menstruacja

Kubeczek menstruacyjny – higiena menstruacyjna w stylu zero waste

Kubeczek menstruacyjny jest jednym z najnowszych, ale bardzo dobrze przebadanych artykułów higienicznych dla kobiet. Jak korzystać z kubeczka menstruacyjnego i dlaczego warto spróbować? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika!

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne to niewielkie, elastyczne kapturki wykonane z bezpiecznych tworzyw sztucznych, takich jak guma, silikon lub tworzywo termoplastyczne (TPE). Dostępne są w kilku rozmiarach, które można dopasować do swojej fizjonomii oraz obfitości krwawień. Kubeczek menstruacyjny jest wielokrotnego użytku i użytkowany oraz utrzymywany w czystości zgodnie z zaleceniami producenta, może służyć przez długie lata. Niektórzy producenci zapewniają, że ich kubeczki mogą być użytkowane nawet przez 12 lat. 

Jak używać kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczek menstruacyjny aplikuje się poprzez wsunięcie go do pochwy tak, aby jego otwór skierowany był ku górze, czyli szyjce macicy. W tym celu stosuje się różne techniki: najczęściej stosowaną jest złożenie kubeczka na pół, który w ten sposób łatwiej wślizguje się na miejsce. Gdy zostaje osadzony pod szyjką macicy rozkłada się do pierwotnego kształtu, a wydzielina menstruacyjna zamiast wydobywać się na zewnątrz ciała, gromadzi się w kubeczku. To bardzo ważna cecha kubeczka, która odróżnia go od innych tradycyjnych artykułów higienicznych takich jak podpaski czy tampony, które pochłaniają wydzielinę.

Podczas gdy tradycyjne artykuły higieniczne należy wymieniać co 3-4 godziny (z wyjątkiem nocy), tak kubeczek menstruacyjny może być noszony nawet przez 12 godzin. Ważne jest jednak poznanie potrzeb swojego ciała: przy bardziej obfitych okresach zachodzi konieczność oczyszczania kubeczka częściej.

Wyciąganie kubeczka menstruacyjnego

Można spotkać się z obawami, że kubeczek menstruacyjny jest trudny do wyciągnięcia. Oczywiście wymaga to wprawy, ale już 1-2 cykle wystarczą, aby nauczyć się to robić sprawnie. Kubeczek z pewnością nie “utknie” wewnątrz ciała: posiada specjalną pętelkę na końcu, która ułatwia jego zlokalizowanie, ponadto fizjologia kobiety sprawia, że zatrzymuje się on przed szyjką macicy.

Aby usunąć kubeczek menstruacyjny należy wsadzić do pochwy dwa palce, ścisnąć nimi brzegi kubeczka: delikatnie, aby nie wylać znajdującego się w nim płynu, ale jednocześnie na tyle mocno, aby odessał się od ścianek pochwy. Jest to możliwe zarówno w pozycji siedzącej (np. na toalecie), jak i stojącej (np. pod prysznicem).

Zabrudzony kubeczek menstruacyjny należy dokładnie wypłukać. Zaleca się jego zdezynfekowanie z pomocą gorącej wody, jednak nie jest to konieczne przy każdej aplikacji: wystarczy to robić raz dziennie w trakcie okresu i przed każdym pierwszym użyciem na początku menstruacji.

Więcej o tym, jak używać kubeczka menstruacyjnego dowiesz się TUTAJ

Jak wybrać kubeczek menstruacyjny?

Najważniejsze w doborze kubeczka menstruacyjnego jest znalezienie odpowiedniego rozmiaru. Większość kubeczków dostępnych jest w rozmiarach od S do XL. S-ki poleca się kobietom, które nie rodziły, szczupłym i mającymi silne mięśnie dna miednicy. Kubeczki M polecane są paniom po jednym porodzie lub średniej budowy ciała. Większe kubeczki przeznaczone są dla pań, które mają za sobą kilka porodów lub mają problemy z mięśniami dna miednicy. Każdy producent umieszcza na opakowaniu swojego kubeczka informacje ułatwiające wybór.

Dlaczego warto wypróbować kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek jest całkowicie niewyczuwalny w trakcie noszenia. Zapewnia maksymalny komfort, nie wiąże się z nieprzyjemnymi zapachami i prawidłowo użytkowany, zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne. Co więcej, zapewnia niezawodną ochronę nawet do 12 godzin i jest hypoalergiczny. Przede wszystkim jednak, kubeczek higieniczny jest ekologiczny i ekonomiczny. Jednorazowy wydatek kilkudziesięciu złotych rozwiązuje kwestię menstruacyjnych artykułów higienicznych na lata: zero śmieci i oszczędność.

Wysokiej jakości kubeczki medyczne i menstruacyjne artykuły higieniczne zakupisz w medme sklep: internetowej drogerii z artykułami medycznymi i zdrową żywnością.

1 thought on “Kubeczek menstruacyjny – higiena menstruacyjna w stylu zero waste

  1. Wow, marvelous weblog format! How long have you ever been blogging for?
    you make running a blog glance easy. The entire glance of your website is magnificent, let
    alone the content material! You can see similar here <a href="[Link deleted]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *