Auschwitz-Birkenau Tour

Historia drugiej wojny światowej jest tematem szeroko eksplorowanym i niezwykle ważnym w pamięci wszystkich pokoleń. Na terenie Polski znajduje się wiele pozostałości po działaniach III Rzeszy i dziś stały się one muzeami przypominającymi o tej haniebnej części historii powszechnej.

Do takich zabytków należy Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, założone 2.07.1947 r. Jest to kompleks budynków, ruin, dróg, ogrodzeń oraz wielu ruchomości położonych na jego terenie, upamiętniających tych, którzy zginęli w trakcie funkcjonowania niemieckich obozów koncentracyjnych oraz obozów zagłady. Sam obóz działał w latach 1940-1945. Zginęło w nim ponad 1,3 mln osób. Byli to głównie Żydzi, ludność polska, romska, rosyjska oraz serbska.

Współcześnie teren ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNSECO jako jedyny ze wszystkich były obozów koncentracyjnych. Znany jest również pod nazwą “fabryka śmierci”.

Struktura Auschwitz Krakow

Sam termin Auschwitz-Birkenau dotyczy następujących kompleksów budynków:

  • Auschwitz I,
  • Auschwitz II-Birkenau,
  • Auschwitz III.

Pierwszy z nich był obozem, w którym odbywało się przymusową pracę a jednocześnie przełożeni zarządzali całym obozem. W drugim znajdowały się komory gazowe, a trzeci służył jako miejsce obowiązkowej pracy dla niemieckiego koncernu chemicznego IG Farben.

Auschwitz tours – Wycieczka dla obcokrajowców

Istnieje możliwość zwiedzania tego miejsca pamięci przez obcokrajowców. Bariera językowa jest przełamana ze względu na informatory w języku angielskim oraz możliwość oprowadzenia przez anglojęzycznego przewodnika. Opcja z przewodnikiem jest zalecana również Polakom ze względu na rozległość całego kompleksu (140 hektarów) oraz skomplikowane, historyczne tło. Najwięcej turystów przybywa z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Niemiec, Francji i Izraela (Auschwitz-Birkenau Tour).

Co warto wiedzieć przed podróżą?

Ze względu na powagę tego miejsca wybierając się na zwiedzanie, należy pamięć o stosownym ubiorze oraz zachowaniu w trakcie całej wizyty. Dzieci poniżej 14 roku życia nie powinny odwiedzać tego miejsca, na poznanie tej części historii przyjdzie jeszcze czas. Nie można tak spożywać jedzenia, alkoholu oraz innych używek, a także wprowadzać zwierząt. Zabronione jest również oddalanie się od grupy czy przewodnika celem zwiedzania na własną rękę. Niewskazane jest prowadzenie głośnych rozmów telefonicznych, wykonywania zdjęć z lampą błyskową. Możliwość zapalenia znicza ofiarom jest możliwa tylko we wskazanych miejscach.

Jaki program wybrać?

Muzeum proponuje kilka trybów zwiedzania. Najkrótsze liczy 2,5 godziny, a najdłuższe 6. Do wyboru są także programy pośrednie, w zależności od preferencji odwiedzających. W przypadku zdecydowania się na towarzystwo przewodnika, należy uzgodnić to przez Internet lub mailowo, najlepiej kilka dni przed planowanym przyjazdem.
Muzeum przewiduje zwiedzania ogólne oraz studyjne, czyli specjalistyczne i poszerzone. Ceny zwiedzania z tzw. edukatorem, w zależności od liczebności grupy, wynoszą od 490 zł do 910 zł. Przykładowo – grupa 20-osobowa wybierając najkrótszą opcję zapłaci 590 zł.
Istnieje również możliwość zwiedzania dwudniowego, a ponadto wielu grupom przysługują zniżki, pozwalające na obniżenie ceny. Warto wziąć pod uwagę fakt, że koszty mogą ulegać tymczasowym zmianom.

Plan zwiedzania Auschwitz-Birkenau Tour

Do najważniejszych punktów zwiedzania należy przede wszystkim zaliczyć:

  • krematorium,
  • rozbieralnia,
  • Ściana Straceń – miejsca, gdzie esesmani zabijali więźniów strzałem w potylicę,
  • Blok nr 11 – wewnątrz znajdował się areszt, a na zewnątrz, na dziedzińcu dokonywano egzekucji,
  • biuro esesmana dyżurnego i cele głodowe,
  • sale sądowe, fotografie więźniarskie,
  • wystawy główne z urnami z prochami, protezami, i obciętymi włosami zamordowanych.

Nauka historii

Warto poświęcić co najmniej kilka dni na obycie się z historią drugiej wojny światowej, kwestię Żydów w Europie, tendencjami politycznymi kształtującymi się na świecie w pierwszej połowie XX w. oraz położenia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym.
Wskazane jest zapoznanie się z literaturą na temat różnych grup więźniów oraz sposobu ich traktowania, losów dzieci, kary, egzekucji i szpitali obozowych. Dzięki wielu materiałom dostępnym online jest to możliwe do wykonania bez wychodzenia z domu. Interesującą opcją może być także zwiedzanie online oraz oglądanie wystaw, również w takim trybie.

Termin zwiedzania Auschwitz Krakow

Muzeum jest otwarte i dostępne dla turystów przez większość dni w roku poza kilkoma wyjątkami, do których należy Nowy Rok, pierwszy dzień Świąt Bożonarodzeniowych oraz pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Godziny zwiedzania to przeważnie 9:00 – 17:00, przy czym zamknięcie może nieznacznie się różnić w zależności od miesiąca.

Więcej znajdziesz tutaj: http://cracowvisit.com/auschwitz-birkenau-krakow-tours.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *