Kolorowe farby do włosów

Kolorowa farba do włosów – na czym polega?

Koloryzacja włosów to temat obszerny i często wywołujący wiele kontrowersji. Robić to w salonie, czy w domu? Jakie farby stosować? Co, jeśli kolor się nam nie spodoba? Pojawia się wiele pytań, na które nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedzi. Półtrwałe farby mogą być strzałem w dziesiątkę, gdy nie jesteśmy pewni naszego wyboru, co do koloryzacji.

Kolorowa farba do włosów o połowicznej trwałości, jak to działa?

Farby półtrwałe dość znacząco różnią się pod względem składu i działania od farb trwałych. Zazwyczaj są zdecydowanie bezpieczniejsze dla włosów, często wzbogacone o drogocenne substancje odżywcze oraz regenerujące. Większość farb półtrwałych w ogóle nie zawiera amoniaku, choć zdarzają się takie, które mają śladowe ilości tego składnika.

Zadaniem amoniaku jest rozchylenie łuski włosa, tak aby pigment mógł dotrzeć do jego wnętrza. Jeśli kolorowa farba do włosów go nie zawiera, wówczas produkt “oblepia” włos od wewnątrz, nie wnikając w jego strukturę. Właśnie tym charakteryzują się farby półtrwałe.

Co uzyskamy dzięki użyciu farby półtrwałej?

Półtrwała koloryzacja jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które zmieniają swój kolor włosów po raz pierwszy albo poszukują nowych rozwiązań, lecz obawiają się, że dany odcień może nie pasować do ich urody.

Farba półtrwała utrzymuje się na włosach dużo krócej niż w przypadku trwałych produktów, zazwyczaj do 12 myć, choć można znaleźć również kosmetyki, które zapewniają odcień do 24 myć. Efekt koloryzacji półtrwałej zmywa się stopniowo i równomiernie, dzięki czemu nie musimy zmagać się z uciążliwymi odrostami. 

Koloryzacja półtrwała – jaki odcień możemy osiągnąć?

Warto pamiętać, że farby półtrwałe nie zmienią naszego koloru włosów diametralnie, a nawet jeśli tak się stanie, to ten intensywny kolor dość szybko się wypłuka. Farby półtrwałe często są używane do ocieplenia lub ochłodzenia odcienia kosmyków, w formie tonerów do włosów.

Co więcej, produkty o połowicznej trwałości nie zawierają rozjaśniacza, więc automatycznie nie możemy uzyskać koloru jaśniejszego. Mamy możliwość przyciemnienia lub zmiany tonów, co również może diametralnie odmienić fryzurę i nadać jej świeżości.

Farby półtrwałe – dom, czy salon?

Koloryzację półtrwałą możemy wykonać zarówno w zaciszu domowym, jak i z pomocą profesjonalistów w salonie. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, ponieważ tego rodzaju koloryzacja jest dość prosta w wykonaniu, a z pewnością łatwiejsza niż farbowanie włosów trwałymi produktami. Dodatkowo nie musimy obawiać się o odcień, jaki uzyskamy na włosach, ponieważ nawet jeśli nie przypadnie nam do gustu, samodzielnie możemy sprawić, że bardzo szybko straci intensywność.

Salon może być dobrym wyborem, gdy sami nie do końca wiemy, jaki kolor farby półtrwałej wybrać. Fryzjerzy pracują na tych produktach od wielu lat, wykonali z pomocą ich wiele prac, zatem dokładnie wiedzą, jaki efekt można uzyskać na danym kolorze włosów.

Co więcej, czas trzymania tonera lub farby na kosmykach również ma znaczenie, im dłuższy, tym intensywniejszy kolor, choć jak wiadomo, z niczym nie należy przesadzać. Pomoc profesjonalisty może okazać się niezbędna w niektórych przypadkach.

Jak wykonać koloryzację półtrwałą w domu?

Początkowo musimy oczywiście dokonać wyboru produktu dopasowanego do naszych oczekiwań. Kiedy już jesteśmy gotowi do farbowania, wystarczy zapoznać się z instrukcjami podanymi przez producenta. Zazwyczaj farby półtrwałe należy wymieszać z oksydantami o małym stężeniu, równomiernie rozprowadzić na kosmykach, a potem trzymać na włosach przez 10-20 minut. Później pozostaje już tylko dokładne spłukanie i umycie włosów.

Czy koloryzacja półtrwała przykryje siwe włosy?

Farby półtrwałe są mniej i bardziej intensywne, jednak nie zapewniają pokrycia wszystkich siwych kosmyków. Zazwyczaj producenci zapewniają pokrycie około 30-70% siwizny. Warto stosować je jako uzupełnienie do koloryzacji trwałej, gdy część siwych włosów zaczęła się już pojawiać.

Podsumowując, półtrwała kolorowa farba do włosów jest zachowawczym rozwiązaniem, które może przynieść znakomity efekt. Sprawdzi się szczególnie w przypadku ważnych okazji lub spontanicznych wakacji, gdy szybko i niemalże bezinwazyjnie chcemy odświeżyć kolor. (Kolorowe farby do włosów znajdziesz tutaj: https://trena.pl/187-farby-poltrwale).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *