Higiena jamy ustnej u dzieci – co powinniśmy wiedzieć?

Warto od najmłodszych lat uczyć dziecko jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Nauka prawidłowych nawyków pozwoli uniknąć poważnych problemów.  Niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także zbyt duża ilość cukru w diecie dziecka, może doprowadzić do powstawania próchnicy czy chorób dziąseł. Jak zachęcić dzieci do dbania o zęby?

Od kiedy zacząć naukę higieny jamy ustnej u dzieci?

Pielęgnacja jamy ustnej u dzieci powinna rozpocząć się jak najwcześniej, najlepiej od pierwszych miesięcy życia dziecka. Już u niemowląt warto regularnie czyścić dziąsła, używając do tego gazy jałowej nawilżonej wodą. Zwilżony materiał należy nałożyć na palec i przemyć dziąsła dziecka, dzięki czemu usuniesz resztki pokarmu. Dzięki takim zabiegom, przyzwyczaisz dziecko do manipulacji w jamie ustnej.

Kiedy u dziecka pojawią się pierwsze ząbki, warto zastosować silikonową szczoteczkę zakładaną na palec rodzica lub skorzystać z małej szczoteczki z miękką główką, dostosowaną wiekowo.

Po pierwszym roku życia można powoli przyzwyczajać dziecko do szczotkowania zębów. Jednak powinno się ono odbywać delikatnie. Pamiętajmy również, aby nie robić nic na siłę, bo przyniesie to odwrotny skutek od zamierzonego. Zęby dziecka powinny być szczotkowane dwa razy dziennie, a już koniecznie po wieczornym posiłku. Jeśli nie mamy pewności, że zęby zostały prawidłowo wyszczotkowane, możemy przetrzeć je jałowym gazikiem nasączonym wodą.

Pierwsza szczoteczka do zębów dla dziecka

Szczoteczka dla dzieci powinna być dostosowana do wieku dziecka. Najlepiej jeśli szczoteczka ma zaokrąglone końcówki, zwłaszcza główkę. Ważne, by rozmiar główki nie był ani duży, ani mały. Warto upewnić się, aby szczoteczka miała miękkie włosie.

Szczoteczka dla dziecka powinna też posiadać szeroki, antypoślizgowy uchwyt przystosowany do rączki malucha.

Warto pozwolić dziecku wybrać szczoteczkę, dzięki temu poczuje się na tyle dorosłe, że z chęcią zacznie szczotkować zęby.

Higiena jamy ustnej u dzieci – co powinniśmy wiedzieć?

Mycie zębów powinno obejmować całą powierzchnię zęba. Powinno odbywać się dwa razy dziennie, koniecznie po ostatnim posiłku dziecka. Optymalny czas mycia powinien wynosić dwie minuty. Młodszym dzieciom zęby powinni myć rodzice. Do 8 – 10 roku życia rodzice powinni kontrolować sposób mycia zębów.

Przy utrzymaniu higieny jamy ustnej ważny jest również wybór pasty do zębów. Powinna być ona dostosowana do preferencji smakowych dziecka. Kupując pastę powinniśmy wybrać produkty, które posiadają atest i przeznaczone są dla odpowiedniej grupy wiekowej.

Pasta przeznaczona dla niemowląt czy małych dzieci powinna być delikatna dla małych ząbków. Nie powinna zawierać drobinek ścierających, które mogą uszkodzić szkliwo dziecięcych zębów.

Ważne by pasta zawierała monofluorofosforan sodu, czyli łagodną postać fluoru. Pastę ze standardową dawką fluoru można stosować u dziecka po skończeniu szóstego roku życia. Jednak musimy mieć pewność, że dziecko nie połknie pasty. Zbyt duża ilość fluoru może doprowadzić do tzw. fluorozy, wpływającej na wygląd i zdrowie zębów. Powoduje ona nieestetyczne przebarwienia i niszczy szkliwo.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Najlepszym sposobem na zachęcenie dziecka do mycia zębów jest świecenie przykładem. Dzieci uczą się przez obserwację, więc jeśli będą widziały, że rodzice myją regularnie zęby, będą z chęcią dbały o higienę jamy ustnej. Warto mycie zębów zamienić w rodzinny rytuał. Początkowo rodzice mogą myć zęby razem z dziećmi. Od najmłodszych lat maluchy muszą wiedzieć, że dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważna. Możemy mówić dzieciom, że dzięki szczotkowaniu zębów stajemy się zdrowsi i silniejsi.

Podczas nauki prawidłowej higieny jamy ustnej, ważne jest, aby rodzice wykazali się cierpliwością. Nie krzyczmy na dzieci, nie krytykujmy ich, bądźmy spokojni i opanowani. Nie od razu dzieci załapią, jak trzeba myć zęby, czasem trzeba im to po prostu podpowiedzieć i tłumaczyć wiele razy. Rodzice muszą zrozumieć, że zdolności motoryczne, które my dorośli uznajemy za normalne, dzieci muszą się nauczyć. Maluchy nie zawsze będą pamiętały o szczotkowaniu zębów, dlatego warto mu delikatnie i spokojnie o tym przypominać.

Kiedy z dzieckiem udać się do dentysty?

Na pierwszą wizytę u dentysty warto wybrać się w okresie do 24 miesiąca życia. Stomatolog musi ocenić stan zębów, skontrolować zgryz oraz podpowiedzieć rodzicom, jak dbać o higienę jamy ustnej. Warto pamiętać o regularnej kontroli jamy ustnej u dziecka, dzięki temu przyzwyczaimy je do wizyt u dentysty i pokażemy, że to nic strasznego.

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna i warto jej główne zasady wpajać dziecku od początku, w myśl zasady “czym skorupka za młodu nasiąknie”. Dbanie o zęby, dieta uboga w cukier, a także regularne wizyty u stomatologa, pozwalają na utrzymanie zdrowego uzębienia u dziecka. Zaprocentują również w przyszłości, w postaci mocnych i zdrowych zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *