pies wymiotuje żółcią

Co zrobić gdy pies wymiotuje żółcią i co to może oznaczać?

Twój pies wymiotuje żółcią? Zastanawiasz się jaki może być powód? Choroby u psa zdarzają się tak samo często jak w przypadku ludzi. Przyczyny tych dolegliwości mogą być różne, dlatego lepiej przeczytaj co mi wiadomo w tym temacie. Wymioty u psa wzbudzają w nas zdenerwowanie i strach, nic w tym dziwnego, nie jest to zjawisko normalne i codziennie. Przeanalizuj uważnie ten artykuł, a być może uda Ci się znaleźć przyczynę choroby u psa.

Wymioty a zwracanie pokarmu

W pierwszej kolejności musimy wyjaśnić dwa pojęcia – wymioty oraz zwracanie pokarmu. Wielu z nas może się wydawać, że to jedno i to samo, a to błąd. Wymioty to wielofazowy, aktywny i sterowany przez układ nerwowy odruch wstecznego opróżniania żołądka z treści pokarmowej. Natomiast zwracanie pokarmu to bierny, wsteczny wyrzut zawartości przełyku.

Zwracanie pokarmu występuje zazwyczaj przy chorobach przełyku, np. niedrożności czy porażenia, przeważnie jest objawem zaburzeń w procesie połykania pokarmu.

Wymioty u psa

Wymioty są procesem składającym się z trzech następujących po sobie etapów.

 • Nudności

Początkowa faza nudności to niepokój i mdłości, które objawiają się oblizywaniem warg, nadmiernym ślinieniem, niepokojem zwierzęcia. Na tym etapie skurcze jelit powodują przesuwanie treści pokarmowej do rozluźnionego żołądka.

 • Dławienie

W czasie trwania tego etapu dochodzi do zamknięcia odźwiernika i skurczu mięśni brzucha. Gołym okiem możemy tu zaobserwować pogłębione oddychanie i dławienie się psa.

 • W ostatnim etapie dochodzi do opróżnienia zawartości żołądka i wyrzuceniu treści pokarmowej, która jest kwaśna i częściowo już poddana działaniu enzymów pokarmowych.

Jeżeli w wymiotach przeważa zawartość dwunastnicy mają one żółtawy kolor wynikający z obecnej w dwunastnicy żółci.

Wymioty u psa są z punku widzenia właściciela zjawiskiem niekorzystnym i wymagają od nas konsultacji w gabinecie weterynaryjnym, jednakże odgrywają one obronną rolę w organizmie psa. Wymioty chronią organizm psa przed działaniem niewłaściwych i niejadalnych substancji lub zepsutego pokarmu, który zjadł nasz pupil. Wymioty u psa często też odciążają jego przewód pokarmowy z powodu przejedzenia. Dlatego też nie możemy wymiotów w każdym przypadku zaliczyć do choroby spowodowanej układem pokarmowym.

Pies wymiotuje żółcią

Gdy Twój pies wymiotuje żółcią to ma to związek z usuwaniem treści pokarmowej pochodzącej z dwunastnicy, gdyż tam właśnie ma ujście przewód dostarczający żółć z wątroby.

Zjawisko kiedy pies wymiotuje żółcią zawsze wymaga wizyty u lekarza weterynarii, aby ustalić przyczynę tego zjawiska oraz podjąć prawidłowe leczenie. Wymioty żółcią występują często przy stanach zapalnych jelit czy żołądka, a w przypadku kiedy bagatelizujemy te syndromy może to prowadzić do powstania wrzodów i chronicznego nieżytu żołądka.

Jeżeli Twój pies przyjmuje doustnie leki mogą one również powodować, że pies wymiotuje żółcią, gdyż prawdopodobnie drażnią ściany przewodu pokarmowego, podrażniają śluzówkę i powodują stan zapalny co w skrajnych przypadkach prowadzić może do zagrażających życiu perforacji. Stan taki powodują w szczególności niesterydowe leki przeciwzapalne, antybiotyki oraz cytostatyki.

Konsekwencje wymiotów u psa

Wymioty u psa, podobnie jak biegunka są objawem informującym nas o nieprawidłowościach jakie rozgrywają się w organizmie naszego zwierzaka. Często trudno jest na pierwszej wizycie określić weterynarzowi bezpośrednią przyczynę wymiotów. Są one bowiem objawem, który można przypisać do wielu chorób. Mimo iż nie zawsze wymioty u psa świadczą o poważnym schorzeniu, nie powinniśmy ich bagatelizować i jeżeli jest to zjawisko powtarzające się, trwające kilka dni udajmy się bezwzględnie do gabinetu weterynaryjnego.

Choroby u psa wywołane wymiotami

Przyczyn ostrych wymiotów u psa jest wiele. Możemy je następująco pogrupować:

 • Zapalne – choroba zapalna jelit, zakażenia wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze, wrzody, zatrucia, krwotoczne zapalenia żołądka i jelit
 • Wywołane poprzez leki lub toksyny
 • Spowodowane czynnikami mechanicznymi – skręt jelit, nowotwór, ciało obce, skręt żołądka, wgłobienie jelit
 • Spowodowane zaburzeniami czynności motoryki przewodu pokarmowego
 • Spowodowane chorobami wątroby i dróg żółciowych
 • Przyczyna to choroba hormonalna – niedoczynność kory nadnerczy, kwasica ketonowa
 • Wywołane chorobami trzustki
 • Powodowane chorobą układu rozrodczego – zapalenie jąder, ropomacicze, zapalenie prostaty
 • Przyczyną mogą również być zaburzenia mieszane – choroby układu nerwowego, leki, toksyny

Kolejnym ważnym punktem w temacie wymiotów u psa są przyczyny przewlekłych wymiotów u psa, które prezentują się następująco:

 • Przyczyny zapalne – choroba zapalna jelit, przewlekłe zapalenie okrężnicy, wrzody, zatrucia, zakażenia Helicobacter spp, nadwrażliwość pokarmowa, przerost flory przewodu pokarmowego
 • Wywołane przez leki i toksyny – niesterydowe leki przeciwzapalne, metronidazol
 • Spowodowane czynnikami mechanicznymi – ciało obce, nowotwór, wgłobienie, blizny
 • Spowodowane zaburzeniami czynności motoryki przewodu pokarmowego
 • W wyniku procesów zapalnych jamy brzusznej – przewlekłe zapalenie otrzewnej, przewlekłe zapalenie trzustki
 • Zaburzenia hormonalne – niedoczynność kory nadnerczy, kwasica ketonowa
 • Zaburzenia metaboliczne – niewydolność nerek, hiperkalcemia
 • Spowodowane chorobami układu neurologicznego – padaczka, wodogłowie, zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, podwyższone ciśnienie podczaszkowe
 • Inne zaburzenia – zaparcia, przejedzenie
 • Trucizny – cynk, ołów, rośliny trujące, winogrona, rodzynki

Choroby u psa jest to bardzo obszerny temat, dlatego jeżeli obserwujesz u swojego psa coś niepokojącego zwróć się do specjalisty – lekarz weterynarii być może rozwieje Twoje wątpliwości, a może być tak, że uratuje życie Twojemu pupilowi. Tak jak i w przypadku człowieka, tak samo są choroby u psa, które mogą mieć różne przyczyny, jednakże kiedy przez kilka dni widzisz, że Twoje zwierzę wymiotuje, dławi się, próbuje złapać oddech to nie zostawiaj tego jako drobny problem – pies może się odwodnić, co może mieć dla jego zdrowia, a nawet życia poważne konsekwencje.

Wymioty a robaki u psa

Wymioty u psa mogą też być objawem często występującego problemu jakim są robaki u psa. Zwierzę posiadające takie pasożyty jest zazwyczaj niespokojne, a także ma inne dolegliwości, które na pierwszy rzut oka wydawać się może, że nie mają związku z żadną chorobą pasożytniczą. Aby we właściwy sposób zdiagnozować robaki u psa należy prowadzić czujną i dokładną obserwację naszego pupila.

Objawy pomagające wykryć robaki u psa:

 • fizjologiczne – wymioty, biegunka, dziwny kaszel, utrata apetytu, utrata wagi, uporczywe drapanie się psa po grzbiecie, pogorszenie stanu sierści;
 • zmiana zachowania – pies staje się apatyczny, unikający kontaktu z ludźmi, dużo śpi.

Jeżeli zauważysz, któreś z tych objawów może to świadczyć o tym, że pojawiły się robaki u psa. Nie lekceważ tych symptomów i czym prędzej udaj się z psem do weterynarza, który zbada Twojego psa i jeżeli potwierdzi Twoje przypuszczenia zleci tak zwane odrobaczanie zwierzęcia. Odrobaczanie psa powinno się robić minimum raz na 6 miesięcy, a najlepiej gdy takie zabiegi przeprowadzane są raz na kwartał.

Choroby u psa tak jak w przypadku nas ludzi są różne i często nie da się postawić diagnozy po wystąpieniu jednego objawu. Ważne jest to, aby regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny i kierować tam swe kroki w przypadku kiedy zauważymy u naszego pupila coś niepokojącego. Wymioty u psa nie muszą oznaczać poważnego schorzenia, jednakże kiedy występują długotrwale mogą spowodować poważne konsekwencje dla naszego zwierzęcia. Robaki u psa to też zjawisko, które musi być leczone przez specjalistów, dlatego nie bagatelizuj żadnych oznak chorobowych i gdy masz jakieś wątpliwości nie bój się prosić o pomoc kogoś kto się na tym zna lepiej od Ciebie.

Autor : Ania Bartecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *