List do świętego mikołaja – jak zrobić to ze swoją pociechą

List do świętego Mikołaja to bardzo ważna sprawa. Zwłaszcza, jeśli nasza pociecha dorasta w duchu magii jego istnienia. Jak napisać list ze swoim dzieckiem?

Stwórz odpowiednią przestrzeń.

Dla Twojego dziecka to bardzo ważne, aby napisać list, w którym poprosi świętego Mikołaja o wymarzony prezent. Dobrym pomysłem będzie, jeśli wygospodarujecie sobie jedno popołudnie na całe to, magiczne przedsięwzięcie.

Przygotuj na ten czas coś słodkiego, mogą to być pieczone ciasteczka ze świątecznych foremek. Usiądźcie wygodnie, napijcie się ciepłego i słodkiego kakao i przedyskutujcie, jaki prezent jest dla Ciebie najważniejszy i dlaczego.

Intencja.

Dziecko z pewnością będzie miało kilka prezentów, które bardzo chciałoby dostać. Z pewnością już od kilku tygodni zastanawiało się nad tym, co chciałoby dostać, i powstała wcale nie krótka lista.  Ważnym jest, aby wytłumaczyć, że może być to tylko jeden prezent, gdyż inne dzieci również chcą dostać swoje prezenty. Jeśli więc malec zapragnie kilku można spokojnie mu wytłumaczyć, że jeśli ono dostanie kilka, dla jakiegoś innego dziecka może zabraknąć, i będzie smutne. Można zapytać delikatnie wprost: “Jak Ty byś się poczuł/poczuła gdybyś nie otrzymał żadnego prezentu, ponieważ inne dziecko poprosiło o dwa?”. Można też powiedzieć, że Mikołaj nie ma takich możliwości, żeby obdarowywać kilkoma prezentami, bo gdyby miał taką możliwość z pewnością częściej rozdawałby prezenty, a nie tylko raz do roku.

Jeśli dziecko będzie nadal oporne można powiedzieć, że jeśli Mikołaj się o tym dowie, nie będzie zachwycony i nie wiadomo czy zechce ofiarować choćby jeden prezent. Otrzymywanie prezentów to przywilej grzecznych dzieci. Takich, które słuchają rodziców.

Bądź pomocą.

W internecie jest wiele “gotowców” do wydrukowania. List jest niemal gotowy, zostawia jedynie wykropkowane pola tam, gdzie należy wpisać prezent czy imię dziecka. Rzeczywiście jest to rozwiązanie, choć mniej kreatywne niż stworzenie całego listu od początku do końca.

Dziecko powinno napisać list samo, ale nie zawsze jest to możliwe, i rodzic może pomóc.

Zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko nie umie pisać – możesz zaproponować, że Ty napiszesz jego słowa, a dziecko narysuje prezent, który chce otrzymać. Przyda wam się kartka papieru i kredki. Możecie pójść o krok dalej – o ile dziecko będzie chciało wykazać się przed mikołajem większą kreatywnością. Może tu pomóc blok kolorowy, bibułki, papier, nożyce i klej. Im więcej radości, i włożonych starań przez dziecko, tym większa radość z tworzenia listu.

Co można napisać?

Oczywiście tutaj dziecko zwraca się do mikołaja, więc początek może brzmieć: “Kochany święty Mikołaju” bądź po prostu “Święty Mikołaju”.

Kolejnym etapem może być wymienienie dobrych uczynków, które dziecko zrobiło w ciągu całego roku. Mogą to być nawet drobne kwestie t.j.: “Codziennie rano pomagałem/pomagałam mamie ścielić swoje łóżko” albo: “Często pomagam mamie w sprzątaniu mieszkania” lub nawet: “Wynoszę śmieci”.

W ten sposób dziecko uświadomi sobie, że postępuje dobrze, jest grzeczne, i w pełni zasługuje na prezent.

Jeśli jednak sam nie będzie miał pomysłu, jesteśmy od tego, aby podpowiedzieć, co można napisać. Każde dziecko lubi pochwały, ba – każdy człowiek je lubi. Na pewno ucieszy się, że może pochwalić się swoimi dobrymi uczynkami, a również zostanie to mile przez niego zapamiętane na przyszłość – w formie takiej, że warto pomagać mamie i być grzecznym.

Koperta wraz z adresatem.

Kopertę podobnie, jak list – można przyozdobić. Mogą to być symbole świąt: Gwiazdy, śnieżynki, może być to sam wizerunek mikołaja, bądź renifery, czy choinka. Wszystko zależy od Waszych pomysłów.

Należy podkreślać, że mikołaj na pewno ucieszy się, że otrzymał taki ładny list, i doceni, jak bardzo się napracował.

Adresujemy najlepiej na Laponię, czy tam, gdzie Mikołaj mieszka. Następnie zaklejony list stawiamy w kuchni, i oferujemy się, jako powiernicy korespondencji, zaraz na drugi dzień deklarujemy, iż w drodze do pracy list wyślemy/ bądź spotkamy na ulicy mikołaja, który odbiera listy, albo zostawiamy na noc przy otwartym oknie, aby Mikołaj w nocy sam sobie odebrał.

To bardzo ładny rytuał, i możliwość spędzenia z dzieckiem miłego czasu. Kiedy otrzyma swój wymarzony prezent, o który prosił mikołaja, zrozumie, że list był napisany poprawnie, gdyż faktycznie otrzymał to, o co prosił.

Ponad to oczywiście otrzymał prezent, bo był grzeczny i pomocny przez cały rok.

Pamiętajmy, aby nie zabierać dziecku bajki na jawie o świętym Mikołaju, niech wierzy w niego, jak najdłużej. To bajka, na którą zasługuje każde dziecko, i oby trwała jak najdłużej. Kiedy dorosną będą to wspominać – tak, jak my. Z lekkim wzruszeniem, ciepłem w sercu czy uśmiechem na twarzy.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *