Co kupić jako Dar Ołtarza na komunię?

Już niebawem rozpocznie się miesiąc maj, czyli czas Pierwszych Komunii Świętych. To okres wzmożonych przygotowań ze strony dzieci, ale również rodziców. Z religią chrześcijańską wiąże się wiele tradycji. W niektórych parafiach zwyczajem jest przekazanie daru dla kościoła od rodziców, których dzieci przystępują do Pierwszej Komunii Świętej. Oczywiście, nie jest to obowiązkowe, jednak chcąc utrzymać ten zwyczaj, spotykamy się z trudnością, jaką jest wybór odpowiedniego prezentu. Zatem, co można kupić jako ofiarę dla swojej parafii? Poniżej przedstawimy kilka propozycji.

Prezenty, na które stawiamy najczęściej

Myśląc o prezencie do kościoła dobrze jest przedyskutować tę sprawę z księdzem przygotowującym dzieci do przyjęcia Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. W tym przypadku warto zastanowić się nad faktycznymi potrzebami danej parafii. Może akurat trwa zbiórka pieniędzy na gruntowną renowację kościoła, kaplicy czy salki katechetycznej. Wówczas wpłata gotówki jest dobrym rozwiązaniem. Są jednak parafie, gdzie zwyczajowy Dar Ołtarza ma charakter pamiątkowy. Decydując się na ofiarowanie tego typu upominku, na pewno jednymi z pierwszych pomysłów będą: kielich, patena, dzwonki ministranckie czy puszka na Hostie. Dużo zależy także od ilości dzieci, które przyjmą Sakrament oraz uzgodnionej sumy składkowej. Najlepiej, by wybrany przez rodziców prezent miał charakter liturgiczny i wiązał się bezpośrednio z Eucharystią.

Akcesoria liturgiczne

Akcesoria i naczynia liturgiczne są niezbędne do sprawowania Mszy Świętej, a także przechowywania Hostii, kadzideł czy wina. Zwykle są one przepięknie zdobione, bardzo trwałe, a do ich produkcji wykorzystuje się szlachetne materiały. Najwyższa jakość wykonania sprawia, że stanowią one adekwatną oprawę nabożeństwa oraz są odpowiednie do użytku liturgicznego. Różnorodne wzory zdobień, a także szereg rozmiarów i pojemności pozwolą na dopasowanie produktu do potrzeb danej parafii, a także konkretnej specyfiki nabożeństwa, w czasie którego mają być wykorzystywane.

Jako Dar Ołtarza z okazji Pierwszej Komunii Świętej proponujemy szeroki wybór akcesoriów liturgicznych, takich jak:

 • naczynia liturgiczne: ampułki mszalne, kielichy, kustodia i monstrancje, pateny, relikwiarze,
 • tron pod monstrancję,
 • gongi i dzwonki mszalne,
 • bursa kapłańska do odwiedzania chorych,
 • łódka do kadzidła,
 • obrusy ołtarzowe,
 • bielizna kielichowa,
 • krzyże liturgiczne,
 • świece liturgiczne,
 • świeczniki,
 • drzewce do chorągwi bądź baldachimu.

Szaty liturgiczne

Celebracja Mszy Świętych wymaga od kapłana założenia odpowiednich szat liturgicznych. Wskazują na to przepisy kościelne, zatem każda parafia powinna być zaopatrzona w stosowną liczbę odzieży dla księży. Celebransi nakładają na siebie alby kapłańskie, stuły oraz ornaty. W obrządku rzymskokatolickim wyróżnia się kilka kolorów liturgicznych. W tych barwach ksiądz przyodziewa ornat oraz wiszącą pod nim stułę. Najpopularniejszym kolorem jest zielony, którego używa się w trakcie okresu zwykłego i jest on najdłuższym czasem w roku liturgicznym. Poza nim wyróżniamy także kolor biały, czerwony, złoty, fioletowy, różowy i czarny.

Ornat symbolizuje kapłańską godność i obowiązki. Jest również symbolem ofiary krzyżowej Chrystusa, jak i ciężaru służby Bożej spełnianej przez księdza, jako robotnika w winnicy Pańskiej, dlatego szata liturgiczna jest doskonałym prezentem jako Dar Ołtarza z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice dzieci pierwszokomunijnych mogą wybierać spośród szat adekwatnych do poszczególnych okresów roku liturgicznego oraz na wybrane uroczystości i święta. Mogą być uniwersalne, minimalistyczne czy zdobione chrześcijańskimi symbolami lub wizerunkiem Jezusa, Maryi i świętych kościoła katolickiego. Szaty liturgiczne cechują się niezwykłą trwałością i wygodą użytkowania. Szyte z wysokiej jakości, przewiewnych materiałów, ze szczególną dbałością o każdy szczegół ich wykończenia.

 

Obrusy ołtarzowe

Niemal w każdym kościele ołtarz zdobią piękne, haftowane obrusy. Jednak codzienna celebracja Mszy Świętej może przyczyniać się do powstawania częstych zabrudzeń, a tym samym do szybkiego zużycia nakryć. W kościele bez wątpienia przydadzą się dodatkowe obrusy, tym bardziej, że wykorzystuje się je nie tylko na główny ołtarz, ale również nawy boczne. Warto wiedzieć, że nakrycia ołtarzowe przez większość roku liturgicznego są po prostu białe, przez co stanowią podstawową część wyposażenia w parafii. Jeśli biel jest dla fundatorów zbyt banalna, można z powodzeniem wybrać specjalne obrusy z haftami. Istotne jest, aby zawsze był to haft płaski. W okresie świątecznym dobrze jest zainwestować w nieco bardziej okazałe obrusy z wizerunkiem Maryi, motywem eucharystycznym, krzyżem, czy przedstawiającym scenę rodzajową z Biblii. W tym przypadku nakrycia wykonywane są w kolorach, takich jak biel i złoto. To elegancki, a zarazem bardzo praktyczny prezent z okazji przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej dla swojego Kościoła.

Figury sakralne

Figury obecne w kościołach są wyobrażeniami świętych kościoła katolickiego. Za ich pośrednictwem wierni proszą ich, by razem z nimi modlili się do Boga. Ręcznie malowane, sakralne figury to piękne ubogacenie każdego wnętrza kościoła. Zazwyczaj figury wykonywane są z syntetycznych żywic o wysokiej trwałości. Poddawane precyzyjnej obróbce ręcznej, wykończone przy użyciu wysokiej jakości, nowoczesnych farb. Ich wysokość jest zróżnicowana, co sprawia, że fundatorzy mogą z łatwością wybrać wysokość figury odpowiedniej dla swojej parafii. Dzięki temu są bardzo realistyczne i oddają prawdziwe postury zasłużonych u Boga. Święte figury doskonale nadają się jako upominek od dzieci pierwszokomunijnych dla swojej parafii. Do najczęściej wybieranych należą figury Matki Bożej, Chrystusa, Świętej Rity, Anny, Agnieszki, świętego Floriana, Franciszka, Józefa, Piotra i Pawła, Michała Archanioła o oraz wielu innych. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór nowych figurek do szopki bożonarodzeniowej.

Obrazy do kościoła

Obrazy do kościoła to najbardziej tradycyjna forma prezentowania sztuki, która od wieków stanowi nieodłączny element dekoratorski kościołów na całym świecie. Obrazy religijne są niewątpliwie doskonałym pomysłem na prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej. W przypadku kiedy powstaje nowa parafia katolicka oczywistą rzeczą jest, że kościół jako budynek wymaga odpowiedniej aranżacji. Najczęściej umieszcza się je na bocznych ścianach. W tym przypadku wybór pada na obraz Jezusa Miłosiernego, inaczej zwanego “Jezu ufam Tobie”. Bardzo często wybierane są także obrazy przedstawiające wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, św. Jana Pawła II bądź innych świętych. Ponadto bardzo ważnym elementem w aranżacji kościoła jest umieszczenie na ścianach stacji obrazów Drogi Krzyżowej. Jeśli w naszym kościele wymagają one renowacji, warto rozważyć ofiarowanie właśnie tych obrazów jako Dar Ołtarza na Komunię.

Podsumowanie

Pierwsza Komunia Święta to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie w każdej chrześcijańskiej rodzinie. Uroczystość ta to szczególny moment radości wraz z przystąpieniem dziecka do Sakramentu Eucharystii. Z tej okazji rodzice bardzo często ofiarowują prezent dla swojej parafii. Na odpowiedni Dar Ołtarza wskazują przede wszystkim potrzeby  danego kościoła. Zazwyczaj są to nowe szaty dla kapłanów, pozłacane akcesoria czy naczynia liturgiczne, kielichy, obrazy, figury oraz wiele innych. Dzięki ofierze fundatorów kościół z pewnością będzie znakomicie się prezentował, a ufundowane naczynia liturgiczne bądź ornaty ułatwią sprawowanie liturgii.

1 thought on “Co kupić jako Dar Ołtarza na komunię?

 1. Hi there! I know this is sort of off-topic however I had to ask.
  Does building a well-established website such as yours take a lot of work?
  I’m completely new to writing a blog however I
  do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can share my own experience
  and views online. Please let me know if you have any kind of recommendations
  or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!
  <a href="[Link deleted]
  <a href="[Link deleted]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *