Olejek z jałowca w perfumach

Wyrazistą woń jałowca często można wyczuć w męskich perfumach. Zapach ten pojawia się przede wszystkim w kompozycjach drzewnych, dedykowanych eleganckim dżentelmenom i mężczyznom ceniącym luksusowe aromaty. W męskich perfumach jałowiec zazwyczaj występuje w towarzystwie cedru i mchu dębowego. Aby złagodzić jego zapach, stosowane są natomiast akcenty kwiatowe lub owocowe. W jakich perfumach panowie odnajdą jałowiec?

Jałowiec w perfumach – charakterystyka

Jałowiec to powszechnie znana roślina. W Polsce rośnie ona bez ograniczeń, na terenie całego kraju. Często spotkać można ją w przydomowych ogródkach. Warto jednak zaznaczyć, że jałowiec występuje w kilku odmianach – może więc przybierać formę krzewu lub drzewa iglastego.

Nie pełni on jednak tylko funkcji dekoracyjnej. Już w starożytności przypisywano mu właściwości prozdrowotne – oczyszczające i odpędzające złe moce. Jałowiec, a dokładnie jego owoce – jagody od wieków wykorzystywany jest też w kuchni. Tworzy się z niego m.in. nalewkę.

W perfumach jałowiec pojawia się w formie olejku eterycznego. Tworzony jest on z owoców rośliny metodą destylacji pary wodnej. Gotowy olejek może pochwalić się piekącym smakiem i charakterystyczną wonią. Warto tu zaznaczyć, że branża perfumeryjna wyciąga zapach nie tylko z owoców, ale i z igieł, kory, drewna. Olejki z tych części rośliny są jednak gorszej jakości, przez to spotkać można je jako składnik perfum tańszych marek.

Jakie są perfumy z jałowcem?

O tym jak pachną pachnidła z jałowcem, przekonać można się na tagomago.pl/collections/cartier lub perfumeria.pl/collections/cartier, gdzie dostępne są męskie perfumy Cartier bogate w ten składnik. Najintensywniejsze wonie tej rośliny pojawiają się w wodzie toaletowej Santos de Cartier.

Owoce jałowca otwierają jej zapach i w nucie głównej łączą się z bergamotką, werbeną cytrynową, bazylią. Pozostałe składniki sprawiają, że Santos de Cartier podobnie jak pozostałe perfumy z jałowcem charakteryzują się drzewnymi i leśnymi nutami zapachowymi. Najczęściej spotykane kompozycje to te łączące jałowiec z mchem dębowym, cedrem, bazylią, kardamonem, werbeną, paczulą, skórą. W lżejszych perfumach jałowiec występuje natomiast w towarzystwie aromatów owocowych i kwiatowych.

Perfumy z jałowcem – propozycje nie tylko dla mężczyzn?

Jałowiec to jeden z podstawowych składników męskich pachnideł. Spotkać można go w wielu kompozycjach. Aromat ten pojawia się nie tylko w perfumach Cartier, ale i marek Kenzo David Beckham, Davidoff, Calvin Klein, Dolce Gabbana, Lacoste, Giorgio Armani, Yves Saint Laurent, Paco Rabanne.

Rzadziej aromat jałowca występuje w damskich pachnidłach. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie jest on w nich stosowany. Propozycją dla pań jest Burberry Brit Rhythm. Jest to drzewna, wyrazista kompozycja. Akcenty jałowca pojawiają się w nucie głowy, gdzie łączą się z bazylią, werbeną i kardamonem. Dalsze nuty zapachowe to czarna skóra, paczula, drzewo cedrowe, kadzidło i bób tonka. Panie sięgnąć mogą również po CK One Summer 2016. Są to perfumy z serii unisex. Jałowiec pojawia się w nich w towarzystwie kwiatu gardenii i tahitańskiej gujawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *