tłusta cera

Tłusta cera – jak ją rozpoznać i pielęgnować?

Na rynku kosmetycznym wciąż pojawiają się nowe kremy na noc, na dzień, toniki i peelingi. Producenci wmawiają Ci, że każdy z tych produktów jest niezbędny i po prostu musisz go mieć. Jak odnaleźć się w dobie wszechobecnych reklam? Przede wszystkim musisz określić swój typ skóry. To pomoże Ci zdiagnozować jej problemy i potrzeby. Dzisiaj zajmiemy się jednym z typów skóry, a jest nim tłusta cera.

Pielęgnacja twarzy dostosowana do jej potrzeb

Dlaczego tak ważne jest poznanie potrzeb swojej skóry? Odpowiednio dobrana pielęgnacja twarzy jest kluczem do jej zdrowego i młodego wyglądu. Wyróżniamy 4 rodzaje typy skóry: suchą, tłustą, mieszaną i normalną. Zazwyczaj na opakowaniu kosmetyku widzimy, do jakiego rodzaju cery jest przeznaczony. Rozpoznając swój typ, określimy jakie produkty są nam niezbędne, a jakich unikać.

Jak rozpoznać typ swojej cery?

Możesz udać się do dermatologa, który profesjonalnie oceni, jaki masz typ cery, lub zrobić to samodzielnie w domu. Obserwuj, jak reaguje Twoja skóra twarzy pod wpływem różnych czynników takich jak warunki atmosferyczne, kontakt z wodą, kremem i tonikiem.

Tłusta cera – charakterystyka

Oto popularne cechy charakterystyczne, jakie ma cera tłusta:

  1. Skóra często się błyszczy. Nawet zaraz po umyciu szybko pojawia się nadmiar sebum.
  2. Pory są widoczne i rozszerzone. Zbierają się w nich zanieczyszczenia.
  3. Skłonność do powstawania zaskórników i krost ropnych.
  4. Sebum nadmiernie wydziela się głównie w strefie T, czyli w okolicy czoła, nosa i brody.
  5. W okolicach ujść mieszków włosowych gromadzą się bakterie, które wzmagają stan zapalny skóry.
  6. Co ciekawe, zmarszczki u posiadaczek cery tłustej pojawiają się w późniejszych latach życia niż przy innych typach cery.

Kosmetyki do cery tłustej

Właściwa pielęgnacja cery tłustej powinna składać się z następujących kroków.

  1. Głębokie oczyszczanie. Niezbędny jest dobór odpowiednich preparatów myjących. Powinny mieć przyjazne dla skóry pH i nie podrażniać cery.
  2. Powinien on działać antybakteryjnie i łagodząco. Lepiej unikać peelingów gruboziarnistych, gdyż mogą niepotrzebnie zaostrzyć stany zapalne. Zdecydowanie warto sięgnąć po peeling enzymatyczny i peel-off, ponieważ dobrze oczyszczają skórę, ale jej nie podrażniają. Dla mocno zanieczyszczonej cery dobrze sprawdzi się również peeling zawierający kompleks kwasów.
  3. Wybieraj płyny tonizujące bezalkoholowe, które ściągają pory, odświeżają cerę i przygotowują ją na nałożenie kremu.
  4. Mimo że cera jest tłusta, potrzebuje nawilżenia. Stosuj więc nawilżające kremy oraz takie, które matują i absorbują nadmiar sebum. Bogate kremy głęboko nawilżające najlepiej stosować na noc, a matujące na dzień.
  5. Krem z filtrem. Nadmierne opalanie nie działa korzystnie na naszą cerę, ponieważ promienie UV stymulują pracę gruczołów łojowych. Stosowanie kremów z filtrem i unikanie słońca z pewnością lepiej wpłynie na wygląd cery.

Pielęgnacja cery tłustej – czego unikać?

Wiemy już jakie kosmetyki stosować w przypadku posiadania cery tłustej. Teraz powiem krótko, czego w takiej sytuacji unikać.

  • Preparaty odtłuszczające, mimo że usuwają warstwę łoju, mogą doprowadzić do wysuszenia skóry, a to z kolei spowoduje jej łuszczenie.
  • Zbyt duża ilość pudru może zatkać pory i doprowadzić do powstawania nowych wyprysków. Dodatkowo może to obciążyć skórę twarzy i dać niechciany efekt maski. O wiele lepiej przycisnąć do twarzy suchą chusteczkę higieniczną i zebrać nadmiar sebum.

Mam nadzieję, że wiesz już jak dbać o swoją tłustą cerę. Co prawda pielęgnacja takiej skóry problematycznej ze skłonnością do wyprysków nie jest łatwa, ale warto to robić. Niewątpliwie zaletą posiadania takiej cery jest fakt, iż późno pojawiają się na niej zmarszczki.

Zwróć uwagę na to, by kosmetyki do cery tłustej były dobrane do Twoich potrzeb i unikaj tych, które ją podrażniają, a będziesz przez długie lata cieszyć się jej pięknym, promiennym wyglądem. Z pewnością po latach takiej pielęgnacji stwierdzisz, że było warto.

Autor: Klaudia Pieczykolan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *