jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia

Jak dwa razy dwa- sposoby jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia

Chyba większość z nas, odkąd zaczęła uczyć się matematyki, miała z nią większe bądź mniejsze trudności. Osoby, które są mistrzami królowej nauk twierdzą, że albo się ją po prostu rozumie, albo nie. Oczywiście jak każdej dziedziny, dzięki ciężkiej pracy możemy się jej nauczyć. Pierwszą trudnością związaną z matematyką jaką zwykle napotykają nasze dzieci, jest nauka tabliczki mnożenia. Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia, tak by proces uczenia był przyjemny i zachęcający do dalszej edukacji?

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Powodów trudności z liczeniem i tabliczką mnożenia wśród dzieci może być wiele, jeśli jednak to jedyna trudność w nauce, to nie ma powodów do zmartwień. Mimo to powinniśmy zwrócić na to uwagę i pomóc naszemu dziecku w zrozumieniu skomplikowanego zagadnienia. Przyswojona tabliczka mnożenia na wesoło z pewnością zostanie zapamiętana bez większych trudności przez dziecko, ale również forma zabawy będzie łatwiejsza przez nie do zaakceptowania. Także najlepszą formą nauki w tej sytuacji będzie zabawa. Na szczęście istnieje wiele gier z tabliczką mnożenia w roli głównej, które tak naprawdę są sprytnie zakamuflowaną metodą nauczania.

Nauka na wesoło, gry z tabliczką mnożenia

Oczywiście w Internecie można znaleźć wiele gier edukacyjnych na tablet czy komputer. Jednak my zdecydowanie polecamy te, w które możecie zagrać wspólnie w domu. Nauka przez zabawę to również okazja do spędzenia czasu razem z całą rodziną. Tabliczka mnożenia, gry:

  • Karty Grabowskiego

Chyba najpopularniejsze gry do nauki tabliczki mnożenia na całym świecie. Karty można zakupić w Internecie i są świetną metodą nauczania. W zestawie poza kartami, którymi będziemy grać. Otrzymamy również podręcznik z zasadami aż 11 gier, w które możemy zagrać przy pomocy wspomnianych kart. Gry są opracowane w taki sposób, aby dziecko poprzez zabawę w szybkim czasie zapamiętało zasady mnożenia.

  • Uczę się w mig!

Kolejna świetna gra, która w sposób kreatywny i łatwo przyswajalny pozwoli dziecku szybko nauczyć się tabliczki mnożenia. Grę wygra ten, kto zapamięta położenie mnożnej, mnożnika i wyniku mnożenia, które odkrywamy na chwilę.

  • Tabliczka mnożenia gry planszowe: Mnożenie bez problemów

Tabliczka mnożenia na wesoło, w formie gry planszowej dla całej rodziny. Rzut kostką wskazuje, które zadanie z planszy będzie musiał wykonać zawodnik, następnie po podanym wyniku sprawdza jego poprawność. Wygrywa oczywiście ten, kto rozwiąże poprawnie większość zadań, a tym samym pierwszy dotrze do mety!

Nie tylko gry planszowe…

Istnieje wiele kreatywnych form nauki, które możemy zorganizować w domu. Z łatwością możemy stworzyć pomoce naukowe dla naszych dzieci, które jednocześnie są super zabawkami. Wiele nauczycieli  poleca tego typu metody do nauki w domu.

W szkole nie zawsze są możliwości i czas do ich zastosowania, a dają świetne efekty. Doskonałym przykładem tego typu metody, jest własnoręcznie zrobiona z kartonu i klocków tablica do mnożenia. Jest to po prostu ładniejsza wersja znanych nam ze szkoły tablic do mnożenia, tylko przygotowana w domu, z bardziej przyjaznych dziecku materiałów.

Nauka przez zabawę może mieć również formę kreatywną. Jeśli nasze dziecko woli prace plastyczne, to możemy mu wydrukować, stworzyć, lub kupić kolorowanki z tabliczką mnożenia i podczas kolorowania, powtarzać z dzieckiem zasady mnożenia i dzielenia. Fiszki to nie tylko świetny sposób nauki języków, ale również dobrze sprawdzi się w matematyce. Przygotujmy kilkanaście kolorowych kartoników i na jednej stronie zapiszmy działanie, a na drugiej poprawny wynik. Z tak przygotowanymi kartonikami, pobawmy się z dzieckiem w zgadywanie. Kolory pomogą dziecku skojarzyć działanie z bodźcem wzrokowym i łatwiej będzie mu zapamiętać materiał.

Autor: Anna Maria

 

1 thought on “Jak dwa razy dwa- sposoby jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia

  1. Fajne porady, właśnie przechodzę przez istny dramat ze swoim synem… na pewno coś wykorzystam do nauki, aby było dla nas łatwiej i weselej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *