hialuronowym, a także siarczanem chondroityny. Warto również wspierać proces leczenia przez zażywanie suplementów z wyciągiem z chrząstki rekina, witaminą B3, a także wyciągiem z imbiru.

Na chrząstkę stawową dobroczynny wpływ wywierają także przeciwutleniacze takie jak beta karoten oraz witamina C. Warto stosować zatem leczenie wielokierunkowe, które wsparte będzie zmianami w zakresie uprawianego sportu oraz aktywności fizycznej. W przypadku osób otyłych warto postawić na ścisłą dietę i odchudzanie. Natomiast osoby uprawiające intensywne sporty powinny ograniczyć je do minimum.

Fot.: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *