„Podwójna radość” kontra wyprawka, czyli co kupić dla bliźniaków?

Zakup wyprawki dla bliźniaków wydaje się być sporym wyzwaniem, jednak dość łatwo można skompletować niezbędne akcesoria. Ważne jest, aby przygotowania do pojawienia się maluszków na świecie rozpocząć odpowiednio wcześnie.

Należy wziąć pod uwagę, że jest to spore obciążenie finansowe, a więc warto rozłożyć je w czasie. Kompletna lista produktów jest bardzo długa – warto zapoznać się z wpisem na blogu Zabawka i Wyprawka. W tym wpisie przedstawiono najważniejsze akcesoria, w które muszą zaopatrzyć się przyszli rodzice.

1. Ubranka

Ciąża bliźniacza zwykle wiąże się z wyższym ryzykiem przedwczesnego porodu. Właśnie dlatego warto jest zakupić optymalną ilość ubranek w najmniejszym rozmiarze. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci będą drobne, a więc rozmiar 52 może posłużyć przez długi czas. Nie należy robić zbyt dużych zapasów.

Lepiej kupować odzież niemowlęcą „na bieżąco”, gdyż nigdy nie wiadomo, jak będą rozwijać się maluchy. Może okazać się, że będą one rosły jak na drożdżach! Wielu rodziców otrzymuje w prezencie ubranka dla smyków. Istotne jest, aby zadbać o komfort swoich pociech. Wysokojakościowa bawełna sprawdzi się o wiele lepiej, niż sztuczny materiał o wątpliwej jakości.

2. Akcesoria do karmienia

Mogłoby się wydawać, że kobiety karmiące piersią nie potrzebują butelek. Nic bardziej mylnego! Należy przygotować się na każdą ewentualność – być może już w szpitalu zajdzie konieczność dokarmiania dzieci mlekiem modyfikowanym. Warto więc posiadać przynajmniej dwie butelki „na start”.

Dobrze, jeśli są one wyposażone w anatomiczny smoczek, który przypomina pierś mamy, a jednocześnie przystosowuje się do malucha. Oczywiście nie można zapomnieć o zakupie szczotki do butelek, dzięki której można dokładnie wyczyścić naczynia.

3. Artykuły higieniczne i pielęgnacyjne

Nie ma konieczności zakupu dwóch wanienek, ponieważ dzieci zwykle nie są kąpane w tym samym czasie. Podobnie jest w przypadku m.in. szczotki do włosów, żelu do mycia głowy i ciała, termometru do wody, oliwki, kremu na odparzenia, wacików kosmetycznych, aspiratora do nosa, przewijaka, nożyczek do paznokci itd.

Każdy maluch musi jednak posiadać swoją gąbkę, o ile tylko rodzic ma plan z niej korzystać. Należy także zakupić wystarczającą ilość pieluszek jednorazowych – najlepiej kilku różnych marek, tak aby przekonać się, która z nich sprawdzi się najlepiej. Nie można zapomnieć również o pieluchach tetrowych/flanelowych/bambusowych, które przydają się np. po karmieniu, gdy maluchowi zdarza się ulewać.

4. Łóżeczko

Na początku bliźniaki mogą spać w jednym łóżeczku – nie trzeba obawiać się o kwestie bezpieczeństwa, o ile tylko mebel jest w pełni ergonomiczny. Trzeba pamiętać, że dzieci są ze sobą mocno zżyte, a więc nie należy ich rozdzielać. Bardzo ważne jest to, aby materac posiadał odpowiednie wypełnienie, które nie wpłynie negatywnie na rozwijający się układ kostny lub mięśniowy. Rozsądniej zainwestować nieco więcej, a mieć pewność, że zdrowie dzieci nie jest zagrożone.

5. Wózek

Najlepszą opcją wydaje się być wózek bliźniaczy. Priorytetem jest znalezienie modelu, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale również lekki. W przypadku nieco starszych niemowląt warto wziąć pod uwagę spacerówkę z podwójnymi siedziskami, które w dowolnym momencie można rozdzielić. Wiadomym jest, że dzieci w pierwszych miesiącach życia mogą być przewożone wyłącznie w gondoli. Wskazany jest również zakup praktycznych śpiworów do wózka, moskitiery oraz folii przeciwdeszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *