Odżywianie dzieci - blog

Jak skutecznie zachęcić malucha do jedzenia warzyw?

Warzywa nam, dorosłym kojarzą się ze zdrowiem, witalnością i naturą. Dzieci mają na nie zwykle inny pogląd, w końcu tak bardzo różnią się w smaku od uwielbianych przez nie słodyczy… Każdy rodzic pragnie, aby dieta jego dziecka była zdrowa, urozmaicona i pełnowartościowa. Muszą się w niej więc koniecznie znaleźć warzywa, które są nieodłącznym elementem prawidłowego odżywiania każdego człowieka. Jak zachęcić malucha do ich jedzenia? Sprawdźmy, co radzi w tym zakresie blog dla mam Akademia Mądrego Dziecka!

Z czego wynikają problemy z warzywami w diecie najmłodszych?

Każdy troskliwy rodzic przywiązuje ogromną wagę do prawidłowego odżywiania swojego dziecka. Każdy jednocześnie zdaje sobie sprawę, że włączenie na stale do menu malucha warzyw jest nie lada wyzwaniem. Najmłodsi spośród zdrowych produktów spożywczych, zdecydowanie najchętniej sięgają po owoce. Wynika to z bardzo prostego powodu – są słodkie, kolorowe i smaczne, świetnie zastępują więc słodycze. Problem pojawia się jednak przy warzywach – w końcu ich smak niewiele ma wspólnego z czekoladkami, cukierkami i lodami.

Blog dla mam Akademia Mądrego Dziecka radzi, aby stopniowo wdrażać zdrowe nawyki. Jeśli do tej pory dziecko po warzywa sięgało raczej sporadycznie, nie należy fundować mu szoku i z dnia na dzień przekształcać jego diety w warzywną. Jeśli dziecko nie lubi warzyw i wprost odmawia ich jedzenia, nie należy także się spodziewać, że nagle zmieni zdanie, bo rodzic twierdzi, że są zdrowe i dobre. Na nic więc przekonywanie o wyższości warzyw nad słodkościami.

Posiłek z warzywami dla dziecka

Kolorowy talerz, czyli jak serwować warzywa dziecku?

Pierwszym krokiem do zmian w jadłospisie jest danie dziecku dobrego przykładu – w końcu, jak maluch ma przekonać się, że warzywa są zdrowe, jeśli jego rodzice sami ich nie jedzą? Warto więc stopniowo i systematycznie wprowadzać zdrowe produkty do rodzinnego menu oraz pokazać dziecku, że jemy je także my. Dzieci to świetni obserwatorzy, którzy bardzo chętnie naśladują dorosłych, chcąc być tacy, jak oni. Pokazując im, że z chęcią zjadamy posiłki przygotowane na bazie warzyw, z pewnością zachęcimy dzieci do odkrywania nowych smaków.

Warto także zadbać o odpowiednie podanie warzyw na talerzu. Maluch z pewnością chętniej zje kolorowy, ładnie wyeksponowany na talerzu posiłek, aniżeli mało atrakcyjną wizualnie papkę. Z warzyw możemy układać także ciekawe kształty i formy oraz opowiadać historie związane z warzywami. Dzięki temu jedzenie warzyw będzie kojarzyło się dziecku z przyjemnością oraz z czasem spędzonym w rodzinnej, ciepłej atmosferze.

Wartościową pomocą w procesie przekonywania dziecka do jedzenia warzyw są również książki edukacyjne. Wiele przykładów tego typu lektur podaje blog dla mam Akademia Mądrego Dziecka. Książeczki dopasowane do wieku dziecka pozwalają w prosty, przystępny i przekonywujący sposób przekazać dziecku wiedzę na temat warzyw oraz ich znaczenia dla prawidłowego rozwoju jego organizmu. Zabawne historie pokazują także życie innych rodzin oraz podają przykłady postaci, które chętnie jedzą warzywa, co z pewnością zachęci malucha do pójścia za ich przykładem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *