jak pozbyć się łupieżu

Jakie są rodzaje łupieżu, objawy i jak się go pozbyć?

Jeśli czytasz ten tekst to z pewnością drapiesz się po głowie. Z jednej strony zastanawiasz się jakie znajdziesz tu porady, a z drugiej pewnie swędzi Cię głowa? Co do porad, to mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie. Co prawda ostatnio ktoś mi doradził, że najlepszym sposobem na łupież jest szybki bieg, bo można wtedy łupież po prosu zgubić, to ja jednak spróbuję zaproponować Tobie inne metody. Szybki bieg pozostawmy jako ostateczność, jak już nic nie pomoże. Jak pozbyć się łupieżu? Na początek poszukajmy jaka jest przyczyna jego powstawania.

Przyczyny łupieżu i czynniki sprzyjające jego powstawaniu

Jeśli masz łupież to możesz przybić piątkę trzem milionom Polaków. Najczęściej będą to osoby w okresie dojrzewania, ale i także przekwitania. Jeśli Ty jesteś akurat w innej grupie wiekowej, to też nic dziwnego. Łupież może dopaść dosłownie każdego i ma on wiele czynników, które powodują jego powstawanie. I o ile częściej atakuje on nas, kobiety, to dla panów zwykle jest on bardziej dokuczliwy (jakaś równowaga musi być). W większości istnieje przekonanie, że łupież związany jest z nieprawidłową higieną głowy, zbyt rzadkim myciem włosów. Nie jest to jednak przyczyna powstawania łupieżu, brak odpowiedniej higieny może tylko zaostrzyć problem. Głównymi czynnikami, które powodują łupież są natomiast drożdżaki, łój , który jest produkowany przez skórę oraz wrażliwa skóra głowy. Istnieje jednak wiele czynników, które sprzyjają rozwojowi naszej łuszczącej się skóry. I w pierwszej kolejności będzie to właśnie:

 • nieprawidłowa higiena skóry głowy i włosów ( zbyt rzadkie mycie włosów, zbyt szybkie spłukiwanie szamponu do włosów, stosowanie zbyt dużej ilości lakierów, suchych szamponów)
 • okres zimowy i noszenie czapki (jednak ma to swój minus, a mama zawsze kazała ubierać)
 • przesuszanie głowy (przebywane w zbyt ciepłych pomieszczeniach, stosowanie suszarki do włosów,przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach)
 • nad potliwość (przegrzanie organizmu)
 • stres ( jak widać wszystko nam psuje, więc nie stresuj się teraz, kiedy to czytasz, jakoś sobie poradzimy z tym problemem)
 • nieodpowiednia dieta ( trzeba faktycznie się zastanowić co i jak jemy, nie dość, że wejdzie nam w boczki, to jeszcze będziemy mieć łupież)
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej (wszędzie te hormony, nawet w łupieżu)
 • ogólne osłabienie organizmu i spadek odporności

Rodzaje łupieżu

Najczęściej występującym łupieżem jest:

 • Łupież suchy. Charakteryzuje się on białymi płatkami, które łuszczą się na głowie. To właśnie taki łupież najczęściej widzimy na ramionach pana albo pani, którzy reklamują dany szampon przeciwłupieżowy. Najczęstszą przyczyną takiego łupieżu są właśnie źle dobrane kosmetyki, przesuszenie skóry, niewłaściwa higiena. Jeśli zaniedbamy leczenie to najczęściej łupież suchy przechodzi w łupież tłusty.
 • Łupież tłusty. W odróżnieniu od łupieżu suchego powstaje w wyniku przetłuszczenia skóry. Najczęściej jest on powiązany ze stanem zapalnym skóry głowy oraz silnym złuszczaniem się skóry, która przybiera postać tłustych, żółtych płatów.

Jeśli nadal drapiesz się po głowie, to spróbuj teraz rozpoznać, który rodzaj łupieżu towarzyszy Tobie, bo w obydwóch przypadkach łupież charakteryzuje się właśnie swędzeniem.

Inne rodzaje łupieżu to:

 • Łupież pstry, łupież biały, różowaty i rumieniowy: są to rodzaje łupieżu, które występują nie tylko na głowie. Więc jeśli oprócz głowy drapiesz się gdzieś jeszcze, to koniecznie musisz zagłębić się w tematykę. Łupież pstry może występować w postaci plamek na twarzy, na ramionach, plecach, klatce piersiowej. W innych odmianach łupież może pojawiać się w obrębie kończyn, pachwin i całego tułowia.

Jak pobyć się łupieżu? Sposoby i łagodzenie objawów

I tym sposobem dochodzimy do tego, co poradzić na Twoje drapanie. Przede wszystkim musisz spróbować zdiagnozować, który rodzaj łupieżu występuje u Ciebie. Warto zastanowić się też, które z czynników mogły pogłębić Twój problem. Oto kilka porad i sposobów, które pomogą Ci pozbyć się łupieżu lub załagodzić jego objawy:

 • Częsta higiena, to przede wszystkim, myj włosy bardzo często, nawet każdego dnia. Pamiętaj, aby nie spłukiwać szamponu zbyt szybko, najlepiej po umyciu, owijaj na jakiś czas włosy w ręcznik.
 • Odpowiednie kosmetyki, staraj unikać się suchych szamponów, pianek, lakierów do włosów, a jeśli już to wybieraj kosmetyki dobrej jakości.
 • Stosuj szampony przeciwłupieżowe, zwłaszcza wtedy kiedy masz łupież suchy. Często takie szampony zawierają odpowiedni skład, który pomoże zwalczyć skutecznie łupież. Pamiętaj jednak, że z czasem Twoja skóra może uodpornić się na dany skład szamponu, warto więc je co jakiś czas zmieniać.
 • Dbaj o swoja dietę, unikaj produktów słonych, bogatych w tłuszcz oraz cukrów. Sprzymierzeńcem do walki z łupieżem będą na pewno witaminy z grupy B, A i E, a także magnez, potas i wapń oraz mikroelementy, takie jak żelazo i cynk. Warto sprawdzić, w jakich produktach występują powyższe składniki mineralne i wprowadzić je do diety.
 • Masaż skóry głowy, z pewnością poprawi krążenie krwi i zmiękczy skórę. Możesz masować głowę typowo podczas mycia włosów pod prysznicem, albo urządzić sobie specjalny seans dla siebie i włączyć w to jeszcze ciepłą oliwę z oliwek albo olej kokosowy. Po wmasowaniu w skórę odczekaj i zmyj włosy szamponem przeciwłupieżowym. Powtarzaj zabieg co jakiś czas.
 • Domowe sposoby na łupież okazują się często niezawodne, objawy może złagodzić kąpiel z naparu z lawendy albo herbaty, maseczka z zielonej glinki, a także sok z cytryny, ocet rozcieńczony z wodą i olejek rycynowy.
 • Wizyta w salonie fryzjerskim, coraz częściej można skorzystać w takich salonach z profesjonalnych peelingów, które mają za zadanie zwalczyć łupież.

Nieleczony łupież może doprowadzić nawet do wyłysienia i nieść ze sobą szereg przykrych konsekwencji. Jeśli powyższe kuracje nie przynoszą efektów przez miesiąc stosowania, to powinniśmy skontaktować się z dermatologiem, który zaproponuje nam specjalne maści albo środki farmakologiczne i jest to już ostateczna droga do walki z łupieżem. Natomiast jeśli zawiedzie już nawet to, to zawsze możemy skorzystać z ostatecznej ostateczności i zastosować szybki bieg, może akurat łupież zgubimy.

Autor: Natalia Macioszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *