Z ilu sztuk talerzy obiadowych i deserowych powinna składać się zastawa stołowa?

Liczba elementów, z których składa się zastawa stołowa może się wahać od kilku do nawet kilkudziesięciu. Mając taki wybór powinieneś zastanowić się, jak duże są Twoje potrzeby. Czy masz sporą rodzinę? Czy często zapraszasz przyjaciół na wspólne biesiadowanie? Czy potrzebujesz wyłącznie talerzy obiadowych i deserowych, czy także misek, waz oraz sosjerek? To pomoże Ci w podjęciu decyzji. Podpowiadamy, czym kierować się przy kupowaniu kompletu naczyń.

Liczba talerzy obiadowych i deserowych a wielkość rodziny

Przede wszystkim, liczbę talerzy obiadowych i deserowych warto dopasować do tego, jak dużą masz rodzinę, ile osób na co dzień spożywa w niej posiłki (i to w tym samym czasie). Jeśli mamy większą rodzinę lub często organizujemy u siebie spotkania ze znajomymi, to warto postawić na duży zestaw obiadowy, który składa się nawet z 10-12 talerzy obiadowych i tylu samych talerzyków deserowych. Jeśli dołożysz do tego talerze głębokie na zupę, wówczas uzyskasz zestaw składający się z 30-40 elementów. Będzie on naprawdę spory i nikomu z biesiadników nie zabraknie nakrycia.

Zastawa stołowa

Jednak jeśli jesteś jedynym domownikiem w swoim mieszkaniu, mieszkasz sam lub z partnerem, na co dzień stołujesz się poza domem i raczej nie urządzasz przyjęć, które zakładają siedzenie przy stole i jedzenie, wówczas mniejszy zestaw wystarczy. Postaw na kompaktowy komplet składający się z 4-6 talerzy obiadowych i deserowych.

Duży czy mały? Jaki zestaw talerzy obiadowych i deserowych kupić?

Czasem podjęcie decyzji o tym, jak duży ma być komplet z talerzami obiadowymi i deserowymi wcale nie jest taki prosty. W tej sytuacji warto zastanowić się, czy mamy miejsce na przechowywanie kilkunastu (kilkudziesięciu) elementów? Czy dysponujemy wystarczającym budżetem na ten cel? Jeśli tak, wówczas warto kupić większy zestaw, ponieważ:

  • zyskamy dodatkowe talerze na wypadek, gdy któreś części z zestawu ulegną uszkodzeniu np. rozbiją się,
  • nie będziemy martwić się, że braknie nam talerzy, gdy część będzie zajęta lub w zmywarce,
  • będziemy gotowi na przyjęcie dodatkowych osób na obiedzie, nawet jeśli tego typu spotkania organizujemy rzadko.

zastawa stołowa

Pamiętaj, że zastawa stołowa powinna być dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Możesz skompletować ją z dwóch oddzielnych zestawów, celowo łącząc ze sobą różne wzory, faktury i kolory. Tak zastawiony stół na pewno będzie prezentował się ciekawie zarówno na co dzień, jak i podczas większych uroczystości.

Więcej czy mniej? O tym, ile talerzy obiadowych i deserowych kupić, czasem decydujemy świadomie, a czasem pod wpływem chwili, podążając za modą lub własnymi, zmieniającymi się potrzebami. Większa zastawa stołowa to też większy wydatek, dlatego warto przeanalizować, czy jesteśmy gotowi go ponieść.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *