fotelik samochodowy besafe izi go modular x2

Na co zwracać uwagę wybierając foteliki dla niemowląt?

Wybór odpowiedniego fotelika dla niemowlęcia jest jednym z najważniejszych zadań, przed którymi stają rodzice. Jest to element wyposażenia samochodu, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy najmłodszych pasażerów.

Decyzję należy podjąć po przemyślanej analizie dostępnych opcji oraz po zapoznaniu się z obowiązującymi normami i testami bezpieczeństwa. W procesie wyboru warto zwrócić uwagę nie tylko na atrakcyjny wygląd i cenę, ale przede wszystkim na praktyczność, funkcjonalność i najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Dlaczego odpowiedni dobór fotelika dla dziecka ma znaczenie?

Bezpieczeństwo dziecka podczas podróży samochodem jest najważniejszym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając fotelik dla niemowlęcia. Statystyki pokazują, że odpowiednio dobrany i prawidłowo zainstalowany fotelik samochodowy może znacząco zmniejszyć ryzyko poważnych obrażeń, a nawet śmierci dziecka w przypadku wypadku.

Kluczowe jest, aby fotelik był przystosowany do wzrostu, wagi oraz wieku dziecka. Użycie fotelika nieprzystosowanego do parametrów malucha może skutkować niewłaściwym zabezpieczeniem, co z kolei zwiększa ryzyko urazów w trakcie kolizji.

Ponadto, odpowiedni dobór fotelika ma wpływ na komfort podróży. Dziecko, które siedzi w foteliku dostosowanym do swoich potrzeb, jest zazwyczaj spokojniejsze i mniej narażone na dyskomfort, co bezpośrednio przekłada się na jakość podróży zarówno dla dziecka, jak i dla kierującego pojazdem.

Dobierz fotelik do, wieku, wzrostu i wagi dziecka

Wybierając fotelik samochodowy, należy przede wszystkim uwzględnić trzy kluczowe parametry – wiek, wzrost i wagę dziecka. Te parametry są podstawą do określenia rozmiaru i typu fotelika, który będzie optymalny dla naszego dziecka.

Foteliki podzielone są na kilka kategorii wagowych oraz na grupy wzrostowe zgodnie z europejską normą i-Size. Poniżej przedstawiono jak kategorie te korespondują z wiekiem dziecka:

  • Grupa 0+: od urodzenia do około 12-15 miesięcy życia (waga do 13 kg),
  • Grupa 1: od około 9 miesięcy do 4 lat (waga 9-18 kg),
  • Grupa 2/3: od około 3 do 12 lat (waga 15-36 kg).

Z kolei norma i-Size kategoryzuje foteliki według wzrostu dziecka, a nie wagi. Warto pamiętać, że w wyborze fotelika nie powinniśmy kierować się jedynie wiekiem dziecka, ale jego fizjologią. To wzrost oraz waga są determinantami, które określają, czy dziecko “wyrasta” z danego fotelika.

Ważne jest, aby pamiętać, że dziecko powinno podróżować w foteliku skierowanym tyłem do kierunku jazdy możliwie jak najdłużej, co jest zaleceniem ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa dzieci na świecie. Zmiana orientacji fotelika na przodem do kierunku jazdy powinna nastąpić dopiero po osiągnięciu przez dziecko granicznej wagi lub wzrostu dla danej kategorii fotelika skierowanego tyłem.

fotelik samochodowy besafe go beyond

Sprawdź normy bezpieczeństwa i wyniki testów

Priorytetem przy wyborze fotelika samochodowego dla niemowlaka jest bezpieczeństwo, które zapewniają przede wszystkim odpowiednie normy i wyniki badań zderzeniowych. Obecnie na terenie Unii Europejskiej obowiązują dwie główne normy bezpieczeństwa: ECE R44/04 oraz i-Size (R129).

Norma ECE R44/04 dzieli foteliki na grupy w zależności od wagi dziecka i jest od wielu lat standardem bezpieczeństwa. Z kolei norma i-Size wprowadza podział według wzrostu dziecka i bardziej rygorystycznie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa, wprowadzając m.in. obowiązkowy test boczny i wymóg, by dzieci do 15 miesiąca życia podróżowały w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy.

Przy wyborze fotelika warto również szukać wyników testów zderzeniowych, które są przeprowadzane przez niezależne instytucje i organizacje, takie jak ADAC (więcej informacji), Stiftung Warentest czy TCS. Testy te obejmują różne scenariusze wypadków, w tym zderzenia czołowe, boczne i tylna stłuczka, dając obraz tego, jak fotelik zachowuje się w ekstremalnych warunkach. Wyniki takich testów często są publikowane w formie rankingu, który może być cennym źródłem informacji i pomóc w podjęciu decyzji.

Foteliki, które uzyskują wysokie oceny w testach, zazwyczaj oferują bezpieczną konstrukcję, dodatkowe systemy ochrony bocznej, poprawną ergonomię oraz przyjazne dla użytkownika systemy instalacji w pojazdach. Jest to szczególnie ważne, gdyż prawidłowa instalacja fotelika ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa.

Przymierz fotelik do samochodu

W praktyce, nawet fotelik spełniający wszystkie normy bezpieczeństwa i wypadający świetnie w testach zderzeniowych, może nie być odpowiedni dla konkretnego modelu samochodu. Istotnym elementem wyboru fotelika jest zatem sprawdzenie, czy pasuje on do samochodu pod kątem wielkości i konfiguracji siedzeń. Przed zakupem warto zatem przymierzyć fotelik w samochodzie, aby upewnić się, że jego montaż jest możliwy i prawidłowy w pojeździe, którym najczęściej jest się przewożonym. Wiele sklepów oferujących foteliki dla dzieci udostępnia możliwość wypróbowania montażu bezpośrednio na miejscu.

Kluczowym aspektem jest tutaj kompatybilność systemów montażowych. Wiele nowoczesnych fotelików wyposażonych jest w system ISOFIX, który ułatwia prawidłową instalację, minimalizując ryzyko błędów. Mimo to, nie wszystkie samochody są wyposażone w mocowania ISOFIX, co może skutkować koniecznością poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

Równie ważna jest możliwość stabilnego i bezpiecznego mocowania pasów bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku starszych modeli samochodów. Należy sprawdzić, czy system pasów umożliwia solidne zamocowanie fotelika oraz czy sam fotelik nie zostaje przez nie zbytnio odchylony czy też nieprawidłowo ustawiony.

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając fotelik dla niemowlaka?

Wybierając fotelik dla niemowlaka poza wymienionymi wcześniej aspektami, należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników, które mogą być decydujące dla bezpieczeństwa i komfortu dziecka. Pierwszą rzeczą jest ergonomia siedziska i materiał, z jakiego zostało wykonane.

Fotelik powinien zapewniać prawidłowe wsparcie dla kręgosłupa dziecka, szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy dziecko spędza w foteliku więcej czasu. Dobrej jakości, oddychające tkaniny zapewnią komfort nawet podczas dłuższych podróży, chroniąc skórę dziecka przed podrażnieniami.

Kolejnym elementem jest łatwość czyszczenia fotelika. Dzieci często jedzą i piją podczas podróży, a wypadki związane z rozlaniem napojów lub pokarmów są nieuniknione. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na modele, które mają zdejmowane i łatwe do wyczyszczenia pokrowce. Funkcjonalność fotelika oraz jego dodatkowe opcje, takie jak regulacja pochylenia oparcia, regulowana wysokość zagłówka czy dodatkowe wypełnienia, które zapewniają lepsze dopasowanie i komfort, również są istotne. Te elementy pozwalają na dostosowanie fotelika do indywidualnych potrzeb rosnącego dziecka.

Należy również wspomnieć o trwałości fotelika. Biorąc pod uwagę, że fotelik będzie użytkowany często przez kilka lat, ważne jest, aby był on wykonany z solidnych i wytrzymałych materiałów, które będą w stanie przetrwać różnorodne warunki eksploatacyjne.

Zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu dziecka podczas każdej podróży samochodowej jest sprawą priorytetową dla każdego rodzica. Pamiętając o powyższych wskazówkach i kierując się nimi przy wyborze fotelika, możemy znacząco zwiększyć bezpieczeństwo naszego dziecka, co z pewnością da nam większy spokój ducha podczas podróży. Foteliki dla niemowląt można zobaczyć na stronie producenta: https://www.besafe.com.pl/foteliki-dla-niemowlaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *