Pomoc w spłacie kredytów

Rządowa pomoc w spłacie kredytu – na czym polega?

Stale rosnące stopy procentowe, inflacja oraz ogólny wzrost kosztów życia. To czynniki, które powodują narastające problemy kredytobiorców. Coraz więcej osób ma kłopot z terminową spłatą zadłużenia, a nawet uregulowaniem raty w pełnej wysokości. Znajdujesz się w trudnej sytuacji, a Twoje dochody są zbyt niskie na spłatę długów? Rządowa pomoc w spłacie kredytów może okazać się pomocna.

Wsparcie ze strony rządu to przydana pomoc, szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych. Niektóre zobowiązania wzrosły nawet dwukrotnie, co generuje poważne problemy z płynnością finansową wielu gospodarstw domowych. Aby rządowa pomoc w spłacie kredytu została przyznana, musisz spełnić kilka warunków, np. dochodowych.

Czym jest rządowa pomoc w spłacie kredytu? Najważniejsze informacje

Tarcza dla kredytobiorców obejmuje obecnie kilka wariantów. Większość programów pomocy jest dostępna wyłącznie dla określonej grupy osób. Trzy formy rządowego wsparcia to:

  • Wakacje kredytowe – dla osób, które spłacają kredyty złotówkowe zaciągnięte przed 1 lipca 2022 roku, stworzono program odroczenia rat zobowiązania. Dzięki temu kredytobiorcy hipoteczni mogą odłożyć w czasie aż po 4 raty kredytu w 2022 i 2023 roku.
  • Dopłata do kredytu – rząd w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców proponuje nieoprocentowane kredyty udzielane do kwoty nawet 2000 złotych miesięcznie przez 36 miesięcy. Kwota w ramach takiej pomocy jest wypłacana bezpośrednio na rachunek spłaty zobowiązania. Dopłata ma rzeczywiście formę nieoprocentowanej pożyczki i rozłożona zostanie na 144 raty. Spłata dofinansowania rozpocznie się po 2 latach od zakończenia dopłat. Aby zostać beneficjentem, należy spełnić kilka wymogów formalnych,
    utrata pracy jednego z kredytobiorców lub niskie dochody.
  • Zmiana wskaźnika WIBOR na WIRON – zgodnie z zapowiedziami rząd proponuje też zmianę wskaźnika oprocentowania kredytów. Nowe przepisy mają wejść w życie już od 2025 roku. Dzięki temu możliwe będzie zatrzymanie szybkiej skali wzrostu kredytów hipotecznych.

Rządowa pomoc w spłacie kredytów – czy to jedyne rozwiązanie?

W Polsce rządowa pomoc w spłacie kredytów nie jest jedynym wyjściem dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Banki proponują własne programy pomocy, np. odroczenie
do 3 rat zobowiązania lub zmiana warunków finansowania (obniżenie oprocentowania).

W wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej możesz także skorzystać z pomocy firmy oddłużeniowej. To dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli masz na swoim koncie wiele chwilówek i pożyczek ratalnych. Kiedy nie radzisz sobie ze spłatą zadłużenia, a Twoja historia kredytowa jest coraz gorsza – nie czekaj i zadzwoń do firmy oddłużeniowej. Otrzymasz kompleksową pomoc, poznasz przyszłą ratę kredytu i pozbędziesz się aktualnych zadłużeń. Ostatecznie wypracujesz nowy harmonogram spłaty zadłużeń i zredukujesz obciążenie finansowe gospodarstwa domowego.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy finansowe, które generują kredyty i pożyczki: skorzystaj
z rządowej pomocy w spłacie kredytów, konsolidacji lub wsparcia firmy oddłużeniowej. Zacznij działać jak najwcześniej, aby nie pogorszyć swojej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *