dom czy mieszkanie

Dom czy mieszkanie? Co bardziej się opłaca z różnych powodów?

Nadszedł czas na usamodzielnienie, a Ty nie wiesz czy zdecydować się na dom czy mieszkanie? Zastanawiasz się nad plusami i minusami każdej z tych opcji? A może dom na wsi? Aby rozwiać Twoje wątpliwości i pomóc Tobie podjąć właściwą decyzję warto przedyskutować kilka ważnych kwestii przed ostateczną decyzją. Dom czy mieszkanie – dla wielu z nas jest to poważny dylemat, ale nie podejmujmy decyzji pod wpływem chwili. Sprawa wyboru naszego lokum być może na całe życie jest na tyle poważna, że warto przemyśleć każdy z aspektów na spokojnie, bez nacisków innych osób. W tym domu czy mieszkaniu być może spędzisz życie, więc niech to będzie świadoma decyzja.

Aby podjąć właściwą decyzję : dom czy mieszkanie, należy rozważyć kilka ważnych aspektów. Każda z tych opcji ma swoje plusy, ale i minusy. Dla jednych bardziej opłaca mieszkanie w bloku, a dla innych dom na wsi czy na obrzeżach miasta. Nasze Państwo oferuje różne programy pomocy zakupu nieruchomości, tak zwane mieszkanie dla młodych i to też może być dobra opcja dla małżeństw czy też singli, którzy zamierzają stać się właścicielami swojego pierwszego gniazdka. Osoby, których nie stać na zakup domu bądź mieszkania mogą też liczyć na mieszkanie socjalne lub komunalne, jednak aby je dostać należy spełnić kilka ważnych warunków. Te wszystkie zagadnienia postaram się Wam w jasny sposób wyjaśnić w niniejszym artykule. Być może właśnie Tobie pomogę podjąć właściwą decyzję w tym trudnym wyborze.

Mieszkanie dla młodych

Program Mieszkanie dla Młodych był to system rządowych dopłat skierowany głównie do młodych osób – małżeństw, ale także osób samotnych, które pragnęły stać się posiadaczami swojego pierwszego mieszkania. Program ten zaczął swoje istnienie 1 stycznia 2014 roku i był on regulowany Ustawą z dnia 27 września 2013 roku, a zakończył się w 2018 roku. Wcześniej działał inny program dopłat, który nosił nazwę Rodzina na Swoim, który zakończył swoje działanie pod koniec 2012 roku.

System Mieszkanie dla Młodych oferował młodym osobom kupującym swój pierwszy dom czy mieszkanie dopłaty, dzięki którym młode osoby mogły otrzymać do kredytu hipotecznego wsparcie sięgające co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Główne założenie tego programu to była pomoc w zakupie pierwszej nieruchomości, a wysokość rządowych dopłat jakie Państwo mogło nam zaoferować zależała nie tylko od lokalizacji nieruchomości, a także od rodzaju obiektu, wielkości nieruchomości czy liczby dzieci, stanu cywilnego.

Program wcześniejszy – Rodzina na Swoim obejmował jedynie nieruchomości z rynku pierwotnego, przez co osoby mniej zamożne często nie mogły skorzystać z tej formy pomocy. Natomiast Mieszkanie dla Młodych umożliwiało uzyskanie dopłaty do nieruchomości z rynku wtórnego, jak również na budowę lub kupno domu.

Z pewnością zaletą programu Mieszkanie dla Młodych była liczba banków, które brały w nim udział. Osoby korzystające z tego programu miały szeroki wybór dzięki czemu łatwiej im było znaleźć najkorzystniejszą ofertę kredytową.

Nowy program pomocy w zakupie swoich czterech kątów rozpoczął swoje działanie w tym roku i jest następcą programów Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych. Nazwa kolejnego systemu, który ma nam pomóc spełnić marzenia o własnej nieruchomości nosi nazwę Mieszkanie Plus. Deficyt mieszkaniowy w Polce jest znaczący, dlatego też głównym założeniem tego właśnie programu jest zwiększenie liczby tanich lokali na wynajem. Planuje się budowę blisko trzech milionów mieszkań na terenie całego kraju. Mówi się, że lokale te mają powstać w przeciągu 10 lat.

Z programu Mieszkanie Plus w przeciwieństwie do poprzednich edycji tego przedsięwzięcia może skorzystać każda osoba fizyczna. Nie ma tutaj górnej granicy wieku, jednakże w pierwszej kolejności z dofinansowania do czynszu mogą skorzystać osoby o niskich zarobkach oraz rodziny wielodzietne.

Program ten jest dobrą opcją dla osób nie mających zdolności kredytowej, dlatego jeżeli wahasz się nad kupnem mieszkania przeanalizuj wymagania tego projektu, być może jest on skierowany właśnie do Ciebie?

Mieszkanie socjalne

Mieszkanie socjalne jest to lokal mieszkalny o obniżonym standardzie. W świetle prawa nieruchomości te przeznaczone są dla osób bezdomnych lub osób które z powodów finansowych nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Zazwyczaj mieszkania te usytuowane są na obrzeżach miasta lub w starych kamienicach. Z reguły w lokalach takich brak jest ciepłej wody, występuje problem z ogrzewaniem, a kuchnia i łazienka są wspólne dla wszystkich lokatorów.

Aby otrzymać mieszkanie socjalne należy spełnić określone warunki, które reguluje właściwa ustawa. W pierwszej kolejności, aby otrzymać mieszkanie socjalne z zasobów gminy musimy uzyskać wyrok eksmisyjny z dotychczas zajmowanego przez nas mieszkania. W pierwszej kolejności prawo do mieszkania socjalnego przysługuje kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom obłożnie chorym, bezrobotnym, emerytom i rencistom.

W celu otrzymania mieszkania socjalnego należy złożyć właściwy wniosek o mieszkanie socjalne w odpowiednim wydziale urzędu gminy i udokumentować wysokość dochodów gospodarstwa domowego.

Mieszkanie socjalne to odpowiednia opcja dla osób ubogich, które nie mogą sobie pozwolić na wynajem lokalu mieszkalnego, gdyż ich sytuacja finansowa jest bardzo ograniczona.

Mieszkanie komunalne

Mieszkanie komunalne podobnie jak w przypadku mieszkania socjalnego należy do gminy. Lokale komunalne są stworzone z myślą o osobach, których nie stać na zakup własnych czterech kątów, lecz stać ich na utrzymanie mieszkania. Głównym kryterium branym pod uwagę podczas przydzielania mieszkań komunalnych jest kryterium dochodowe, a także metraż lokalu. Mieszkanie komunalne w zasadzie nie różni się pod względem standardu od mieszkań które można zakupić na rynku komercyjnym. Niestety to, że komuś przysługuje lokal komunalny nie jest jednoznaczne z tym, że ta osoba ten lokal dostanie od ręki. Często na mieszkanie komunalne trzeba czekać nawet kilka lat.

Dom czy mieszkanie?

Abyś podjęła właściwą decyzję, poruszę kilka najważniejszych kryteriów, które znacznie nakreślą Ci różnice w tych dwóch opcjach.

  1. Koszty zakupu lub budowy

Chyba jest to najważniejsze kryterium, które w pierwszej kolejności bierzemy pod lupę.

Budując dom oprócz kosztów oczywistych jakimi są budowa i wyposażenie nieruchomości musisz wziąć pod uwagę także koszty zakupu działki, koszty ogrodzenia, urządzenia ogrodu i często wielu innych wydatków z których zdajemy sobie sprawę dopiero w trakcie budowy, a często wydatki te pochłaniają ogromne nakłady finansowe.

Przy zakupie domu już istniejącego wydawać się może, że będzie to tańsza inwestycja. Niestety jeżeli dom jest już dosyć stary i przez lata nie przeprowadzano w nim żadnych remontów może się okazać, że w odnowienie naszej świeżo zakupionej posiadłości będziemy musieli zainwestować bardzo dużo pieniędzy. Bywa, że taki dom wymaga naprawy dachu, odnowienia wszystkich podłóg, instalacji, rur wodociągowych i innych napraw bez których zamieszkanie w naszym wymarzonym domu nie jest możliwe.

Jeżeli decydujesz się na zakup mieszkania jest to sprawa dużo prostsza. Cena mieszkania jest z góry ustalona, możesz bez problemu ocenić już przed zakupem mieszkania ile pieniędzy będziesz potrzebować na ewentualny remont. W przypadku mieszkania w bloku plusem jest, że na pewno ominie Cię wymiana dachu, a instalacja jest okresowo sprawdzana i w razie potrzeby na bieżąco wymieniana. Należy pamiętać jednak o tym, że ceny mieszkań nieustannie idą w górę, dlatego nie jest to tania opcja. Cena zależna jest od lokalizacji, roku budowy bloku czy standardu mieszkania.

  1. Koszty utrzymania domu i mieszkania

Utrzymanie domu ma swoje plusy, przede wszystkim nie musimy płacić czynszu, a także nie musimy ogrzewać domu w ciepłe dni, co wychodzi nam na plus, gdyż w ciepłe miesiące nie mamy z tego tytułu zwiększonych opłat. Jednakże należy pamiętać, że w domu zazwyczaj zużywa się więcej prądu czy wody – oprócz samego domu mamy również na utrzymaniu ogród, a on też generuje dodatkowe koszty. Zimą z kolei sporo pieniędzy musimy przeznaczyć na ogrzewanie, bez względu czy mamy piec na węgiel, eko-groszek czy na olej. Niestety gdy zima jest dość sroga potrzebne są spore nakłady finansowe na to, aby w naszym domu było ciepło. Dodatkowo musimy pamiętać o podatku od nieruchomości, odprowadzaniu ścieków i opcjonalnie o opłatach za Internet, telewizję czy ubezpieczenie nieruchomości. Musimy również pamiętać o bieżących naprawach i remontach, które zazwyczaj następują nagle i nie da się z góry przewidzieć ile w kolejnym miesiącu będziemy musieli przeznaczyć pieniędzy na ten cel.

Głównym elementem, który wchodzi w skład kosztów utrzymania mieszkania jest tzw. czynsz do Spółdzielni lub Wspólnoty Mieszkaniowej, którego wysokość jest zależna od wielkości mieszkania a także od wieku budynku, w którym mieszkamy. Im budynek starszy tym opłata na Fundusz Remontowy jest wyższa. W skład czynszu wchodzi zazwyczaj zaliczkowa opłata za zimną wodę i odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci, ogrzewanie, wspomniany Fundusz Remontowy, utrzymanie czystości na częściach wspólnych oraz podatek od nieruchomości. Dodatkowe koszty utrzymania mieszkania to prąd i opcjonalnie ubezpieczenie mieszkania, Internet i telewizja.

  1. Praca wokół naszej nieruchomości

Pracy dookoła domu jest mnóstwo, wszystkie zajęcia związane z obejściem są finansowane z Twojej kieszeni. Chociażby taki trawnik, trzeba go regularnie kosić, nawozić, spulchniać czy nawadniać. Oprócz tego przycinanie drzewek i innych krzewów ozdobnych, dbanie o kwiaty lub inną roślinność, jesienią grabienie liści w ogrodzie, a zimą należy pamiętać o odśnieżaniu podjazdu, a także obowiązkowo chodnika przed naszą nieruchomością. Są też inne prace, które również wymagają naszego zaangażowania – zapchana rynna, zepsuty zamek w furtce, pęknięte płytki na schodach, likwidacja kokonu os w garażu lub domku ogrodowym, itd.

W przypadku mieszkania takich prac jest zdecydowanie mniej, żeby nie powiedzieć, że wcale ich nie ma. Dlatego jeżeli nie masz zbyt wiele wolnego czasu lub nie lubisz pracy w ogrodzie zdecyduj się na mieszkanie w bloku. Doniczki z ziołami czy kwiatki ozdobne możesz sobie zasadzić na balkonie, a jeżeli trafi Ci się mieszkanie z dużym balkonem to z pewnością znajdzie się na nim też miejsce na stolik czy leżak.

  1. Lokalizacja naszej posiadłości

Jest taki etap w życiu każdego z nas kiedy marzy nam się dom na wsi. Życie na wsi większość osób uważa, że jest spokojne, ludzie się tam nie spieszą, sąsiedzi są mili i uprzejmi, a dodatkowo otoczenie takie piękne, bez smogu, fabryk i mnóstwa ruchliwych ulic. Zdecydowanie jest to ogromny plus wiejskiego życia i sporo z nas, którzy od urodzenia wychowywali się na wsi nie wyobraża sobie wyprowadzki do dużego miasta. Życie na wsi jest inne niż w mieście, ma swoje uroki, które zdarza się, że są warte każdej ceny. Otoczenie natury, spacery po lesie, a jesienią zbieranie grzybów, a także ogródek, w którym można uprawiać warzywa czy mieć piękny sad z pysznymi owocami. Ale nie tylko, wieś oferuje także hodowanie zwierząt. Jednak nie tylko plusy istnieją…życie na wsi ma też swoje minusy, o których również należy pamiętać rozpatrując kwestię lokalizacji. Przede wszystkim większość osób mieszkających na wsi w obecnych czasach zmuszona jest do posiadania prawa jazdy i samochodu. Szczególnie jeżeli pracujemy w mieście oddalonym o kilka lub kilkanaście kilometrów czy jeżeli musimy codziennie dowieźć dzieci do najbliższej szkoły lub przedszkola. Zimą, kiedy są spore opady śniegu drogi wiejskie są często słabo odśnieżone lub wcale, dlatego też musimy o tym pomyśleć planując wyprowadzkę na wieś.

Oceniając mieszkanie w bloku na podstawie lokalizacji mamy dużo więcej plusów niż w przypadku domu na wsi. W obecnych czasach mamy duże pole manewru jeżeli chodzi o lokalizację naszego lokalu mieszkalnego. Firmy deweloperskie co rusz oddają nowe bloki do użytku, które są zlokalizowane w różnych częściach miast – na obrzeżach, w centrum, na osiedlach zamkniętych…mówiąc otwarcie, każdy znalazłby coś dla siebie. Wybierając mieszkanie, które planujemy zakupić pod uwagę bierzemy otoczenie – odległość do pracy, długość drogi do przedszkola lub szkoły, bliskość sklepów, odległość do przystanku tramwajowego lub autobusowego, a także czy jest np. plac zabaw pod blokiem czy inne ważne dla nas atrakcje. Życie na wsi nie jest w stanie nam zapewnić, aby wszystko było w zasięgu naszej ręki.

  1. Możliwość sprzedaży

W przypadku domu sprzedaż z zyskiem nie jest raczej możliwa. Nikt nam nie zapłaci za dom na wsi więcej niż my w niego musieliśmy zainwestować. Dlatego planując zakup domu warto, aby była to decyzja do końca życia. To inwestycja, która raczej nigdy Ci się nie zwróci, więc lepiej aby nie była to decyzja podjęta pod wpływem emocji.

Mieszkania w bloku zawsze są w cenie, tym bardziej jeżeli znajdują się w dobrej lokalizacji lub posiadają wysoki standard. Z roku na rok ceny mieszkań w dużych miastach są coraz wyższe, a chętnych mimo to nie brakuje, dlatego w przypadku, gdy np. zamarzy Ci się większy metraż mieszkania czy zmiana lokalizacji nie będzie większego problemu ze sprzedażą Twojej obecnej nieruchomości.

Zarówno dom na wsi jak i mieszkanie w bloku ma swoje zalety i wady. I nie dla każdego z nas to co jest wadą dla innych też nią jest. Dlatego zakup naszej wymarzonej nieruchomości warto dobrze przemyśleć i nie podejmować pochopnych decyzji. Życie na wsi, własny ogród, lasy i pola dookoła…dom na wsi daje nam mnóstwo możliwości, możemy rozpalić grilla, posłuchać głośnej muzyki, a nawet wiercić dziurę w ścianie o 2 w nocy i nikt z sąsiadów nie ma prawa zwrócić nam uwagi. W bloku tego typu zajęcia odchodzą w zapomnienie, grilla na balkonie nie można rozpalić, a od godziny 22.00 obowiązuje cisza nocna. Dom na wsi jest również lepszym rozwiązaniem jeżeli posiadasz zwierzęta. Pies, który w ciągu dnia potrzebuje ruchu ma możliwość wybiegania się w ogrodzie.

Życie na wsi to spełnienie marzeń nie jednego z nas. Jednakże miejskie życie jest dla nas zwyczajnie bardziej komfortowe, mamy dostęp do wielu dogodności, które w znaczny sposób ułatwiają nam życie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to co jest lepsze – mieszkanie w bloku czy dom na wsi, jedni zdecydują się na pierwsze, inni na drugie. Najważniejsze jednak w tym wyborze jest kierowanie się swoimi wewnętrznymi potrzebami. Zaufaj swojemu sercu, jeżeli czujesz, że miasto nie jest dla Ciebie i wiesz, że nigdy się tam nie odnajdziesz nie rób nic wbrew sobie. To Ty masz spędzić być może nawet i resztę życia w tych czterech kątach, dlatego żeby to życie było dla Ciebie komfortowe i wymarzone podejmij decyzję odpowiadającą Twojej naturze.

 

Autor: Ania Bartecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *