Kreatywne zabawy z dziećmi podczas kwarantanny

Kwarantanna to ciężki okres dla każdego. Nie inaczej jest z naszymi pociechami. Dzieciaki zwykle są żywe, lubią się bawić czy spędzać czas w ruchu poza domem a podczas jej trwania jest to niemożliwe. Dlatego bardzo istotne jest, sprawienie, aby nasi najmilsi mogli spędzać czas w gniazdku rodzinnym w przyjemny sposób podczas kreatywnych zabaw. Oto lista propozycji, które warto wziąć pod uwagę, szukając miłego zajęcia dla swoich dzieci.

W chowanego

Zaczynamy od jednej z najpopularniejszych zabaw na świecie, czyli od chowanego. Podczas kwarantanny trzeba ograniczyć się do wersji domowej, ale i tak wciąż można wspaniale się przy niej bawić. Potrzeba minimum 2 osób. Jedna jest szukającym, którego zadaniem jest znalezienie pozostałych członków zabawy, którzy się ukrywają. Określa się tutaj czas, jakie osoby kryjące się mają na znalezienie swojego miejsca do schowania. Szukający zamyka oczy lub zakrywa je na ten czas, odliczając głośno, a gdy skończy, zaczyna szukać. Najczęściej w następnej rundzie szuka osoba, która została pierwsza odnaleziona. Prosta zabawa i dużo frajdy!

Teatrzyk

Tutaj mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest stworzenie teatrzyku, w którym wystąpią nasze misie, lalki czy pacynki. Możemy wykorzystać już gotowych aktorów, ale dużą frajdą będzie zrobienie ich samodzielnie. Tylko nasza i naszych najmłodszych wyobraźnia może nas w tym ograniczyć. Jeśli zechcemy, stworzymy postacie z praktycznie wszystkiego.

Drugą opcją jest stworzenie teatru, w którym to dzieci (branie udział także przez rodziców jest mile widziane) grają na scenie. Jest to zajęcie na długi czas. Najpierw trzeba przygotować scenę, a następnie samych aktorów. Nasze dzieci mogą się poprzebierać, możemy im zrobić makijaż, fryzurę, wyposażyć w improwizowane elementy stroju. Następnie czas na samo przedstawienie gdzie nie powinno zabraknąć widowni (jeśli nie ma nikogo więcej wolnego w domu, można wykorzystać misie czy lalki). Sam temat możemy podrzucić naszym najmłodszym, ale również możemy im dać wolną rękę.

Karaoke

Jest to fantastyczna zabawa dla dzieci (chociaż niektórzy sąsiedzi mogą mieć inne zdanie na ten temat). Większość z nas lubi śpiewać, chociaż często bywa, iż trudno się nam do tego przełamać. Karaoke z naszymi pociechami może być rewelacyjnym sposobem na spędzenie wolnego czasu podczas kwarantanny. W internecie znajdziemy wiele sposobów na to, aby urządzić wielkie zawody w śpiewaniu. Są tam zarówno całe specjalistyczne strony, aplikacje pod karaoke, jak i same podkłady muzyczne wraz z tekstem do śpiewania np. w formie wideo. Ważne, aby skorzystać z tego, co będzie najwygodniejsze dla naszych pociech. Pamiętajmy także, aby nie przeprowadzać takiej zabawy wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdyż jest to czas, w którym większość ludzi delektuje się ciszą.

Rewia mody

Szczególnie docenią tę formę zabawy dziewczynki. Aczkolwiek płeć przeciwna także może tutaj fantastycznie się bawić. Rewia mody to czas dla dzieci na to, aby stworzyły najciekawszą kreację, jaką sobie tylko zapragną. Nie może tutaj zabraknąć widowni! W zależności od wieku i możliwości naszych pociech możemy im pomagać w całym procesie lub mamy opcję zostawić ich samych sobie i czekać na to, czym nas zadziwią. Możliwe, że znajdą się w domu jakieś stare ubrania, w których się już nie chodzi – idealnie nadadzą się do zrobienia czegoś nowego!

Skojarzenia

Zabawa, która nie zabiera dużo czasu i nie trzeba się do niej przygotowywać to skojarzenia. Polega ona na tym, że mówi się jakiś wyraz, a druga osoba dobiera do niego coś, co jej się z tym skojarzy i tak na zmianę. Niby proste, ale potrafi dostarczyć dużą dozę przyjemności płynącej ze wspólnego spędzania czasu. Co więcej, jest to aktywność, przy której można rozruszać troszkę swoje szare komórki.

Znajdź skarb

Kolejna zabawa polega na szukaniu skarbu przez dziecko. Rodzic chowa coś, np. cukierek w jakieś miejsce, a następnie tworzy mapę, która informuje jego pociechę jak tam dojść. Najlepiej użyć jako skarbu czegoś, co dzieci będą chętnie szukały. Słodycze są tutaj zdecydowanie na pierwszym miejscu. W zależności od wieku zabawa może przybrać różną formę. Starsze dzieci z pewnością ucieszą się z zagadek, które muszą rozwiązać, aby dotrzeć do celu. Młodszym możemy ułatwić proces i prosto kierować do celu mówiąc, ile jeszcze mają zrobić kroków w danym kierunku.

Czysta kreatywność

Jak rozbudzić maksymalnie kreatywność naszych pociech podczas zabawy? Pozwólmy im stworzyć ich własne dzieła sztuki! Możliwości są tutaj ograniczone do naszego wyposażenia podczas kwarantanny. Warto skorzystać z kredek, mazaków, farbek, plasteliny, modeliny, kolorowego bloku technicznego itd. Zawsze możemy także improwizować, jeśli ich nie mamy. Mali artyści mogą stworzyć coś ciekawego już z samych rolek po papierze toaletowym lub z wykałaczek. A jeśli nie dzieła sztuki, to zaangażuj dzieci do codziennych obowiązków takich jak gotowanie bądź pieczenie. Na pewno będzie przy tym wiele zabawy i radości.

Zespół muzyczny

Ostatnią propozycją na zabawę jest stworzenie zespołu muzycznego. Dobrze będzie wykorzystać jakieś instrumenty, które są w domu, ale jeśli ich nie ma to żaden problem. Od czego jest kreatywność? Które dziecko będzie mogło oprzeć się graniu na perkusji, w skład której będą wchodzić garnki i patelnie? Granie na grzebieniu to kolejna możliwość zabawy, która dostarczy naszym najmłodszym sporo frajdy podczas trwania kwarantanny.

1 thought on “Kreatywne zabawy z dziećmi podczas kwarantanny

  1. A ja polecam strony na instagramie, to świetna skarbnica pomysłów jak przetrwać teraz ten ciężki okres w domu z dzieckiem
    tak pomysłowych babek to ja dawno nie widziałam , trzeba tylko dobrze poszukać np po hasztagach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *