rozwój dziecka

Jak wspierać rozwój dziecka i nauczyć je kreatywności?

W dzisiejszym świecie kreatywność, to jedna z najbardziej pożądanych cech na rynku pracy. Wiele zawodów wymaga tego, aby osoby je wykonujące wykazywały się inwencją twórczą oraz twórczym myśleniem. Kreatywności, można się nauczyć, najlepiej jest ją wspierać już od najmłodszych lat wśród swoich dzieci. Jest to jeden z elementów, dzięki któremu, dbamy o prawidłowy rozwój dziecka. Jak w takim razie wspierać naszego małego obywatela? Jak wzbudzić kreatywność i nauczyć jej małego człowieka?

Jak rozwija się dziecko? – etapy rozwoju dziecka

Zanim poznamy konkretne zabawy i metody wspierania rozwoju dziecka. Musimy zrozumieć, jak dziecko się rozwija, jakie ma potrzeby na konkretnych etapach swojego życia a także, jak postrzega świat, który go otacza. Według ogólnego podziału przedstawianego przez WHO, rozwój dziecka możemy podzielić na następujące okresy:

  • Noworodkowy (do 28 dnia życia)
  • Niemowlęcy (od 1 miesiąca do 1 roku życia)
  • Dziecięcy (1-12 roku życia)

Gdzie każdy z tych etapów rozwoju dziecka charakteryzuje się różnymi potrzebami, cechami, a nawet lękami z jakimi boryka się mały człowiek.

Mówi się, że noworodki głównie śpią. Co jest prawdą, ponieważ, dla nowonarodzonego człowieka sen spełnia istotną funkcję. Dziecko wówczas przesypia około 20 godzin w ciągu doby. Jest to związane z rozwojem jego układu nerwowego i z rozwojem mózgu. Gdy jednak dziecko nie śpi, go bywa bardzo energiczne. Kopie, wygina się, wydaje pierwsze dźwięki. Na tym etapie, jedyne czego twoje dziecko potrzebuje to dużo czułości oraz bliskości, takie budowanie więzi pozwoli na uniknięcie w przyszłości tzw. Głodu głasków i związanych z nich problemów.

Najbardziej burzliwym, a zarazem ciekawym i istotnym okresem dla twojego dziecka, będzie etap niemowlęctwa. To właśnie, wtedy zaczyna poznawać świat, jego zmysł wzroku wyostrza się, zaczyna siadać (ok.6 miesiąca życia), obserwować z zaciekawieniem to, co dzieje się wokół niego. To właśnie w tym okresie należy wprowadzać pierwsze ćwiczenia kreatywne, które mają na celu wspieranie dalszego rozwoju. Nie bez powodu wszystkie akcesoria, które zakupiłaś, mają jakieś dodatkowe funkcje, które pobudzają zmysły twojego maluszka. Pojawiają się pierwsze ząbki, dziecko poznaje świat smaków oraz zaczyna uczyć się chodzić i poruszać. Wszystko to po to, aby przygotować się do kolejnego etapu, który jest najdłuższy, czyli okres bycia dzieckiem. Przez te dwanaście lat życia, mały człowiek wykształci osobowość, pozna środowisko, w którym przyjdzie mu żyć, zetknie się z pierwszymi lękami, ale też zwalczając je z twoją pomocą, ukształtuje siebie jako przyszłego młodego dorosłego. To tutaj stajesz się mentorem w pełnym tego słowa znaczeniu. Żadna szkoła ani kółko zainteresowań, nie będzie miało wpływu na rozwój dziecka, jak ty, jako rodzic.

Jak widać etapy rozwoju dziecka, są różne i każde rządzą się swoimi prawami. Czas spędzony z dzieckiem musisz dostosować do jego poziomu, ale jednocześnie, nie bój się wychodzić poza ramę, bo każde dziecko jest inne i dojrzewa w swoim czasie.

Jak nie tracić równowagi i zapewnić ją swojemu dziecku, o integracji sensorycznej w pigułce

Wyobraźmy sobie, że nagle zapominamy, jak utrzymać równowagę, albo, że usiłujemy dotknąć naszego ukochanego kota, a ten wydaje nam się, jakby obcy, tak jakbyśmy nigdy wcześniej go nie dotykali. Dziwne, prawda?

Czasem, w codziennym życiu zapominamy a nawet nie widzimy jak w swej prostocie świat jest ciekawy. Przyzwyczajamy się do tego, że chodzimy, czujemy czy smakujemy… znamy nasze otoczenie. Twoje dziecko za to jest w tym świecie niczym odkrywca. Jest Krzysztofem Kolumbem przypływającym do brzegów Ameryki, wszystko jest dla niego nowe, może nawet trochę zaskakujące i przerażające, ale mimo wszystko niezwykle fascynujące. A ty? A ty, jesteś jego osobistym przewodnikiem w tej wspaniałej wędrówce, jaką jest życie i pozwanie świata!

To, że utrzymujemy równowagę, czujemy swoje ciało, ból, dotyk to dla nas naturalne, to, że te wszystkie zmysły współgrają, nazywamy integracją sensoryczną. Chociaż dla dorosłego człowieka są to rzeczy, o których nie myśli na co dzień i działają one odruchowo, to w przypadku rozwijającego się organizmu integracja sensoryczna nie jest oczywista. Uczymy się jej, a potem tak bardzo wchodzi nam w krew, że po prostu jest. Natomiast, zapominamy o tym, że zintegrowanie tych trzech czynników prawidłowo jest podstawą prawidłowego rozwoju, a zaburzenia i dezintegracja może mieć poważne skutki w życiu dorosłym. O zaburzeniach integracji sensorycznej mówimy, gdy mózg, mówiąc najprościej, nie radzi sobie z przetwarzaniem wszystkich bodźców. Jednak my jako rodzice, możemy wspierać rozwój sensoryczny swoich dzieci.

Jak wspierać rozwój poprzez zabawę?

Nie trzeba powtarzać rodzicom, że dzieci szybko się nudzą. Dlatego ważne jest, aby wszystko, co robimy z naszymi dziećmi, było nie tylko dla nich atrakcyjne, ale również, aby czas, który udaje nam się z nimi spędzić, był produktywny i kreatywny. W przypadku małych i średnich dzieci świetnie sprawdzają się zabawki kreatywne. Ich dobór i cel, zależy oczywiście od przedziału wiekowego, dla jakiego taka zabawka jest dedykowana. Do najpopularniejszych, należą np. Klocki oraz maty edukacyjne. Producenci, starają się, aby ich zabawki nawet w odrąbie jednego zestawu miały różne, jaskrawe, kontrastowe kolory oraz zróżnicowane struktury. My jako rodzice również, możemy zrobić takie zabawki i zadbać o ich formę, dlaczego? Ponieważ, dziecko wówczas poznaje różne kolory i struktury, obcuje z nimi, oswaja swoje ciało z różnymi formami dotyku, nie tylko tymi przyjemnymi, ale i tymi, które mogą sprawiać im dyskomfort (np. Szorstkie powierzchnie). Istotnym jest, aby być z dzieckiem podczas zabawy, tłumaczyć, zadawać pytanie, tak by angażować dziecko w przetwarzanie bodźców, z którymi właśnie obcuje. Buduj z dzieckiem i twórz skomplikowane budowane, by zaraz je zburzyć i zbudować nowe. Pozwól też swojemu dziecku sprawdzać dziecku, niech wkłada niepasujące przedmioty do nieprzypisanych do nich otworów, po to by samo doszło do tego, że coś jest nie tak. Wspieraj, ale nie wyręczaj.

Rynek dla większych dzieci oferuje zabawki kreatywne, które opierają się głównie na tworzeniu, co wydaje się oczywiste. Piasek kinestetyczny, zestaw do szycia zabawek czy robienia biżuterii to świetny prezent dla twojego dziecka. Ale nie zapominaj o tym, co ty możesz od podstaw stworzyć ze swoim dzieckiem. Spróbujcie wspólnie od podstaw stworzyć ciekawą ozdobę do domu, karmnik dla ptaków a nawet ubranie! Chodzi o to, aby poprzez stymulację oraz spędzony wspólnie czas, pobudzić twoje dziecko do samodzielnego tworzenia.

Jednocześnie bawiąc się z dzieckiem, wspieramy właśnie rozwój i doskonalenie jego integracji sensorycznej. Ponieważ, bazując na gotowych zabawkach, możemy tworzyć skomplikowane zabawy angażujące nasze dziecko nie tylko intelektualnie i emocjonalnie, ale również ruchowo. Ważne, żeby było różnorodnie, właśnie dlatego, że dzieci szybko tracą zainteresowanie wykonywanymi czynnościami.

Bajka a rozwój dziecka

Nie chodzi oczywiście o taką telewizyjną bajkę. Popularną metodą wśród psychologów i pedagogów jest terapia bajką. Jednak założenia tej metody łatwo można przenieść na domowe realia i wykorzystać jako metodę spierająca rozwój dziecka. Jak to działa? W przypadku gdy masz kilkumiesięczne dziecko, może to być po prostu opowiadanie bajki wraz z wprowadzeniem onomatopei, wrażeń wizualnych i dotykowych. Jeśli opowiadasz dziecku bajkę o trzech świnkach, pokaż, jak wilk chuchał i dmuchał, kup maskotkę świnek oraz wilka i pozwól dziecku poobcować z bohaterami, tak jakby akcja działa się na jego oczach! Jeśli twoje dziecko natomiast, jest już większe, stwórz z nim taką bajkę. Napiszcie wspólnie fabułę, a następnie stwórzcie (np. Uszyjcie, narysujcie) bohaterów, scenografię, nawet wybierzcie muzykę, jeśli takowa będzie potrzebna. Odegrajcie wspólnie historię. Pozwoli to dziecku na rozładowanie emocji, zbudowanie więzi z tobą, poznanie siebie i swojego ciała, a może, jeśli już z takowymi się boryka, przepracowanie lęków. Może też być to cenna lekcja, ponieważ jak pewnie wiesz z bajki, powinien płynąć morał lub nauka. Jest to więc też świetny sposób uczenia dziecka nowych rzeczy, bez stresu!

Czas jest dobrym doradcą

Bez względu na to, jaką formę kreatywnego rozwoju dziecka wybierzesz, ważne byście dali sobie czas. Każde dziecko dorasta do pewnych rzeczy w swoim czasie, a jednocześnie potrzebuje konkretnej ilości czasu, by wykonać pewne czynności. Nie spieszcie się, pozwól też być sobie dzieckiem, łatwiej wówczas będzie ci wymyślać zabawy dla ciebie i dla maluszka. Chodzi w końcu też o to, byście bawili się dobrze razem! Jednocześnie, nie osądzaj swojego dziecka przez pryzmat tego, że jest małym człowiekiem. To kiedyś będzie dorosły, ale już teraz świetnie rozumie co do niego mówisz i co się wokół niego dzieje, po prostu ma trochę inne postrzeganie świata niż ty, nie mniej jesteście z tego samego gatunku. To jak go poprowadzisz dziś, będzie miało wpływ na całe jego przyszłe życie.

Autor: Anna Maria

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *