wanna czy prysznic

Wanna czy prysznic – co lepiej wybrać i dlaczego?

Planujesz remont łazienki i zastanawiasz się na co się zdecydować – wanna czy prysznic? A może jesteś w trakcie wykańczania domu i szukasz optymalnego rozwiązania dla całej rodziny? Obecny rynek z elementami wyposażenia łazienek posiada bogatą ofertę, a im więcej towaru tym trudniej się nam zdecydować. Omówię dziś Wam różne opcje wyposażenia łazienki, będzie wanna z prysznicem, wanna z parawanem, a nawet prysznic z wanną. Zdecyduj świadomie co dal Ciebie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Idealnym rozwiązaniem dla każdego z nas byłoby oczywiście posiadanie i wanny i prysznica, jednak nie zawsze możemy sobie na to pozwolić i to nie tylko ze względów finansowych, ale głównie przez nasze możliwości metrażowe. Analizując ten temat chciałabym zwrócić uwagę na te właśnie aspekty – pieniądze, metraż łazienki, komfort, funkcjonalność. Artykuł ten nie da Ci jednoznacznej odpowiedzi na to czy w swojej łazience zamontujesz prysznic czy będzie to może wanna z parawanem, a może prysznic z wanną, bo dla każdego temat ten jest kwestią indywidualną. Dla jednych wanna to rzecz bez której sobie nie wyobrażają życia, a inni marzą o prysznicu i nigdy nie przekonają się do wanny. Remontując jednak łazienkę warto wziąć pod uwagę wszystkich mieszkańców domu i wspólnie zdecydować co będzie najlepszym rozwiązaniem dla każdego z Was.

W pierwszej kolejności skupimy się na funkcjonalności każdego z tych rozwiązań. Poznamy tutaj różne aspekty pod względem których rozpatrzymy plusy i minusy zarówno wanny jak i prysznica. To zdecydowanie pomoże Tobie w podjęciu właściwej decyzji.

Ekonomia

Z punktu widzenia ekonomicznego prysznic jest znacznie bardziej korzystny. Średnio podczas kąpieli w wannie zużywamy od około 130 do 180 litrów wody, podczas gdy biorąc prysznic przez 5 minut zużywamy tej wody jedynie 70-80 litrów. O ile taka jedna czy dwie kąpiele w wannie w tygodniu przez jednego członka rodziny nie będą miały większego znaczenia na nasz portfel, tak codzienna kąpiel w wannie i to przez 3 lub 4 użytkowników to jest już wyzwanie. Patrząc pod względem ekonomii to zdecydowanie bardziej opłacalny dla domowego budżetu jest prysznic.

Utrzymanie czystości

Wiele osób uważa, że utrzymanie dużej wanny w porządku i czystości to ogromne wyzwanie. Jednak prawdziwym wyczynem jest dbanie na bieżąco o ład i czystość naszej kabiny prysznicowej. Aby efekty były jak najlepsze, a na drzwiach kabiny nie było białego osadu od wody, mydła czy szamponu najlepiej po każdej kąpieli szyby te zwyczajnie czyścić i wycierać do sucha. W przeciwnym razie nalot na prysznicu czy płytkach stanie się tak uporczywy, że zwyczajne środki czystości sobie z nim nie poradzą. Podsumowując, osoby które nie chcą spędzać zbyt wiele czasu na sprzątaniu łazienki powinny zdecydować się na wannę.

Dzieci

Jeżeli masz dzieci to raczej nie podlega wątpliwości, że dla nich lepsza będzie wanna. Nie chodzi tu tylko o kwestie rozrywkowe (w wannie dziecko chętnie bawi się zabawkami), ale ważny jest komfort dziecka, edukację czy nawet swobodę rodzica – myjąc dziecko pod prysznicem rodzic ma zdecydowanie ograniczone ruchy. A więc jeśli masz dziecko lub planujesz w niedługim czasie powiększenie rodziny to powinieneś jednak zastanowić się nad wanną.

wanna czy prysznic

Komfort seniora

Rozpatrując remont łazienki czy też jej urządzanie weź też pod uwagę obecność w Twoim domu osób starszych. Dla nich zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłby prysznic wyposażony w siedzisko, uchwyty i półeczki, na których można sobie postawić niezbędne przybory do mycia. Seniorom zdecydowanie łatwiej jest wejść do kabiny prysznicowej i z niej wyjść, wanna wymaga od nas więcej gimnastyki, ruchu.

Trwałość

Istotnym punktem przy rozpatrywaniu zakupu wanny bądź prysznica jest ich trwałość oraz odporność na uszkodzenia. Jeżeli zakup ma służyć Tobie czy Twojej rodzinie nie jest może to zbyt ważny punkt. Jeżeli natomiast remontujesz mieszkanie, które zamierzasz wynająć powinieneś zdecydować się na wannę. Wanny są zdecydowanie bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia niż plastikowe brodziki czy szklane drzwiczki kabiny prysznicowej.

Metraż łazienki

Pewnie jeden z najważniejszych czynników decydujący w wielu przypadkach o tym co zostanie zainstalowane w naszej łazience. Niestety bywa tak, że nie mamy wpływu na to i nasz metraż łazienkowy pozwala tylko i wyłącznie na zamontowanie prysznica. Warto jednak dobrze zagospodarować przestrzeń, czasami wydaje się nam, że nie mamy miejsca na wannę, ale jak jest wszystko dobrze rozplanowane to to miejsce nagle samo się znajduje. Więc nie podejmuj pochopnie decyzji, spróbuj pokombinować, przemyśleć na spokojnie układ łazienki.

A teraz zajmijmy się możliwymi rozwiązaniami

Na rynku wanien i kabin prysznicowych jest mnóstwo interesujących propozycji i każdy wśród nich znajdzie coś idealnego dla siebie. Jeżeli do tej pory zastanawiasz się czy wanny czy prysznic to zapoznaj się z moimi propozycjami. Firmy oferują różne opcje – wanna z prysznicem, wanna z parawanem czy nawet prysznic z wanną. I są to opcje spośród których dla każdego z nas coś się idealnie sprawdzi.

Wanna z prysznicem

To rozwiązanie jest chyba znane przez każdego z nas. Jest to doskonałe rozwiązanie dla rodzin, które mają różne upodobania jeżeli chodzi o kąpiel. Wystarczy do tego zamontować zasłonę prysznicową, aby podczas korzystania z prysznica cała łazienka nie była zalana i wszyscy będą zadowoleni. Wanna z prysznicem to idealne rozwiązanie do średnich łazienek, w których nie ma możliwości zainstalowania osobno wanny i prysznica.

Wanna z parawanem

Jest to podobna opcja do wanny z prysznicem, jednak parawan jest znacznie trwalszy, estetyczniejszy i bardziej komfortowy, ale też droższy od zasłony prysznicowej, która jest używana w opcji wanna z prysznicem. Firmy oferują bogatą ofertę parawanów do wanny, dlatego bez problemu uda nam się znaleźć parawan spełniający nasze wymagania. Wanna z parawanem to również doskonałe rozwiązanie dla osób chcących na co dzień cieszyć się z dostępności zarówno wanny jak i prysznica.

Prysznic z wanną

Zastanawiając się nad doskonałym urządzeniu Twojej łazienki weź również pod uwagę prysznic z wanną. I nie chodzi tutaj o dużą wannę niemieszczącą się w Twoich czterech kątach łazienkowych, a o małą wanienkę za którą posłuży wysoki brodzik. Brodzik, który jest głęboki umożliwia nam kąpiel podobną do kąpieli w wannie. I chociaż nie jest to tak ogromny komfort jak w normalnej pełnowymiarowej wannie to z pewnością Twoje dziecko będzie szczęśliwe z takiego rozwiązania. A i pewnie Ty nie raz skorzystasz z takiej możliwości.

Decyzja wanna czy prysznic to dosyć istotna kwestia w naszym życiu, tym bardziej, że raczej większość z nas remont łazienki przeprowadza na wiele kolejnych lat. Warto przeanalizować wszystkie możliwości i podjąć właściwy werdykt. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich członków rodziny i abyście wspólnie przez długie lata mogli cieszyć się z właściwego wyboru. Nie ma problemów nie do rozwiązania, a producenci na każdym kroku prześcigają się w swoich pomysłach, aby nas zadowolić – wanna z prysznicem, wanna z parawanem, prysznic z wanną, a nawet wanno-prysznic. Rozwiązań jest mnóstwo, ważne jednak, abyś Ty był zadowolony i aby spełniły Twoje oczekiwania.

Autor: Ania Bartecka

2 thoughts on “Wanna czy prysznic – co lepiej wybrać i dlaczego?

  1. Uwielbiam wannę i kąpiele ale na razie muszę zadowolić się prysznicem. Na szczęście w perspektywie mamy zmiany ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *