Olejki i kompozycje zapachowe

Nie ulega wątpliwości, że zdecydowanie częściej wybieramy kosmetyki, które kuszą pięknym, niepowtarzalnym zapachem. Woń to czynnik, który w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie. Przyjemny bukiet zapachowy kosmetyków pielęgnacyjnych czy perfum z pewnością zachęca nas do ich częstego używania. Dzięki kompozycjom zapachowym możemy również wprowadzić zapach, który będzie dominował w naszym domu. Przeczytaj poradnik i sprawdź, jakie korzyści niosą ze sobą olejki i kompozycje zapachowe.

Czym są olejki zapachowe?

Olejki i kompozycje zapachowe to innymi słowy syntetyczne substancje lub mieszanina ekologicznych ekstraktów z kwiatów, drzew czy owoców z syntetycznymi aromatami.  Otrzymane w ten sposób produkty charakteryzują się mocnym, wyrazistym zapachem. Olejki zapachowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane do ręcznie robionych, domowych kosmetyków lub perfum. Co więcej, kilka kropel dodanych do kominka zapachowego skutecznie rozprowadza woń w całym domu, nadając pomieszczeniom niepowtarzalny charakter. Oprócz zastosowania w kosmetyce, olejki zapachowe również doskonale nadają się do masażu i aromaterapii. Wybrany zapach specyfiku umożliwia znakomity relaks i odprężenie po całym dniu w pracy. Specyfiki są świetnym rozwiązaniem jako element zapachowy w naszej szafie.

 

Czym różnią się olejki zapachowe od olejków eterycznych?

Popularność aromaterapii nieustannie wzrasta. Dziedzina ta niewątpliwie cieszy się głębokim uznaniem wśród zwolenników medycyny estetycznej. To sprawia, że rośnie również zainteresowanie olejkami drogocennymi olejkami. Pojęcia olejków eterycznych i zapachowych są bardzo często mylone. Wprawdzie mają kilka cech wspólnych, jednak ich pochodzenie jest różne.

Eteryczne specyfiki to lotna mieszanina związków, którą pozyskuje się najczęściej z komórek roślin. Znajduje się on zarówno w płatkach kwiatów, jak i łodydze, nasionach czy korze. To czyni je w pełni naturalnymi, pozbawionymi wszelkich substancji chemicznych. Olejki eteryczne swój zapach zawdzięczają roślinom, z  których zostały pozyskane w wyniku destylacji. Niepowtarzalna woń specyfiku sprawia, że doskonale oddziałuje na węch człowieka, ma silne działanie odprężające i relaksujące, a ponadto odznacza się właściwościami prozdrowotnymi. Co więcej wykazują działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe, odkażające, tonizujące, uspokajające, a także przyspieszają gojenie się ran.

Natomiast olejki zapachowe, tak, jak zostało wspomniane, uzyskuje się w wyniku mieszaniny naturalnych olejków z syntetycznymi lub pozostają całkowicie syntetyczne. Wyróżniają się przepięknym zapachem, dlatego też najczęściej używane są w celu aromatyzacji pomieszczeń, garderoby bądź kosmetyków. Producenci wykonują stosowne badania laboratoryjne oraz testy, które potwierdzają bezpieczeństwo preparatów. Zostają one również wprowadzone do bazy danych Rejestru Wyrobów Kosmetycznych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Bez obaw mogą być stosowane na skórę. Podobnie jak olejki eteryczne wykorzystywane są w aromaterapii i masażu. W przeciwieństwie do olejków eterycznych wyróżniają się szeroką gamą zapachów. Jeśli zależy nam na konkretnej woni, powinniśmy sięgnąć po sprawdzony olejek zapachowy.

Który olejek wybrać?

Właściwości olejków zapachowych i eterycznych są zróżnicowane. To, na jaki olejek się zdecydujemy zależy przede wszystkich od naszych indywidualnych potrzeb oraz upodobań. Jeśli zdecydowanie bardziej zależy nam na działaniu prozdrowotnym, powinniśmy sięgnąć po naturalne olejki eteryczne. Hamują one rozwój bakterii i wirusów, działają dezynfekująco, łagodząco i odprężająco. Natomiast, jeśli naszym głównym celem jest produkcja domowych kosmetyków lub perfum o przyjemnym zapachu powinniśmy postawić na syntetyczne kompozycje zapachowe.

Wyjątkowa woń olejków zapachowych z pewnością poprawi nasz nastrój, a tym samym zachęci do podejmowania działania. Obecnie dostępnych jest wiele zapachów, dlatego bez przeszkód możemy wybrać swoją ulubioną woń. Do najpopularniejszych specyfików zapachowych należą: olejek piżmowy, pomarańczowy, eukaliptusowy, różany, waniliowy oraz wiele innych. W połączeniu z nowoczesną technologią chemiczną tworzą nieocenione kompozycje zapachowe. Wystarczy kilka kropel, aby kosmetyki, mydła, perfumy, świece czy odświeżacze powietrza emitowały piękny zapach w każdym zakamarku naszego domu.

Zasady tworzenia własnych kompozycji zapachowych

Kompozycja zapachowa jest połączeniem naturalnych bądź syntetycznych substancji wonnych. Opierając się na aromacie specyfików możemy stworzyć niepowtarzalne, trwałe zapachy. Najważniejsza jest nuta górna, czyli to, co dodamy na początku. Substancje te są najbardziej lotne, pojawiają się tuż po otworzeniu perfumu bądź kosmetyku. Należą do nich lekkie zapachy cytrusowe, owocowe, ziołowe lub korzenne. Nieodłącznym elementem własnej kompozycji zapachowej jest nuta serca, czyli środkowa. Jest zdecydowanie bardziej trwała, gdyż utrzymuje się kilka godzin na skórze (np. róża, goździk, lilia, fiołek). Do tego celu wykorzystywane są zapachy o średniej lotności, zazwyczaj są one pochodzenia naturalnego. Kluczowa jest nuta dolna, która pomaga w utrzymaniu woni. Służą temu olejki nieulotne, ciężkie (paczula, sandał, mirra, migdały, marcepan).

Podsumowanie

Olejki zapachowe ze względu na swoje właściwości znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Aromatyczne specyfiki z pewnością rozbudzą nasze zmysły, umożliwiając efektywny relaks i odprężenie. Woń olejku unosząca się w domu zdecydowanie poprawi samopoczucie, wzbudzi chęć do życia oraz zmotywuje do działania. Kilka kropel dodanych do ulubionego kosmetyku z pewnością zachęcą nas do jego częstego używania.

1 thought on “Olejki i kompozycje zapachowe

  1. Nawet nie wiedziałam, że jest różnica między olejkami zapachowymi a eterycznymi … ciekawe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *