Witaminy z grupy B – jakie warzywa i owoce spożywać

Witaminy z grupy B stanowią jedne z najbardziej cennych witamin, których brak w organizmie może powodować sporo niepożądanych efektów ubocznych. Składniki te mają duży wpływ na pracę układu nerwowego, samopoczucie, przemianę materii, a także wygląd skóry. Dlatego tak ważna jest codzienna dawka tej witaminy w diecie. Zdrowy styl odżywiania się prowadzi do utrzymania odpowiedniego poziomu wspomnianych składników w organizmie.

Najbardziej znane źródła witamin z grupy B

Najbardziej powszechnymi źródłami tych witamin są owoce morza, ryby, wątróbka wołowa oraz cielęca, drożdże, mleko, jaja oraz sery. Niestety jak możemy zauważyć są to produkty zwierzęce lub od zwierząt pochodzące.

Bardzo wiele osób przechodząc na dietę wegańską oraz wegetariańską musi zaopatrzyć się w wiedzę dotyczącą naturalnego pochodzenia witaminy z grupy B w innej postaci. Brak konieczności spożywania produktów zwierzęcych powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na dietę bezmięsną.

Witaminy z grupy B i ich różnorodność

Ilość opisywanych witamin sprawia, że nie tak łatwo zadbać o ich równowagę w organizmie i konieczne może być spożywanie bardzo różnorodnych posiłków. Efekt tak różnorodnej diety może być jednak ciekawy oraz satysfakcjonujący, gdyż polepszyć może się nastrój, samopoczucie, a energia wzrosnąć.

Wśród witamin z grupy B wymienić można: tiaminę (witaminę B1), ryboflawinę (witamina B2), niacynę (witaminę B3, PP), cholinę (witaminę B4), kwas pantotenowy (witaminę B5), pirydoksynę (witaminę B6), biotynę (witaminę B7, H), kwas foliowy (witaminę B9) oraz kobalamina (witaminę B12).

Witaminy z grupy B w owocach

Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo napotkać niniejsze witaminy w owocach. Warto poznać konkretne nazwy, aby skutecznie móc napełnić swój organizm tymi zdrowotnymi składnikami. Poniżej przykłady owoców posiadających w swoim składzie witaminy z grupy B.

awokado – ten owoc znany jest przede wszystkich ze swojej zdrowej kaloryczności. Posiada w sobie znaczną ilość tłuszczy głównie jednonienasyconych. Jednak to tylko namiastka ich zawartości. Oprócz dostarczenia do organizmu cennych minerałów, wzbogacą go również o takie witaminy jak: B1, B2, B3, B7 oraz kwas pantotenowy.

banany – chociaż te wyjątkowe owoce nie występują w Polsce, to zdobyły u nas niezwykłą popularność. Przywożone z rejonów Afryki, Azji i Australii dostępne są w naszym kraju przez cały rok. Jeżeli chodzi o witaminy z grupy B, z całą pewnością dostarczą nam witamin B1, B2 oraz B11.

dynia – owoc ten najpopularniejszy jest w okolicach jesieni, ponieważ to właśnie sezon, w którym rozwijają się i mogą wspomóc nasz organizm swoimi wyjątkowymi właściwościami. Podczas przygotowywania posiłków można wykorzystać zarówno miąższ tego owocu, jak i jego pestki, które znane są ze swych antypasożytniczych właściwości. Ponadto warto zwrócić uwagę, że pestki dostarczają o wiele więcej kalorii niż sam miąższ. Jednak i jedno, i drugie bogate jest w cenne składniki odżywcze. Miąższ może pochwalić się zawartością witamin B1, B2, PP i B9.

Poza powyższymi owocami w celu uzupełniania witamin z grupy B warto włączyć w swój grafik dnia przekąski w postaci granatu, jeżyn oraz kiwi.

Witaminy z grupy B w warzywach

Z warzyw możemy utworzyć fantastyczne sałatki na każdą porę dnia oraz roku. Oczywiście najlepiej w danym okresie spożywać warzywa sezonowe, gdyż właśnie takie mają najwięcej wartościowych składników odżywczych. Przykładami warzyw o największej ilości witamin z grupy B są:

pomidory – w Polsce warzywo to jest niezwykle znane i lubiane. Ekologiczne pomidory posiadają całkiem spore ilości nie tylko potasu, ale również witamin B1, B2, B6 oraz B3.

rzodkiewki – kolejne warzywo z cennymi właściwościami o nieco mniej łagodnym smaku. Ich charakterystyczny aromat stwarza możliwości przygotowania sałatki o ostrzejszym odczuciu smakowym. W tych malutkich główkach zawarte są takie składniki jak:  witaminy B1, B2, B3, B6, kwas foliowy i pantotenowy.

brokuły – nie są polskim warzywem, jednak na całe szczęście zdobywają w naszym kraju pełne zaufanie. Mogą być dodatkiem do wszelkich sałatek, surówek oraz kremów. Brokuły stanowią nie tylko cenne źródło białka dla weganów, ale również źródło witamin B1, B2 i PP.

Dlaczego warto naturalnie dostarczać witaminy do swojego organizmu?

Naturalne dostarczenie składników odżywczych sprawia, że organizm szybciej oraz efektywniej wchłania składniki ze wszystkich posiłków. Owszem, czasami warto skorzystać z suplementacji, która w szybki sposób może uzupełnić każdy niedobór. Jednak nasz organizm kocha wszystko to, co naturalne. Poza tym smaczne i zdrowe posiłki dodają uroku i energii każdemu dniu.

2 thoughts on “Witaminy z grupy B – jakie warzywa i owoce spożywać

  1. tylko gdzie kupować świeże owoce zimą? to moja największa udręka… i już tęsknię za latem 🙂 Nie ma to jak świeżutkie truskaweczki z ogródka 😀

  2. No niestety żyjemy w takiej strefie klimatycznej, że nie ma co się łudzić zimą na dobre świeże owoce i warzywa, ale nie umniejszajmy mrożonkom 🙂 te dobrej jakości też zapewnią nam odpowiednie witaminki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *