Wybielone zęby

Sposoby na białe zęby – czy takie istnieją?

Sposoby na białe zęby

Żółknięcie zębów to proces wywołany wieloma czynnikami. Nieprawidłowa dieta, palenie papierosów, częste picie kawy lub herbaty może prowadzić do powstawania płytki nazębnej oraz mało estetycznych przebarwień i osadów. Istnieje wiele metod wybielania zębów. Niektóre z nich można wypróbować samodzielnie, inne wymagają wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Samodzielne wybielanie zębów – domowe sposoby na białe zęby

Najprostszym sposobem na pozbycie się przebarwień i wybielanie zębów jest sięgnięcie po wybielającą pastę do zębów. W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów, powalających uzyskać efekt rozjaśnienia o jeden lub dwa tony.

Pasty wybielające zwykle zawierają w swym składzie krzemionki lub mikrogranulki, usuwające przebarwienia w sposób mechaniczny oraz składniki chemiczne, takie jak heksametafosforan sodu, rozpuszczające osady znajdujące się na zębach.

Da się mieć białe zęby bez wizyty u dentysty?

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się pasty do zębów zawierające aktywny węgiel. W celu uzyskania lepszych efektów warto sięgnąć także po wybielające szczoteczki do zębów wyposażone w gumową powłokę polerującą oraz płyny do płukania jamy ustnej hamujące gromadzenie się płytki nazębnej.

Szczoteczka - wybielone zęby

Paski wybielające i nakładki?

Samodzielne wybielanie zębów przeprowadzać można także przy użyciu pasków, lakierów lub żeli wybielających. Substancją aktywną w tego rodzaju produktach jest zazwyczaj nadtlenek wodoru. Ich stosowanie pozwala na rozjaśnienie zębów o 2-4 tony.

Korzystanie z elastycznych pasków wybielających polega na naklejeniu ich do zębów górnych i dolnych na dwadzieścia minut. Czynność tę należy wykonywać dwa razy dziennie.

Wygodniejsze w stosowaniu są plastyczne nakładki, które po wypełnieniu żelem nakłada się na górną i dolną szczękę. Istnieje także możliwość malowania zębów specjalnymi lakierami lub żelami. Wadą tej metody jest trudność w dotarciu do przestrzeni międzyzębowych. W zależności od rodzaju produktu proces wybielania zębów trwa od dwóch do trzech tygodni.

Wybielanie zębów i inne zabiegi przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych

W celu uzyskania pięknych i białych zębów warto udać się do gabinetu stomatologicznego. W ofercie klinik dentystycznych znaleźć można kilka różnych zabiegów wybielających w tym te, które pozwolą na pozbycie się kamienia nazębnego.

Jakie są metody wybielania zębów?

Dużą popularnością wybielania zębów cieszy się metoda nakładkowa, która jest stosunkowo tania i efektywna. Polega ona na wykonaniu przez stomatologa odlewu uzębienia pacjenta, który jest idealnie dopasowany do anatomicznej budowy szczęki. Pacjent otrzymuje odlew, wypełnia go żelem, a następnie nosi w domu przez określony czas. Wybielanie zębów tą metodą zajmuje od kilku do kilkunastu dni.

Rosnącą popularnością cieszy się także zabieg metodą Beyond. Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym. Lekarz pokrywa zęby pacjenta żelem zawierającym nadtlenek wodoru, a następnie naświetla je lampą Beyond.

Światło emitowane przez urządzenie przyspiesza utlenianie się żelu, a co za tym idzie usuwanie przebarwień. Ostatnim etapem zabiegu jest pomalowanie zębów lakierem z fluorem w celu wzmocnienia szkliwa. W przypadku tego rodzaju zabiegu efekty są widoczne od razu. Koszty wybielania zębów metodą Beyond są wyższe od wybielania nakładkowego.

Jak wybielić zęby z użyciem lasera?

Osoby, które pragną pozbyć się dużych i głębokich przebarwień spowodowanych piciem kawy i paleniem papierosów, powinny zdecydować się na nowoczesny zabieg laserem.

Wybielanie laserowe charakteryzuje się znakomitą skutecznością i pozwala uzyskać odcień zębów jaśniejszy nawet o 8-10 tonów.

Przebieg zabiegu jest podobny jak w przypadku lampy Beyond. Stomatolog pokrywa zęby żelem wybielającym zawierającym nadtlenek wodoru, a następnie aktywuje naniesiony preparat przy pomocy światła lasera. Przy zastosowaniu odpowiedniej diety efekt może utrzymywać się nawet przez dwa lata.

Innym sposobem na uzyskanie pięknego uśmiechu jest zastosowanie licówek. Licówki to cienkie płytki wykonane z porcelany lub żywicy kompozytowej naklejane na przednią powierzchnię zębów. Ich barwa może być dostosowana do koloru otaczających zębów, co pozwala na uzyskanie naturalnego efektu. Nakładki po naklejeniu zostają utwardzone przy pomocy światła, a następnie wygładzone i wypolerowane.

Wybielenie zębów to nie wszystko , aby mieć piękny uśmiech – zapytaj dentysty!

Oprócz efektu wizualnego, czyli aby kolor zębów był bardziej biały ważne jest zadbanie o zdrowie całej jamy ustnej. Tutaj oprócz dobrej jakości pasty, szczoteczki ważne są również nici dentystyczne, o których wielu Polaków zapomina.

A najważniejsze są częste wizyty u dentysty, który zaoferuje nam nie tylko wybielenie zębów, ale też usunie kamień nazębny, sprawdzi nadwrażliwość zębów czy konkretne poleci metodę wybielania, która nie niszczy szkliwo. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *