woda różana

Woda różana – jak ją przygotować w domu i dlaczego warto używać?

Jeśli interesujesz się tematyką kosmetyków naturalnych, prawdopodobnie wiesz już, czym jest woda różana. Natomiast jeżeli jeszcze o niej nie słyszałaś, musisz wiedzieć, że jej właściwości mają szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz lecznictwie. Z artykułu dowiesz się, dlaczego warto stosować wodę różaną oraz poznasz sprawdzone domowe sposoby na jej wykonanie.

Woda różana – korzyści

Woda z płatków róży może być stosowana zarówno jako dodatek do żywności, jak i kosmetyk. Poznaj, choć niektóre przykłady jej działania.

  • Woda różana stosowana jest w kuchni orientalnej. Nadaje potrawom delikatny, ale wyczuwalny aromat. Idealnie komponuje się z orzechami i migdałami. Z tego względu często stanowi składnik deserów.
  • Zmiękcza włosy. Pobudza je do wzrostu. Utrwala fryzurę.
  • Uśmierza ból i swędzenie po ukąszeniu owadów.
  • Zawiera witaminy A i C, antyutleniacze,
  • Pomaga radzić sobie ze stanem zapalnym dziąseł.
  • Relaksuje i łagodzi napięcie nerwowe.
  • Zwalcza kaszel i problemy dróg oddechowych.
  • Pomaga leczyć ból gardła.
  • Przywraca odpowiednie pH skóry.

Woda różana do twarzy

W kosmetyce stosuję się wodę różaną do leczenia trądziku i innych zmian chorobowych. Łagodzi podrażnienia, a nawet poparzenia skóry. Woda różana do twarzy zmiękcza cerę i domyka pory. Sprawia, że na skórze pojawia się mniej zaskórników, a nasza cera wygląda młodo i promiennie. Dodatkowo rozjaśnia skórę twarzy.

Woda różana – domowe sposoby

Czasem pojawia się problem ze znalezieniem wody różanej w sklepach. Z tego względu warto poznać domowe sposoby na jej uzyskanie. Na szczęście nie wymaga to zbyt wielu umiejętności. Poznaj przykładowe sposoby przygotowania.

  1. Potrzebujesz:

Olejek różany – 10 kropli,

1 szklankę wody destylowanej,

kilka łyżeczek wódki.

Przygotowanie:

Do szklanego naczynia wlej wodę destylowaną. Następnie dodaj kilka łyżeczek wódki oraz eteryczny olejek różany. Dokładnie połącz składniki i przelej do butelki ze spryskiwaczem.

  1. Potrzebujesz:

Kilka płatków róży,

Wody destylowanej.

Przygotowanie:

Zalej płatki róży wodą destylowaną i gotuj przez 10-15 minut. Odczekaj, aż wystygnie. Kosmetyk możesz przechowywać w lodówce do miesiąca.

Oto przykłady zastosowania wody różanej w kosmetyce:

  • Hydrolat różany pozyskiwany jest w procesie destylacji kwiatów róży. To jeden z najbardziej cenionych hydrolatów stosowanych w kosmetyce. Zapobiega odwodnieniu skóry. Jego przyjemny zapach pomaga się zrelaksować. Hydrolat różany docenią głównie posiadaczki cery naczyniowej i skłonnej do trądziku.
  • Tonik z dodatkiem wody różanej. Sprawdza się bez względu na rodzaj cery. Szczególnie w przypadku skóry dojrzałej przynosi wspaniałe efekty – redukuje zmarszczki, zwęża pory, rozjaśnia przebarwienia oraz zapobiega pękaniu naczynek.
  • Płukanka na włosy z wodą różaną zmiękcza włosy i nabłyszcza. Aby ją przygotować, należy 3 łyżki wody z płatków róż wymieszać ze szklanką zwykłej wody. Następnie po myciu należy polać nią włosy.
  • Mgiełka do twarzy z wodą różaną. Ten kosmetyk idealnie odświeża twarz i przywraca jej promienny wygląd.

Jak widzisz powodów, by używać wody różanej, jest naprawdę wiele. To uniwersalny, w 100% naturalny kosmetyk o bardzo szerokim zastosowaniu. Możesz stworzyć go niewielkim kosztem we własnym domu. Z przyjemnością będziesz obserwować efekty, jakie przyniesie Twojej skórze i włosom. W dodatku woda różana to kosmetyk w pełni bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Nie pozostaje nic innego jak wykonać go we własnym domu i podzielić się opinią.

Autor: Klaudia Pieczykolan

1 thought on “Woda różana – jak ją przygotować w domu i dlaczego warto używać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *