jak opóźnić okres

Jak opóźnić okres? Kilka sprawdzonych sposobów – bardzo skutecznych!

Okres, zwany też miesiączka lub inną mniej wyrafinowaną nazwą używaną przez kobiety w momencie rozpaczy potrafi dać nam w kość. Bywa momentem, dniem lub nawet tygodniem okropnego samopoczucia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Jeśli też należysz do tych, które zwijają się w te dni z bólu, witam w klubie. Co zrobić, gdy te ciężkie dni mają wypaść dokładnie wtedy, gdy przed Tobą długo oczekiwany, wymarzony i zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach urlop czy jakieś mega ważne wydarzenie? Zastanawiasz się, czy można opóźnić okres? Czy da się przesunąć okres na inny termin lub go zatrzymać? Można, pewnie że się da…

Faktem niezaprzeczalnym jest to, że pojawiająca się miesiączka to zdecydowanie jeden z czynników świadczących o tym, że jesteś w dobrym stanie zdrowia pod względem ginekologicznym czy hormonalnym. Brak okresu u młodej kobiety oznaczać może albo problemy zdrowotne albo najzwyczajniej w świecie bycie w odmiennym ciążowym stanie czy karmienie dziecka piersią. Często wymagamy od siebie by ciągle być ogarniętą, wyrobioną oraz taką, która wszystko ma pod kontrolą i nigdy nie zawali żadnej sprawy dotyczącej siebie, rodziny, a może i nawet połowy osiedla. Czasem jednak ciężko tego dokonać, gdy przez okres czujemy się fatalnie.

Co zrobić by opóźnić okres? By trochę go przesunąć albo zatrzymać na jakiś czas?

Okres najczęściej jest przyczyną strasznego bólu brzucha, mięśni, a także bólu głowy, nudności czy ogólnego osłabienia. Istnieją szczęściary, które nie znają uroków bólu menstruacyjnego, ale to raczej bardzo nieliczne grono.

Jeśli uważasz, że okres w jakiś konkretnych dniach nie może Ci się przydarzyć, podpowiem jakie masz możliwości wprowadzenia zmian w terminie rozpoczęcia miesiączki. Oto kilka najbardziej znanych i najczęściej stosowanych rozwiązań by opóźnić okres, bądź zatrzymać okres:

  • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych
  • stosowanie plastrów antykoncepcyjnych
  • zmiany w diecie
  • wzmożona aktywność fizyczna.

Tabletki antykoncepcyjne

Najbardziej skuteczną metodą opóźnienia okresu jest stosowanie leków antykoncepcyjnych. Musisz pamiętać, że jeśli nie bierzesz na co dzień środków antykoncepcyjnych, to musisz zacząć je przyjmować dużo wcześniej nim zechcesz opóźnić okres. Leki antykoncepcyjne przypisywane są na receptę. Chcąc zatrzymać okres musisz po zastosowaniu jednego listka tabletek zacząć kolejne opakowanie nie robiąc między nimi przerwy, lub zastosować kwartalne leki antykoncepcyjne. Jeśli przyjmujesz leki kwartalne, okres występuje tylko raz na kwartał.

Plastry antykoncepcyjne

Jeśli decydujesz się na stosowanie plastrów antykoncepcyjnych, by przesunąć okres powinnaś nakleić kolejny plaster zaraz po usunięciu poprzedniego.

Dieta

Planując opóźnienie okresu można wprowadzić też zmiany w diecie. Doradza się unikanie wtedy takich produktów jak imbir, czosnek, papryka, a także papaja. Natomiast zalecane jest wprowadzenie do menu soczewicy, żelatyny, a także produktów bogatych w wapno i witaminę C. Jednak nie potwierdzono medycznej skuteczności przesunięcia terminu miesiączki przy spożywaniu tych produktów. Aczkolwiek mogą one spowodować zmniejszenie krwawienia.

Aktywność fizyczna

Uprawianie sportu i ogólne zwiększenie aktywność fizycznej jest zdrowe dla ciała, a przy okazji może przynieść dodatkowy efekt w postaci opóźnienia okresu. Wynika to z tego, że przy uprawianiu sportu zwiększa się poziom testosteronu w organizmie.

Nie powinnaś działać w kierunku opóźnienia okresu z jakiś nieistotnych, błahych powodów, czy robić tego notorycznie. Niestety opóźnianie, przesuwanie okresu czy zatrzymywanie okresu może spowodować zaburzenia w gospodarce hormonalnej i odbić się na Twoim zdrowiu. Miej to zawsze z tyłu głowy zanim podejmiesz taką decyzje!

Autor: Kasia Sikorska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *