Stos książek

5 rzeczy, które warto zrobić po napisaniu książki

Wielu autorów uważa, że samo pisanie książki to najtrudniejsza część całego procesu, którego zakończeniem jest dotarcie z nowa publikacją do czytelników. Jednak rzeczywistość często okazuje się zupełnie inna. Prawdziwe wyzwania pojawiają się po postawieniu ostatniej kropki. Jak wydać książkę? Do kogo się zwrócić? W jaki sposób reklamować swoje dzieło? Na te pytania prędzej czy później musisz znaleźć odpowiedzi. My w krótkim artykule wskazujemy na 5 rzeczy, które warto zrobić po napisaniu książki.

1. Niech książka odpocznie

Nie tylko Ty potrzebujesz przerwy po zakończeniu pisania, Twoja książka też jej potrzebuje. Powodem tego jest brak odpowiedniej perspektywy i dystansu. Przed postawieniem ostatniej kropki obcujesz z tworzoną treścią przez wiele tygodni, czasem miesięcy. To sprawia, że często brakuje Ci tzw. chłodnego spojrzenia – nie wiesz, co w tekście jest tak naprawdę dobre, a co złe, co wymaga dopracowania lub zmiany. Odłożenie gotowej treści na kilka dni da Ci czas na odzyskanie wspomnianej perspektywy, dzięki której dostrzeżesz w swojej książce zupełnie nowe rzeczy. Dopiero wtedy warto rozpocząć jej edycję.

2. Przeczytaj swoją książkę

Proces wprowadzania poprawek warto zacząć po prostu od przeczytania całej treści od początku do końca. Nie skupiaj się jednak na tym etapie na detalach. Drobne literówki czy błędy stylistyczne wyłapie dobry korektor. Ty skoncentruj się na ogólnikach. Choć może być to czasochłonne, zadawaj sobie podczas czytania takie pytania, jak: Czego brakuje? Czego jest za dużo? Co trzeba zmienić, by nie nudzić czytelnika? Rób przy okazji notatki, które ułatwią dopracowanie poszczególnych fragmentów.

3. Skorzystaj z pomocy fachowców

Po wstępnej edycji gotowej treści następuje dobry moment, aby zaprosić do współpracy ekspertów z określonych obszarów. Jeśli szukasz informacji na temat tego, jak wydać książkę, na pewno wiesz już, że potrzebujesz pomocy beta readera, redaktora oraz projektanta graficznego. Po wykonaniu wcześniej opisanych czynności możesz zacząć budować zespół, który pomoże wnieść Twoje dzieło na zdecydowanie wyższy poziom.

4. Wybierz wydawnictwo

Czy wiesz, jak wydać książkę, by osiągnąć sukces? W Polsce masz do wyboru kilka dróg – od tradycyjnej ścieżki, poprzez publikowanie subsydiowane, aż po self-publishing. Poszukaj wydawnictwa, które zajmuje się preferowanym przez Ciebie modelem wydawniczym oraz ma w swojej ofercie książki z Twojego gatunku. Pamiętaj, by dokładnie zapoznać się z warunkami współpracy.

5. Zorganizuj działania promocyjne

Wydawnictwo nie zawsze zapewni Ci kompleksowe wsparcie w zakresie marketingu książki. W wielu przypadkach trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Poszukaj możliwości zorganizowania spotkania autorskiego, promuj swoją książkę w mediach społecznościowych, wyślij kilka egzemplarzy influencerom z niszy, której dotyczy publikacja. Sposobów na promocję jest dziś mnóstwo – wykorzystaj przynajmniej kilka z nich, by dotrzeć do szerszego grona czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *