bajki na dobranoc

Bajki na dobranoc – najlepsze bajki dla dziewczynek i chłopców

Za oknem już ciemno, a w łóżeczku z książką w rękach siedzi Maluszek, który z radością czeka na swojego rodzica, który poczyta mu do snu. Ziewa już głośno, ale nie może doczekać się kolejnej bajki na dobranoc. Może zna już wszystkie bajki na pamięć i chce sobie je przypomnieć, a może dziś pora na nową książeczkę. Ciepły, miły głos Mamy, wprowadzający w świat pełen przygód, w świat pięknych historii, które uczą jak powinno się żyć i co w życiu jest najważniejsze. Do pokoju wchodzi Mama, przeczesuje ręką włosy, całuje na dobranoc, układa do snu i zaczyna „Dawno dawno temu…”  Jakie bajki dla dzieci wybrać?  Jakie książki dla dzieci są warte polecenia. Oto lista 10 z nich, które z pewnością pokocha każdy Maluszek i które z chęcią poczyta niejeden dorosły.

Mądre bajki”, Agnieszka Antosiewicz

To książeczka pełna mądrych opowiadań, składa się z 20 bajek. Bohaterami są dzieci i dorośli, a nie magiczne postacie. Są to zarówno bajki dla dziewczynek, jak i bajki dla chłopców. Tematyka jest naprawdę obszerna i obejmuje ważne kwestie w życiu takie jak: przyjaźń, pomoc, praca, rodzina, tolerancja, akceptacja. Poprzez opowiadania dzieci uczą się jakie wartości są w życiu najważniejsze i jak należy w życiu postępować, aby być szczęśliwym.

bajki na dobranoc

 

Bajki na dobranoc” , Małgorzata Białek

To krótkie bajeczki, po dwie strony każda. Opowiadają  o rycerzach, księżniczkach książętach, królewnach i czarownicach, a więc są to z pewnością bajki dla dziewczynek, jak również bajki dla chłopców, bo znajdziemy tu również smoki, kosmonautów, kosmitów i magów. Każda bajka zakończona jest morałem, który  pochwala pożądane zachowania w życiu codziennym.

bajki na dobranoc

 

Zasypianki, opracowanie zbiorowe

„Aaaa…Kotki dwa”, „Ach, śpij Kochanie”, „Z popielnika na Wojtusia….”  To kołysanki, które śpiewały nam nasze mamy i babcie. I to właśnie te i wiele innych najpopularniejszych kołysanek, możemy znaleźć w książeczce „Zasypianki”. Najpopularniejsze rymowanki i wierszyki, które można zarówno poczytać, jak i zaśpiewać Maluszkowi do snu.

bajki na dobranoc

 

Skarbiec bajek na dobranoc”, opracowanie zbiorowe

To zbiór 21 krótkich opowieści, łatwych w przekazie, nawet dla najmniejszych dzieci. Dziecko znajdzie tu magiczny i fantastyczny świat i przeżyje z bohaterami niejedną przygodę. Książeczka porusza także ważne tematy, między innymi jak przeprowadzkę do swojego pokoju czy spanie poza domem.

bajki dla dzieci

 

365 bajek na dobranoc”, opracowanie zbiorowe

To książeczka w której znajdziemy bajeczki na każdy dzień roku. Treści są bardzo pouczające, a przekaz niesie pozytywne emocje.  Bohaterami bajek są przeróżne postacie, w dużej części zwierzęta. Jest to zbiór bajek, który zaciekawi na pewno każde dziecko, znajdziemy tu  zarówno bajki dla dziewczynek, jak i bajki dla chłopców.

bajki dla dzieci

5 bajek na dobranoc” – Antoni Dorogusz-Doroszkiewicz

bohaterami książki jest pięć zwierząt. Każda bajka to przygody jednego z nich. Wilczek, Nietoperz, Zajączek, Bocian i Kaczorek zmagają się z różnymi problemami, a w ich rozwiązaniu nie pomagają im magia ani żadne czary. W książeczce tej poruszane są takie tematy jak przyjaźń, dobroć i marzenia. Zwierzęta poprzez napotykane niebezpieczeństwa, mogą przyjrzeć się swoim charakterom.

bajki dla chłopców

 „Księga Baśni Andersena”, Hans Christian Andersen

To pozycja, która powinna znaleźć się w każdym domu. Zbiór klasycznych opowiadań, które powinno poznać każde dziecko. Znajdziemy tu takie baśnie jak: „Dziewczynka z zapałkami”, „Calineczka”. „Brzydkie Kaczątko”, „Dzikie łabędzie”. „Królowa Śniegu” czy „Mała Syrenka”. Zbiór pouczających baśni z pięknym morałem i ponadczasowym przekazem.

bajki dla chłopców

 

Usypianki – Marta Berkowska

Krótkie, niezwykle ciepłe i przyjemne w odbiorze bajeczki o zwierzątkach. W bajkach pojawia się biedronka, motylek, żabka, owieczka, ptaszki, ale również postacie dzieci. Bajeczki dedykowane dla najmłodszych dzieci.

bajki na dobranoc

 

Bajeczki dla dziewczynek”, Marta Berowska

Zbiór bajek typowo dla dziewczynek, bo która z dziewczynek nie uwielbia opowieści o wróżkach, księżniczkach, królewnach i lalkach. Każda mała dziewczynka będzie z pewnością zachwycona barwnymi ilustracjami i oryginalnymi historyjkami.

 „Bajki dla chłopców”, Małgorzata Białek

Książeczka dedykowana dla małych chłopców, którzy z pewnością uwielbiają opowieści o walkach i bitwach. „Bajki dla Chłopców” to zbiór fascynujących opowiadań o astronautach, kosmitach, magach, czarownikach, rycerzach i piratach.

bajki dla chłopców

 

Codzienne czytanie dziecku rozwija jego wyobraźnie, buduje obraz świata i uczy wielu istotnych kwestii, które przydają się w życiu. Rytuał codziennego czytania bajek na dobranoc relaksuje, odpręża i buduje niesamowitą więź rodzica z dzieckiem. Warto pielęgnować tę czynność i  czytać naszym  dzieciom codziennie, nie tylko snu. Bajki na dobranoc powinny wyciszać, uspokajać i wprowadzać w świat snu. Warto więc czytać dzieciom książki i to dobre książki.

Autor: Natalia Macioszek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *