Luksusowe wakacje w Indonezji – Bali

Luksusowe wakacje w Indonezji – Bali

Turyści i podróżnicy kochają Indonezję za różnorodność, rajskie plaże, niesamowite krajobrazy, kulturę, kulinaria i autentyczność! To jeden z „łatwiejszych” kierunków, jeśli interesują Was podróże do Azji Południowo-Wschodniej. Indonezja to wyspiarski kraj, na który składa się niemal 18 tysięcy wysp i wysepek, jednak większość turystycznych miejsc jest bardzo dobrze skomunikowana – na przykład Bali.

Bali to chyba jedna z najbardziej popularnych indonezyjskich wysp, o której krąży wiele opowieści i mitów. W ostatnich latach Bali ma dobrą passę, a wyspa uchodzi za świetne miejsce na naukę jogi lub medytacji. Jakie miejsca warto zobaczyć na Bali?

Luksusowe wakacje na Bali

Jeszcze kilkanaście lat temu Bali stanowiło popularny kierunek dla turystów z Ameryki Północnej. Szczególnie złą sławą owiana została Kuta, której wybrzeże dosłownie zabetonowano masowymi kurortami i klubami nocnymi. Natomiast zdecydowana większość turystów omijała pozostałą część wyspy, licząc przede wszystkim na różnorodne rozrywki życia nocnego.

Dzisiejsza wyspa wygląda zupełnie inaczej i z pewnością można spędzić luksusowe wakacje na Bali, z dala od tłumu ludzi i blisko natury. Gdzie dokładnie znajduje się Bali? Wyspa ta należy do archipelagu Małych Wysp Sunadyjskich i jest położona na zachód od Jawy i na wschód od Lomboku. Ma stosunkowo niewielką powierzchnię (ok. 5,6 km²), długość 145 km, szerokość 80 km, a w 2018 roku mieszkało tu niemal 4 mln ludzi.

Ubud – kulturalna stolica Bali

Wyspę charakteryzuje górzysty krajobraz i bogata fauna i flora. Najwyższym wzniesieniem jest czynny wulkan Agung (3142 m n.p.m.), na który można wejść mając odpowiednie przygotowanie, a cały obszar porośnięty jest gęstą tropikalną roślinnością. Zarówno na wybrzeżach, jak i w głębi wyspy, można znaleźć wyjątkowe balijskie wioski z charakterystyczną zabudową i zamiłowaniem do sztuki i tańca.

Prawdziwą atrakcją podczas luksusowych wakacji w Indonezji jest zamieszkanie w autentycznym balijskim domu z lokalną rodziną i poznanie ich tradycji i zwyczajów od środka. W tym celu warto udać się Ubud, nazywanego „sercem wyspy” lub „stolicą kultury Bali” i zatrzymać się w którymś z homestayów. W centrum miasta znajduje się również piękny Pałac Królewski, a wszystkie kulturalne atrakcje zbudowano na tle dolin i tarasów pól ryżowych o różnych odcieniach zieleni – co zdecydowanie jest jednym z punktów do odhaczeniana liście „must see”.

W Ubud można także znaleźć najlepsze restauracje na całej wyspie, począwszy od wegańskich i bezglutenowych knajpek, przez kuchnię lokalną, aż po ekskluzywne restauracje z kuchnią fusion i potrawami z całego świata. Ubud znajduje się również w pobliżu wielu innych słynnych balijskich atrakcji, takich jak święte wody Tirta Empul, Małpiego Lasu czy trasy widokowej Campuhan Ridge Walk.

Jednym z najlepszych muzeów ze sztuką współczesną jest Muzeum Puri Lukisan, w których można podziwiać nowoczesne dzieła sztuki inspirowane kulturą balijską z anglojęzycznym tłumaczeniem, natomiast miłośnicy wystaw poświęconych tradycjom czy historii, powinni wybrać się do Indonezyjskiego Centrum Sztuki Włókienniczej lub fantastycznego Muzeum Rudana. Obowiązkowym punktem wycieczki po Ubud jest też kosztowanie przysmaków na nocnym targu Gianyar i obejrzenie występu tanecznego Legong.

Inne atrakcje na Bali

Wspomnieliśmy już, że Bali słynie ze wspaniałych tarasów ryżowych – wycieczki krajobrazowe są tu bardzo popularne, a w obrębie całej wyspy można znaleźć mnóstwo mniej lub bardziej znanych tarasów ryżowych, m.in. Tegallalang i Jatiluwih.

Generalnie wstęp na tarasy jest bezpłatny, ale w rzeczywistości należy się opłata dla właściciela pola – często można spotkać puszki lub wyznaczone miejsca, gdzie należy wrzucić kilka monet (2-3 dolarów). Wejście na najbardziej popularne tarasy ryżowe często jest też możliwe z przewodnikiem, chociaż o wiele lepszym rozwiązaniem jest tzw. safari między balijskimi wioskami. Wówczas wynajmuje się samochód z kierowcą-mieszkańcem wyspy, który zna najlepsze miejscówki i za opłatę oraz obiad obwiezie po nich turystów.

Po Bali można także jeździć rowerem, chociaż w tej sytuacji przyda się lepsza kondycja. Ciekawą opcją jest wycieczka na sąsiednią wyspę – Sumbę (https://planetescape.pl/oferta/ekskluzywna-podroz-na-bali-i-dziewicza-sumbe), nazywaną także Wyspą Drzewa Sandałowego – to wciąż miejsce poza utartym szlakiem, do którego nie dociera zbyt wiele turystów.

Można tu znaleźć luksusowe pięciogwiazdkowe hotele z obsługą na najwyższym światowym standardzie, co nie jest często spotykane podczas podróży po Azji Południowo-Wschodniej. Pozostając jednak przy samym Bali, jeśli pragniecie zaznać życia nocnego i rzucić się w wir zakupów, najlepszym do tego miejscem jest miasteczko Seminiyak oraz stolica wyspy, Denpasar. Tak jak już wspominaliśmy, te dwa miejsca są zdecydowanie bardziej turystyczne i pochłonięte przez turystykę masową, ale ich zwiedzenie może być ciekawym doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *