Higiena uszu

Jak prawidłowo dbać o higienę uszu?

Jak czyścić uszy, by im nie zaszkodzić? Oto jest pytanie! Przede wszystkim – wyrzucamy patyczki higieniczne. Warto też pamiętać, że gromadzenie się woskowiny w uszach to całkowicie naturalne zjawisko. Substancja ta to środek ochronny przewodu słuchowego produkowany przez nasz organizm. Co więc robić, by uszom pomagać, a nie szkodzić? Sprawdzamy

Woskowina – jakie są jej zadania?

Zadaniem woskowiny jest ochrona przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej. Substancja ta jest mieszaniną wydzielin gruczołów łojowych i woskowinowych z domieszką złuszczonego naskórka. Powstaje po to, by chronić nasze uszy przed drobnoustrojami, brudem, kurzem.

Woskowina ma różną konsystencję (klejąca, lepka, sucha) i kolor (od jasnożółtej do brunatnej).

Przy higienie ucha musimy pamiętać o jej właściwościach ochronnych i nigdy nie usuwać jej całkowicie.

Dlaczego zdarza się tak, że woskowina w uszach jest nadprodukowana?

Czasami zdarza się tak, że produkcja woskowiny wychodzi poza normy samooczyszczania. Gdy nam się to przydarzy, dochodzi do powstania nieprzyjemnego uczucia zatkania ucha przez tzw. korek woskowinowy. Może on doprowadzić do stanu zapalnego, pogorszenia słuchu lub nawet doprowadzić do częściowej jego utraty.

Możemy wyodrębnić dwa powody tworzenia się korka woskowinowego:

  • Czynnik genetyczny – wpływa na kształt przewodu słuchowego i na konsystencje woskowiny.
  • Czynnik środowiskowy – częste przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, używanie słuchawek, stosowanie patyczków higienicznych do czyszczenia uszu. Z korkiem woskowinowy zmagają się też osoby noszące aparat słuchowy.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Nasze uszy mają niezwykłą umiejętność samooczyszczania. Dzieje się tak ze względu na całkowicie naturalny mechanizm organizmu. Oczyszczanie stymulowane jest przez ruch żuchwy, czyli uszy czyścimy wtedy, gdy jemy i żujemy. Ruch żuchwy prowadzi do przemieszczania się nabłonka, który pokrywa przewód słuchowy. Nabłonek ten przesuwa się od strony błony bębenkowej do ujścia przewodu słuchowego, przesuwając nadmiar woskowiny.

Wiedząc to wszystko, możemy przejść do higieny uszu. Najważniejsza zasada brzmi – nigdy nie czyścimy uszu patyczkami higienicznymi. Patyczek nie dość, że może uszkodzić przewód słuchowy, to może doprowadzić do wepchnięcia nagromadzonej woskowiny w głąb przewodu, powodując zatkanie ucha. Do higieny uszu stosujemy specjalnie do tego celu przeznaczone spraye do czyszczenia. Natomiast małżowinę uszną powinniśmy oczyszczać za pomocą wody i mydła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *