Kosmetyki mineralne – hit czy kit?

Trudno się nam obyć bez kosmetyków. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia – i nic w tym dziwnego. Nie tylko są pomocne w codziennej dbałości o higienę osobistą, ale także pielęgnują ciało, twarz i włosy. Dbają o naszą powierzchowność i dotyczy to zarówno kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i kolorowych. Jednak powszechność kosmetyków niesie za sobą również pewne zagrożenia. Producenci, chcąc przyciągnąć jak najszersze rzesze klientów, zapełniają swoje produkty długimi listami substancji i związków chemicznych, które są całkowicie zbędne, a za to często – szkodliwe. Rozwiązaniem są popularne od kilku lat kosmetyki mineralne. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Kosmetyki mineralne, to znaczy jakie?

Kosmetyki mineralne należą do grupy kosmetyków naturalnych, czyli takich które w swoim składzie zawierają przeważającą ilość substancji pochodzenia organicznego, to jest ekstraktów i olejków roślinnych oraz minerałów. Kosmetyki mineralne stawiają przede wszystkim na te ostatnie składniki, substancje roślinne są wykorzystywane w niewielkim stopniu lub w ogóle.

Pielęgnacja minerałami

Minerały stosowane w kosmetyce znaleźć można w glinkach. Znane i cenione są między innymi glinka zielona, biała, czerwona i różowa, a także glinka Rhassoul. Wykorzystywane są przede wszystkim jako surowiec do wytwarzania maseczek, lecz również jako składnik innych kosmetyków.

Doskonałe właściwości pielęgnacyjne, a nawet lecznicze ma błoto z Morza Martwego oraz pochodząca z niego sól. Ich właściwości są szeroko znane i wykorzystywane na całym świecie.

Mniej znana, ale również bardzo skuteczna jest skałka wulkaniczna, wykorzystywana między innymi w peelingach. Zmielona skałka skutecznie złuszcza martwy naskórek, oczyszcza skórę i stymuluje krążenie.

Minerały wykorzystywane są również do produkcji kremów, balsamów, mydeł, masek do włosów i wielu innych kosmetyków. Godne polecenia są zwłaszcza emulsje i kremy zawierające mineralne filtry przeciwsłoneczne, które cechują się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem stosowania. Idealnie nadają się do ochrony skóry najmłodszych dzieci.

Mineralne kosmetyki kolorowe

Osobną kategorię stanowią kolorowe kosmetyki mineralne. Na rynku kosmetycznym funkcjonuje kilka marek wiodących w tej dziedzinie. Oferują one mineralne podkłady i korektory, pudry, róże, rozświetlacze oraz cienie do powiek. Ich formuła jest zwykle sypka a do nakładania wykorzystuje się różnego rodzaju pędzle i gąbki. Zależnie od zamierzonego efektu mogą być stosowano na sucho bądź na mokro.

Jaki jest ich skład?

Kolorowe kosmetyki mineralne bazują zwykle na zaledwie kilku składnikach. Należą do nich przede wszystkim mika, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, tlenki żelaza, a także glinki, jedwab, puder ryżowy i bambusowy oraz naturalne barwniki.

Jakie mają zalety?

Kolorowe kosmetyki mineralne cechują się dużą delikatnością, odpowiednie są dla najbardziej wrażliwej skóry, a także dla alergików. Nie zapychają porów, doskonale matują i kryją, charakteryzują się bardzo wysoką pigmentacją i łatwością aplikacji.

Minerały czy chemia?

Jednak czy kosmetyki mineralne przewyższają tradycyjne? Pod wieloma względami – tak. Ze względu na maksymalne ograniczenie wykorzystania zbędnej chemii, nie wpływają negatywnie na skórę. Nie zawierają konserwantów i parabenów, które przenikają do jej wnętrza. Wykorzystywane do ich wytworzenia minerały są tak zwaną „dobrą chemią”, służącą człowiekowi i jego zdrowiu. Ze względu na minimalną listę składników INCI kosmetyki mineralne są wyborem o optymalnym bezpieczeństwie. Godne polecenia są szczególnie dla osób borykających się z chorobami skóry, a także dla alergików. Produkcja kosmetyków mineralnych jest ekologiczna ze względu na wykorzystanie surowców naturalnych, prócz tego produkty te najczęściej nie są testowane na zwierzętach. Po kosmetyki mineralne z pewnością warto sięgnąć, choćby w celach eksperymentalnych. Nie bez powodu znajdują one kolejnych wielbicieli na całym świecie.

1 thought on “Kosmetyki mineralne – hit czy kit?

  1. Zdecydowanie hit. Ostatnio rozmawiałam o tych kosmetykach z moją kosmetyczką, która ukończyła wiele szkół i szkoleń i naprawdę poleca kosmetyki mineralne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *