zadowolona kobieta

10 prostych sposobów na domowe polepszenie humoru!

Jeśli trafiłeś tutaj, to znaczy, że jesteś jednym z tych, którzy po wielogodzinnym scrollowaniu mediów społecznościowych, szukaniu w internecie, jak zdobyć dziesięć różnych supermocy czy wyleczyć katar jednym wdychaniem, w końcu wpadli na pomysł, że samopoczucie mogłoby wymagać nieco troski. I dobrze myślisz! Bo co z tego, że będziesz miał supermoce, skoro nadal będziesz chodził smutny i zestresowany. Więc dopnij pasy (czy tam domowe bluzy z kapturem, wszak jesteśmy w domu!), bo zaraz przemierzysz trasę od zalanego niewygodnymi problemami humoru, do wybiegu pełnego jednorożców i tęczy. Jesteś gotowy? No to lecimy!

Co poprawia nastrój w domu?

Zaraz, zaraz – czekaj! Czy ja dobrze widzę? Czy to ty tak właśnie zasłaniałeś w milczeniu telewizor, bo pokazywały reklamy, a nie mecz? No nie! To jest po prostu zaburzenie samopoczucia – poważny stan, który powinien być traktowany z należytym szacunkiem i… dużą ilością czekolady. Ale nie bój się, pomogę Ci! Nie będziesz musiał tego robić sam.

Więc, zaczynajmy od początku. Co poprawia nastrój w domu? Właściwie to wszystko, co sprawia, że czujesz się tam dobrze. Począwszy od małych rzeczy, jak wygodne kapcie czy ulubiony fotel, a skończywszy na większych, jak miłość i dbałość o nasze bliskie. Kto by pomyślał, że twoje domowe posiadłości mogą tak wpływać na samopoczucie, hm?

Według niektórych, nasze domy są odzwierciedleniem naszej duszy, więc jeśli twoja dusza ma tendencje do bycia czystą i uporządkowaną, być może zamiast niewiele mówiącego o tobie kaktusa, powinieneś kupić coś żywego i bujającego, jak… hm… czy paprotki potrafią tańczyć?

Jeśli nie jesteś zwolennikiem instalowania domowej dżungli, to jak na temat stworzenia własnej strefy zen? Wystarczy kawałek spokoju, dobrze pachnąca świeca i kilka chwil dla siebie. Ale bądź ostrożny! Zen potrafi być zakaźny, nagle możesz zacząć spotykać ludzi, którzy zaczęli medytować, jogę czy… chodzić na spacer? Czy oni wiedzą, że na zewnątrz są ludzie?

Ale serio, tak naprawdę wszyscy mamy różne rzeczy, które poprawiają nasz nastrój w domu. Dla jednych to będą koty, dla innych… eh… gdzie ja to już słyszałem? Ah, tak – dla innych to będą psy. Chociaż jak dla mnie, to jest to zawsze para wygodnych skarpetek, filiżanka kawy i dobra książka. No i oczywiście moja wierna poduszka, której zawsze mogę się zwierzyć.

Na podsumowanie, drogi czytelniku, wszystko co naprawdę potrzebujesz, to trochę czasu dla siebie, dobrze zorganizowane przestrzenie, które sprzyjają relaksacji i ogółem miłe dla ciebie rzeczy. Pomyśl o tym, jak o swoim małym świecie, w którym możesz zrobić wszystko, co poprawia twój humor.

Sprawdzone 10 domowych sposobów na poprawienie samopoczucia

1. Ciepło i herbata

Spożywanie ciepłych płynów to znany sposób na uspokojenie ciała i umysłu. Wyobraź sobie siedzenie przy kominku, z ciepłym kubkiem musu w jednym ręku i ulubioną książką w drugim… Czyż to nie brzmi jak raj? A co, jeśli powiem ci, że moja stara ciocia Agata miała rację, mówiąc, że „izotermiczny dywan to najlepszy przyjaciel człowieka”?

2. Medytacja

Chociaż medytacja może wydawać się trochę przerażająca (To przecież dla mnichów z Himalajów, prawda?), wszystko, co naprawdę potrzeba, to trochę spokoju i uwagi. Zastosuj tę prostą formułę: zamknij oczy, skoncentruj się na oddechu, pofrunęła myśl? Przywołaj ją z powrotem. I to wszystko! Wystarczy kilka minut dziennie, aby poczuć różnicę.

3. Ćwiczenia

Chociaż mogę już sobie wyobrazić twoją minę (Ćwiczenia? Serio?), to uwierz mi, nic tak nie podnosi humoru jak porządna dawka endorfin. Możesz nawet to zrobić w domu—tak, zasłaniając telewizor.

4. Muzyka

Nie musisz być Mozartem, aby cieszyć się korzyściami z muzyki. Wystarczy wybrać ulubioną piosenkę i zatańczyć w kuchni, póki nikt nie patrzy. Uważaj tylko na te niefortunne składniki na podłodze.

5. Organizacja przestrzeni

Jak zapewne już zauważyłeś, nieład może być niezwykle stresujący. Dlatego też sprzątanie i organizowanie swojej przestrzeni może przynieść nieoczekiwane korzyści dla twojego samopoczucia. Plus, zawsze możesz znaleźć te zagubione skarpetki.

6. Domowe spa

Tu zaczyna się prawdziwa zabawa! Przygotuj wannę, dodaj trochę pianki, zapal świecę… A może nawet przyłóż maseczkę do twarzy? Cokolwiek zrobisz, po prostu się zrelaksuj.

7. Czytanie

Zanurzanie się w inny świat to jedna z najprostszych rzeczy, które możemy zrobić, aby poprawić samopoczucie. Niezależnie od tego, czy jest to powieść fantasy, czy romans historyczny – zagłębianie się w literaturę to zawsze świetny pomysł.

8. Dobry posiłek

Jedzenie może wpływać na nasz nastrój więcej, niż myślisz. Wiedziałeś, że ostry sos może wpływać na twoje endorfiny? Więc do roboty, zapomnij o frytkach na wynos i wypróbuj coś nowego!

9. Kontakt z naturą

Wiesz, te zielone rzeczy na dworze? Możesz je wejść i pomyśleć, że to może być… miłe? A nawet jeśli jesteś z tych, co wolą betonową dżunglę, zawsze jest pokój dla jednego małego kaktusa w twoim życiu.

10. Sztuka

Na sam koniec, ale reguła dalej ta sama – robić coś, co kochasz. Może to być rysowanie, tworzenie muzyki, pisanie… Wszystko, co sprawi, że poczujesz, że twój przepis na poprawę samopoczucia jest niepowtarzalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *