Biegunka u niemowlaka. Co robić?
Niemowlę to małe dziecko od urodzenia do ukończenia pierwszego roku życia. W tym okresie maluch jest całkowicie zależny od dorosłych. To od nas, rodziców, zależy jego rozwój, to do nas należy dbanie o jego wszystkie potrzeby. Jako opiekunowie musimy bacznie sprawdzać, czy nie dzieje się mu krzywda, czy jest zdrowe i nic mu nie dolega. Tylko skrupulatne obserwowanie swojego dziecka pomoże nam w wychwyceniu wszystkich nieprawidłowości. Niemowlak nie potrafi mówić i tylko przez swoje zachowanie zakomunikuje nam, że coś mu się nie podoba lub coś go boli. Jedną z dolegliwości, które dotykają niemowlaki, jest biegunka. Jakie są jej przyczyny i jak należy pomóc dziecku?
Przyczyny występowania biegunki u niemowlaka
Biegunka u niemowlaka może się pojawić z kilku przyczyn. Najczęściej są to:
- zakażenia wirusowe – najczęściej przez rotawirusy,
- zakażenia bakteryjne – najczęściej przez pałeczki Salmonelli,
- zatrucia pokarmowe – poprzez spożycie produktów zanieczyszczonych drobnoustrojami,
- alergie pokarmowe,
- ząbkowanie,
- infekcje górnych dróg oddechowych lub zapalenie ucha.
A jak rozpoznać biegunkę u niemowlaka? Pomoże uważne obserwowanie naszego malucha. Zaniepokoić nas powinno częstsze oddawanie stolca i jego konsystencja. Kupka niemowlaka może zmienić kolor, zapach, może być pienista lub z dodatkiem śluzu czy krwi. Pupa jest odparzona i zaczerwieniona.
Zagrożenia przy biegunce
Tak małe dziecko bardzo szybko może się odwodnić. Biegunka u niemowlaka może doprowadzić do zaburzeń poziomu elektrolitów i wody w organizmie. Odwodnienie może nastąpić już w przeciągu 1-2 dni ostrej biegunki.
Objawy odwodnienia to
- mniejsza ilość moczu – zauważysz to przy zmianie pieluszki,
- dziecko wygląda na spragnione, ma suche usta,
- płacz bez łez,
- dziecko jest apatyczne, senne,
- skóra jest mniej elastyczna,
- Jeżeli dziecko wysoko gorączkuje, wymiotuje, odczuwa bóle brzucha, należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej.
Jak leczyć biegunkę u niemowlaka?
Leczenie jest w dużym stopniu uzależnione od tego, co wywołało taki stan. Jeśli np. biegunka pojawiła się na tle alergicznym, należy z diety wyeliminować dany produkt. Przy każdym rodzaju biegunki trzeba uzupełniać płyny, elektrolity, podawać probiotyki, aby przywrócić odpowiednią florę bakteryjną. Dziecku podajemy lekkostrawne posiłki, np. kleik ryżowy, gotowaną marchewkę, mus z banana. Nie serwujmy maluchowi soków owocowych, ponieważ mogą one nasilić biegunkę.
Należy dbać o higienę pupy, często ją myć i wietrzyć. Pupa niemowlaka bardzo szybko może się odparzyć po zetknięciu z kwaśnym stolcem. Po każdorazowej zmianie pieluszki należy przemyć pupę ciepłą wodą, starannie osuszyć i natłuścić. Zmieniajmy pieluszki jak najczęściej.
<a href="[Link deleted]pharmacy us