jak zbić gorączkę

Jak zbić gorączkę – domowe sposoby na wysoką temperaturę

Wielkimi krokami zbliża się sezon przeziębień. Nawet jeśli dbamy o prawidłową dietę i wspomagamy naszą odporność, nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć złego samopoczucia. Po sezonie urlopowym pracodawca może nie patrzeć przychylnie na kilkudniowe zwolnienie lekarskie.  Co w takim razie zrobić, kiedy nie czujemy się najlepiej, a termometr pokazuje sporo ponad normę?

Po co nam gorączka?

Pytanie z kategorii tych z pozoru niezbyt mądrych, ale czy ktoś z was kiedyś zastanawiał się, czym tak naprawdę jest gorączka? Wiele osób kojarzy ją jako część choroby, coś negatywnego. Tymczasem gorączka, o ile niezbyt wysoka, jest bardzo dobrym znakiem. Kiedy do naszego ciała wedrze się nieproszony gość w postaci bakterii czy wirusa, podwyższona temperatura ciała to sygnał alarmowy. Organizm mówi ci, że po pierwsze coś się dzieje, a po drugie, że on o tym wie i już działa w tej kwestii. Gorączka może oczywiście nie być związana z chorobą. Podwyższona temperatura ciała występuje w przypadku:

  • Ciąży
  • Wzmożonego wysiłku fizycznego
  • Procesów metabolicznych (trawienia)
  • Owulacji

Kiedy gorączka jest niebezpieczna?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: zawsze. W wielu chorobach temperatura ciała tak szybko rośnie, że często nie ma co czekać, a jeśli do tego dochodzą np. Biegunka, zawroty głowy, bóle stawów, szczególnie u małych dzieci, to na pewno niezwłocznie należy udać się do szpitala.  Umówmy się jednak, że jeśli mamy jeden lub dwa dni utrzymującego się stanu podgorączkowego, czy nawet niezbyt wysokiej gorączki, to prawie na pewno doszło do jakieś drobnej infekcji, którą możemy zwalczyć w domu.  Problem pojawia się gdy nie mówimy już o stanie podgorączkowym (37-38 stopni) lub niskiej gorączce (38-38,5) a o wyższych stanach. Kiedy wasz termometr pokazuje wszystko powyżej 39 stopni lub temperatura waszego ciała wzrasta w zastraszającym tempie lepiej, abyście zgłosiły się szybko do lekarza.

Jak zbić gorączkę?

Zanim popędzicie na ostry dyżur warto zadbać o to, aby zbić gorączkę najszybciej jak to możliwe. Jak zbić gorączkę? Wasze mamy i babcie pewnie znają domowe sposoby na gorączkę. Ludzie nie zawsze mieli możliwości i pieniądze by szybko trafić pod opiekę specjalistów. Najprostszą odpowiedzią na pytanie jak obniżyć gorączkę, jest po prostu schłodzenie organizmu. Nie radzimy wam jednak szybko wskoczyć do wanny z lodem, wręcz przeciwnie, gwałtowna zmiana temperatury też nie jest dobra.

Zimny kompres czy chłodna kąpiel lub prysznic w zupełności wystarczą. W waszej domowej apteczce powinny też znaleźć się przeciwzapalne i przeciwgorączkowe leki bez recepty takie jak paracetamol czy ibuprofen, które świetnie sprawdzą się jako pierwsza pomoc w przypadku podwyższonej temperatury ciała. Uważajcie jednak i stosujcie leki zgodnie z ulotką.  Wiele aptek na swoich stronach internetowych posiada poradniki, co na gorączkę należy brać i w jakiś ilościach, warto zajrzeć do tego typu artykułów.

Naturalne, domowe sposoby na gorączkę

Domowe sposoby na gorączkę mogą okazać się świetną alternatywą szczególnie dla osób, które z powodu problemów np. Z żołądkiem nie mogą korzystać z leków zawierających substancje przeciwzapalne. Ponadto takie metody są szybkie i łatwo dostępne, a w takich sytuacjach zdecydowanie zależy nam na czasie.

Matka natura bardzo dobrze wie jak obniżyć gorączkę. Wyposażyła nas w bardzo dobre specyfiki, których używa się nawet w aptecznych lekach na przeziębienie. Do naturalnych ,,leków” należą: czosnek, miód czy imbir. Pomocne okazują się też rośliny i zioła takie jak czarny bez, kwiaty lipy czy napar z malin, zawierają one bowiem substancje przeciwzapalne, działają antybakteryjnie i zawierają dużo witamin. Należy też zadbać o prawidłowe nawodnienie i dużo pić.

Co na gorączkę w przypadku, gdy nie mamy tego typu składników w kuchennej szafce? Praktycznie każdy z nas powinien mieć w domu ciepły koc, skarpety, pieprz, mleko i czosnek. Zrób sobie ciepłe mleko z czosnkiem i pieprzem, nie będzie to smaczne, ale z pewnością cię rozgrzeje, załóż ciepłe skarpety, owiń się w koc i postaraj wypocić chorobę. Nie będzie to najlepsza noc w twoim życiu, ale przy małych infekcjach porządne wypocenie się w nocy poprzedzone zimną kąpielą daje świetne rezultaty.

Domowe sposoby na gorączkę- jak przygotować zioła, aby działały?

Jeśli zdecydujemy się na leczenie ziołami musimy mieć świadomość, że od tego jak je przygotujemy zależy to, czy będą one działać. Pamiętajmy jednak, że zioła to dobry środek zapobiegawczy, pierwsza pomoc, suplement, a nie docelowe leczenie, może stać się tak, że nasza choroba jest poważna i konieczne są specjalistyczne leki, które może przepisać nam tylko lekarz.

Jeśli jednak mamy niską gorączkę i chcemy ją zbić albo wspomóc już brane leki to zioła świetnie się do tego nadają. W większości przypadków należy stworzyć napar. W tym celu łyżeczkę suszu należy wsypać do kubka i zalać ciepłą wodą. To ważne! Ziół, praktycznie żadnych, nie zalewamy wrzątkiem, na pudełku lub saszetce powinna być wskazana temperatura parzenia (najczęściej 40-60 stopni), należy przestrzegać tego zalecenia ponieważ w zbyt wysokiej temperaturze roślina traci swoje właściwości. W przypadku naparów z liści malin czy kwiatu lipy po wypiciu powinniście się zacząć intensywnie pocić, to zupełnie normalna reakcja związana z przeciwzapalnymi właściwościami specyfiku.

Wyższą szkołą ziołolecznictwa są odwary. Kora wierzbowa jest świetnym specyfikiem w przypadku bólu, gorączki czy stanów zapalnych, wymaga jednak przygotowania odwaru. Łyżkę kory wsypujemy do ok 300 ml wody i gotujemy na małym ogniu (od wrzenia-5 minut), ciągle mieszając. Następnie jeszcze gorący odwar należy odcedzić i wypić. Nie czekamy aż napój wystygnie, musi być bardzo ciepły. Podobnie należy przygotować sobie herbatę z dzikiej róży, gdyż ta roślina najlepiej zadziała w formie odwaru ziołowego.

Ciekawe ludowe sposoby na obniżenie temperatury, które nie zaszkodzą, a warto ich spróbować

Bardzo ciekawymi babcinymi sposobami na zbicie gorączki są okłady z cebuli czy z rozgniecionych liści kapusty. Prawdopodobnie ich domniemane działanie może wynikać z faktu, że oba te warzywa zawierają substancje działające przeciwzapalnie i łagodząco, a drobne domowe infekcje najczęściej wynikają z niegroźnych stanów zapalnych. Jeśli jednak gorączka nie daje się zbić, rośnie i towarzyszą jej inne dolegliwości, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Nie polecamy również eksperymentowania na dzieciach ponieważ te, często są narażone na choroby wywołane przez rotawirusy czy meningokoki, a w tym przypadku już w kilka godzin może dojść do sytuacji zagrożenia życia.

Autor: Anna Maria

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *