Aranżacja ogrodu - pani podlewa trawę

Aranżacja nowoczesnego ogrodu – jak to zrobić?

Nowoczesny ogród często powiązany jest z przeprowadzką do nowo zakupionego lub wynajętego przez Ciebie domu. Dobrze zaaranżowany tworzy z budynkiem estetyczną oraz funkcjonalną całość. Jak więc urządzić swój nowoczesny ogród?

Pomysły, które dotyczą ogrodów często związane są z samą jego aranżacją i odnoszą się raczej do detali albo rodzaju materiałów, z których będziesz korzystać. Dużą rolę w takiej sytuacji odgrywają materiały naturalne takie jak kamienie bądź drzewo. 

Nowoczesny ogród, a jego aranżacja 

Wokół domu powinno się znaleźć miejsce, które podkreśli jego walory estetyczne, a więc właśnie nowoczesny ogród. Tego typu miejsce od pewnego czasu traktowane jest jak jeden z elementów kompozycji architektonicznej. Nowoczesny ogród powinien być otwarty na krajobraz, który go otacza. 

Meble ogrodowe do nowoczesnego ogrodu 

Do ogrodu bardzo często wliczany jest także minimalistyczny taras, który traktowany jest jako miejsce wypoczynkowe. Eleganckie, nowoczesne i funkcjonalne meble ogrodowe zachwycają prostotą. Ławy jak i krzesła powinny być lekkie, a także powinniśmy mieć możliwość złożenia i schowania ich na czas zimy po zakończeniu sezonu letniego. Mała ilość roślin, proste linie, a także blask stojących mebli to typowe cechy stylu industrialnego. Ważnymi elementami takiej kompozycji są rozległy  trawnik, tafla wody, oraz ciekawe ogrodzenie. Obok drewna i kamienia często w takich ogrodach pojawiają się metal i beton.

 

Aranżacje ogrodów: rośliny do ogrodu nowoczesnego

W nowoczesnych ogrodach występuje niewielka ilość roślin. Sadzone są one w niewielkich odstępach, najczęściej w dużych grupach. W ten sposób rośliny te mogą wyglądać jak zielone kostki lub falujące łany. Do nowoczesnych ogrodów idealnie nadają się solitery, czyli rodzaj pojedynczych roślin kolumnowych, kulistych, a także koronnych. Dodatkowo metodą służącą do połączenia nowoczesnego ogrodu z architekturą jest gra świateł oraz cieni pomiędzy roślinami a płaszczyzną elewacji ogrodu bądź ogrodzenia. 

Dla kogo przeznaczony jest nowoczesny ogród?

Tego typu ogrody będą idealne dla osób, które uwielbiają prostotę i minimalizm. Styl ten jest najczęściej wykorzystywany w centrum miast koło fontanny, czy w parkach lub na kawałku trawnika koło sklepu, poczty itp. Wyróżnikiem nowoczesnych ogrodów są również małe i bardzo dobrze wystrzyżone krzewy. Są one trudne w utrzymaniu, lecz efekt wizualny po ich posadzeniu jest świetny. 

Oświetlenie i nawodnienie do nowoczesnych ogrodów

Nowoczesne ogrody muszą posiadać nowoczesną zautomatyzowaną technologię w formie podlewania oraz oświetlenia. Dzięki odpowiednio przygotowanemu i podłączonemu systemowi możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także czas. Do trawników idealnie nada się sprzęt do podlewania ze zdalnym sterowaniem, który startuje i kończy pracę w wyznaczonych przez Ciebie godzinach. Natomiast do skupisk roślinnych linii warto użyć zraszaczy kroplujących. Tego typu systemy zapewniają odpowiednie nawodnienie, nawet podczas naszej nieobecności.

Kolejnym ważnym elementem jest oświetlenie. Dobrze rozplanowane oświetlenie doda fajnego uroku podczas wieczornych spotkań z rodziną lub znajomymi. Jeżeli myślimy o przydomowej działce, to musisz zastanowić się nad rozplanowaniem oświetlenia już na etapie projektu. Ważne, by pamiętać o takich punktach jak drzwi tarasowe, furtka, czy także garaż. Dodatkowo istnieje możliwość instalacji oświetlenia w ziemi pośród roślin. Do wyboru mamy lampy solarne i napięciowe, które zasilane są energią z gniazdka lub słońca. Najlepiej wybrać taki kształt oświetlenia, który będzie prosty, a także mały, smukły. 

Alejki i ozdoby kamienne, jakie materiały wybrać

W nowoczesnych ogrodach nie może zabraknąć także charakterystycznych ścieżek oraz podjazdów pod bramę garażową. Ścieżki charakteryzują się brukiem, który ma dużą powierzchnię. Do ich wykonania możesz  skorzystać także z  wielkoformatowych płyty betonowych, kamiennych lub gresowych, które idealnie wpasowują się w trawnik, tworząc w ten sposób całość. Podjazd pod bramę garażową powinien po lewej, jak i po prawej stronie posiadać murek w, którym będzie znajdować się oświetlenie.

Ścieżki w ogrodzie

Natomiast w przestrzeniach pomiędzy płytami mogą pojawić się ozdobne kamienie, np. otoczaki. Jednak najlepiej, by były one jednolite, np. granitowe lub białe, a także komponowały się z kolorem betonu i bruku. W momencie, gdy twój ogród jest duży, to możesz pomyśleć o montażu huśtawki lub wmurowanego w ziemię grilla.   

Altany i treliaże w nowoczesnym stylu

W momencie, gdy będziesz chciał w nietuzinkowy sposób ugościć zaproszonych gości to możesz pomyśleć o budowie altanki. Głównymi jej wyróżnikami powinny być minimalistyczny styl, prostota i geometria. Jeśli chcesz, aby miejsce to przykuwało uwagę innych osób to śmiało możesz pomalować altanę na ciekawy, charakterystyczny kolor. Jej bryła nie powinna swoim kształtem odbiegać od bryły znajdującego się na działce domu. 

Może być ona np. drewniane lub z przeszklonymi elementami o płaskich dachach. Podobnie treliaże, donice czy nawet domki dla zwierząt – muszą być spójne z pozostałymi elementami. 

Jeżeli będziemy konsekwentnie dobierać poszczególne części, uzyskamy spójną przestrzeń. Wokoło altanki zamontuj oświetlenie oraz stojaki na świece, gdyż późnym wieczorem będziesz mógł łatwo oświetlić dane miejsce oraz odstraszyć komary, czy inne insekty za pomocą specjalnych świec o specyficznym zapachu. Pamiętaj też o montażu gniazdek, gdyż instalacja głośników, które przydadzą się na imprezie nie jest w tym przypadku dobrym pomysłem, ponieważ ktoś może ci go ukraść. Najlepiej w takim przypadku korzystać z przenośnego nagłośnienia.  Najważniejsze jest jednak to, aby we własnym ogrodzie czuć się dobrze i odpoczywać, korzystając z jego uroków.

Źródło informacji: https://e-florystyka.pl/kategoria/blog/ogrody/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *