zabezpieczenie kwiatków na zimę

Jak i czym zabezpieczyć kwiaty na zimę?

Jak owinąć kwiaty na zimę?

Kiedy owinąć?

Decyzję o owinięciu kwiatów na zimę powinniśmy podjąć biorąc pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście klimat, a dokładniej, zimą jakie temperatury panują w naszym regionie. W niektórych rejonach Polski, nawet pod koniec listopada temperatury nie spadają poniżej zera, więc nie ma potrzeby spieszyć się z owijaniem kwiatów. Ale pamiętajmy, że nasze rośliny potrzebują czasu na przygotowanie się do zimy, więc nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę.

Bezpiecznym terminem, kiedy można zacząć przygotowywać rośliny do zimy jest koniec października lub początek listopada. Właśnie wtedy temperatury rozpoczynają stabilny spadek, który rośliny odbierają jako sygnał do zakończenia sezonu wegetacyjnego.

Jak przygotować kwiaty do owinięcia?

Zanim zaczniemy owijać kwiaty, warto wykonać kilka przygotowań. Po pierwsze, dokonajmy przeglądu stanu rośliny. Usuńmy martwe, chore lub zniszczone pędy i liście. Pozostawmy tylko zdrowe, silne części rośliny, które przetrwają tę trudną porę roku.

W tym czasie ograniczamy także podlewanie, szczególnie dla roślin zimujących na zewnątrz. Nadmiar wilgoci zimą może prowadzić do gnicia korzeni i w rezultacie śmierci rośliny.

Jak i czym owinąć kwiaty?

Owijanie kwiatów na zimę polega na otoczeniu rośliny substancją, która utworzy izolacyjną barierę, chroniącą ją przed zimnem i wilgocią. Do tego celu używamy różnego rodzaju materiałów, które są dostępne w większości sklepów ogrodniczych i budowlanych.

Jedną z najpopularniejszych metod jest użycie specjalnej termicznej maty, ale możemy również użyć bawełnianej tkaniny, siana, słomy lub nawet starego płaszcza. Najważniejsze jest, by materiał był suchy i nie przepuszczał wilgoci.

Owijanie zaczynamy od dołu, stopniowo przesuwając się do góry. Mocno zabezpieczamy dolną część rośliny, ale pamiętajmy, że materiał nie może być zbyt ciasny – powietrze musi mieć możliwość krążenia.

Kiedy skończymy owijać, przykrywamy wierzch rośliny dodatkowym materiałem, który ochroni przed śniegiem i zimnem. Nie zapomnijmy tez o umocowaniu materiału, żeby nie zsunął się pod wpływem wiatru czy opadów.

Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie kwiatów na zimę to nie tylko owijanie. To kombinacja różnych technik pielęgnacyjnych, które razem pomagają roślinie przetrwać trudne zimowe warunki.

To tylko jedna z metod jak zabezpieczyć rośliny na zimę, ale przede wszystkim pamiętajmy, że każda roślina jest inna i może wymagać indywidualnego podejścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *