Jakich kolorów unikać w małym wnętrzu?

Jakich kolorów farb unikać w małych przestrzeniach?

Wybór koloru farby do małej przestrzeni to coś więcej, niż tylko znalezienie najjaśniejszej bieli w nadziei, że pokój będzie wyglądał na większy. By naprawdę osiągnąć efekt optycznej przestronności, trzeba zastosować kilka sprawdzonych rozwiązań i unikać najpowszechniejszych błędów. W tym artykule skupimy się na drugiej kwestii – podpowiemy, które kolory farb do ścian nie są dobrym wyborem do małych pomieszczeń.

1. Klasyczna biel

Biały wydaje się idealnym kolorem farby do małego pomieszczenia, ponieważ może rozjaśnić każdy ciemny kąt i efektownie odbijać światło. To jednak nie zawsze dobry wybór, zwłaszcza w sytuacji, w której planujemy pokryć bielą całe wnętrze. Taki odcień farby może sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać pudełkowo, zbyt sterylnie i po prostu nudno. Zamiast malować na biało wszystkie ściany, warto wypróbować ten odcień w formie akcentu lub wykończenia elementów wyposażenia wnętrza. Jeśli już chcemy malować takim kolorem farby ściany, lepszym rozwiązaniem będą zgaszone tonacje bieli, które tworzą przytulny klimat.

2. Stonowane neutralne odcienie

Neutralne kolory farb do ścian doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Taka barwa może sprawić, że kompaktowy pokój będzie wyglądał na bardziej przestronny. Nie należy jednak zakładać, że jakikolwiek neutralny kolor będzie dobrze funkcjonował w małej przestrzeni. Barwa, która jest zbyt stonowana, sprawi, że pokój wyda się bardzo ciasny i ciemny.

Decydując się na neutralne kolory, warto szukać ciepłych odcieni, które odbijają światło w pomieszczeniu oraz łączyć je z wyrazistymi białymi wykończeniami i akcentami, aby uzyskać świeży, lekki styl. Dobrym pomysłem może być również dobranie neutralnych mebli, zasłon czy pościeli w taki sposób, aby elementy te pasowały do ​​koloru ściany.

3. Nielubiane kolory

Wiedza na temat tego, które kolory farb do ścian sprawdzają się na małej przestrzeni, to dopiero początek poszukiwania odpowiedniego odcienia. Nie dajmy się skusić na wybór danej barwy tylko dlatego, że dzięki niej pomieszczenie może wydawać się większe. Celem przygotowań do malowania jest znalezienie koloru farby, który sprawi, że mała przestrzeń będzie wyglądać niesamowicie, ale jednocześnie w 100% trafi w nasze gusta. Barwa ścian ma przede wszystkim sprawić, że dobrze czujemy się w danym wnętrzu.

To oczywiste, że ulubione kolory często nie są na tyle funkcjonalne, by optycznie powiększać przestrzeń, ale w takich sytuacjach można poszukać ich jaśniejszych odcieni lub odbijających światło wykończeń, aby połączyć przyjemne z efektywnym. Dobrym pomysłem będzie również pomalowanie ścian w neutralnej barwie, a następnie obfite wykorzystanie ulubionego koloru na różnego rodzaju akcentach w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *