Luksusowe wakacje w basenie Morza Śródziemnego – który kraj wybrać?

Lazurowe wody, skaliste wzgórza i starożytna architektura sprawiają, że wakacje w basenie Morza Śródziemnego są niezwykle atrakcyjne. Za ruszeniem w kierunku krajów śródziemnomorskich przemawia także dostępność, przystępna odległość, a dodatkowo różnorodność kulturowa i krajobrazowa.

Polacy chętnie wybierają się m.in. do Włoch, na Cypr, na Chorwację, do Grecji czy Turcji – i zdecydowanie warto zgłębić te destynacje! W których krajach basenu Morza Śródziemnego można spędzić luksusowe wakacje, zrelaksować się i zobaczyć ciekawe miejsca?

Turcja – szczypta orientu

Turcja to potężny kraj, który rozciąga się na dwa kontynenty, ale po stronie Morza Śródziemnego znajdują się fantastyczne i lubiane wakacyjne miejscówki, takie jak np. Antalaya, Alanaya, Kalkan, Kas, Dalyan, Marmaris czy Fethiye. Turkusowe Wybrzeże – tak właśnie nazywa się tureckie wybrzeże od strony Morza Śródziemnego.

Szczególnie doceniana jest Antalaya, znana jako brama do „Turkusowego Wybrzeża” tureckiej riwiery – to miasto rybackie, które szczyci się zarówno historycznym centrum (Kaleiçi), jak i kilkoma dynamicznie rozwijającymi się dzielnicami z klubami, restauracjami i pasażem handlowym. Tam, gdzie wybrzeże Morza Egejskiego łączy się z Morzem Śródziemnym, Marmaris jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w regionie, szczególnie popularnym ze względu na kwitnące nocne życie oraz bardzo ciekawą architekturę.

Natomiast około 50 km drogą śródlądową leży Dalyan, miasto, które wyróżnia się na tle innych – położone wzdłuż rzeki, usiane jest starożytnymi ruinami porozrzucanymi tuż nad wodą oraz posiada chronioną plażę (nie ma tam żadnych hoteli ani infrastruktury turystycznej, co jest niespotykane na Turkusowym Wybrzeżu). Najbardziej znanym miejscem w Analayi jest z kolei port i dzielnica handlowa. Wybierając się na wakacje do Turcji można liczyć na atmosferę arabskich miasteczek, orientalną kuchnię, tłoczne i kolorowe targi oraz… świetną pogodę.

Grecja – kraina tysiąca wysp

A nawet kilku tysięcy wysp! Grecja to prawdziwa perła w Europie, położona jest na czterech morzach, w tym na Morzu Śródziemnym. Najpopularniejszą wyspą z basenu śródziemnomorskiego jest Kreta, znana ze wspaniałych plaż, autentycznego wyspiarskiego klimatu, pysznej kuchni bazującej na owocach morza i pięknych krajobrazów.

Kreta nie przypomina żadnej innej greckiej wyspy – otaczają ją wysokie góry i posiada ponad tysiąc kilometrów wybrzeża. To też największa wyspa ze wszystkich greckich wysp i piąta co do wielkości na Morzu Śródziemnym. Głównymi atrakcjami na Krecie są niesamowite złote plaże i turkusowe wody Morza Śródziemnego oraz minojskie stanowiska archeologiczne, wąwozy, urocze miasta z portami wybudowanymi przed wiekami przed Wenecjan i małymi fortecami.

Na północnym wybrzeżu znajdują się miasta portowe, takie jak Chania, Rethymnon, Heraklion i Agios Nikoloas, i są one najpopularniejszymi miejscowości turystyczne na wyspie, a także najlepszymi miejscami do odwiedzenia na Krecie na zakupy, życie nocne, muzea i atrakcje kulturalne. Zdecydowanie warto się tam wybrać – na Krecie znajdziecie wiele luksusowych hoteli o światowym standardzie usług.

Włochy – doskonała kuchnia i krajobrazy

Czy jest w Europie równie romantyczny kraj, jak Włochy? Ten niezwykle różnorodny kraj, który bardzo trudno opisać w kilku słowach, słynie z doskonałej kawy i kuchni, a także niesamowitych krajobrazów i dobrze zachowanych zabytków. Włochy rozciągają się od północy na południe w charakterystycznym kształcie buta, którego zwieńczeniem są piękne wyspy – Sycylia i Sardynia. Pod wieloma względami północna i południowa część kraju się różnią, jednak we Włoszech można znaleźć setki miast położonych nad morzem, jak i eksplorować część lądową od środka.

W które miejsca się udać, by spędzić luksusowe wakacje? Po pierwsze, na Wybrzeże Amalfitańskie i na Capri. Wybrzeże Amalfi, jak zwykło się o nim mówić, znajduje się po południowej stronie Półwyspu Sorretyńskiego, od Positiano do Vietri sul Mare, jest też częścią jednego z najbogatszych włoskich regionów, jakim jest Kampania. Cały region jest wpisany na listę UNESCO ze względu na niezwykłość krajobrazu. Wzdłuż wybrzeża wybudowano wiele ekskluzywnych hoteli i willi, które upodobali sobie przede wszystkim celebryci i gwiazdy.

Natomiast Capri to wyspa na Morzu Tyrreńskim, która znajduje się w Zatoce Neapololitańskiej, stosunkowo niedaleko Amalfi – można tu dopłynąć promem. Capri ma tylko około sześciu kilometrów długości i nieco ponad dwa kilometry szerokości, a znajdują się tam dwa miasta: Capri i wysoko nad nim Anacapri, pełne skalistego krajobrazu i budowli, których powstanie datuje się nawet na czasy starożytne. Drugim miejscem we Włoszech, gdzie można pojechać na luksusowe wakacje to Sardynia, która pomimo gorszej sytuacji ekonomicznej, urzeka „dzikością”, autentycznością i idylliczną atmosferą.

Sardynia urzeka kilometrami piaszczystych plaż i turkusową wodą Morza Śródziemnego, zachęca także do spacerów po wielu malowniczych turystycznych szlakach, na których trasie pojawiają się tajemnicze prehistoryczne ruiny.

5 thoughts on “Luksusowe wakacje w basenie Morza Śródziemnego – który kraj wybrać?

  1. Alan çalıştığı bankadaki işinden kovulur ve hava alanında annesiyle beraber yarı zamanlı şekilde çalışmaya başlar. Bulunduğu süre içerisinde Alice adında eski sevgilisi ile karşılaşacak ve yarım kalan aşkı ile yüzleşecektir… Wilbert Lappin

  2. Kuzey Kore istihbarat bürosunda eski bir ajan olan Eom Chul-Woo (Jung Woo-Sung) ile Güney Koreli bir hükümet yetkilisi olan Kwak Chul-Woo (Kwak Do-Won), Kore savaşını önlemek için gizli bir operasyon yürütüyor.Steel Rain izle Florencio Snoddy

  3. Dean ve Claire isimli sevgililer birlikte bir hafta sonu yolculuğu yapmaya karar verirler. Yolculuk esnasında karşılaştıkları kişiler onların yolculuğunun seyrini değiştirecektir. Kendilerini gerilimi yüksek olaylar dizisi içinde bulacaklardır. Blood Hunt izle, Blood Hunt Türkçe Altyazılı izle Andre Leray

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *