Fakty i mity dotyczące początków macierzyństwa

Początki macierzyństwa dla większości kobiet nie są łatwe. Daje o sobie znać zmęczenie po porodzie, a co więcej jest nam dane dopiero co poznać młodego człowieka i jego potrzeby. Początki macierzyństwa są wręcz owiane legendami, przez co młode mamy często nie wiedzą, co je czeka. Co jest prawdą, a co tylko wyssanym z palca mitem?

Młoda mama jest zmęczona – fakt

Większość kobiety źle znosi poród, a zmęczenie poporodowe może trwać nawet do kilku tygodni. Na to wszystko nakłada się obowiązek opieki nad dzieckiem, które już w pierwszych dniach swojego życia musi się wiele nauczyć i potrzebuje do tego pomocy mamy. Ssanie, zasypianie czy adaptacja do nowych warunków to nie lada umiejętności maluszka. Dodatkowo często kobiety borykają się z problemami z laktacją, co nie pozwala im na efektywny odpoczynek. Warto jednak poprosić bliskie osoby o pomoc tak, aby można było się trochę zrelaksować.

Nieprzespane noce – mit

Noworodki budzą się w nocy na jedzenie, a co więcej nie potrafią odróżnić pory dnia od pory nocnej. Może się więc zdarzyć, że dziecko w nocy nie będzie chciało spać, jednak jest to kwestia pokazania mu, że to noc jest czasem snu. Maluszki zwykle budzą się w nocy minimum dwa razy, jednak nie musi to oznaczać nieprzespanych nocy nawet, jeśli kobieta karmi piersią. Można odciągnąć mleko i poprosić tatę o nakarmienie. Ponadto po pewnym czasie czas snu nieco się normuje, przez co mama może dłużej pospać.

Macierzyństwo to czas wyrzeczeń – fakt

Niektórym kobietom trudno jest zaakceptować fakt, że po pojawieniu się na świecie dziecka muszą one przewartościować swoje życie. Młoda mama musi podejmować szereg decyzji związanych nie tylko z dzieckiem, ale także z samą sobą. Może wybrać sen w czasie, gdy dziecko również ma drzemkę, jednak musi liczyć się z tym, że nie ugotuje obiadu. Ulubiony serial trzeba będzie obejrzeć wtedy, gdy maluch na to pozwoli.

Mama nigdy nie ma czasu dla siebie – mit

Znalezienie czasu dla siebie mając w domu noworodka jest trudne, ale nie jest niemożliwe. Maluszek potrzebuje bliskości drugiej osoby niemalże nieustannie, jednak może mu ją również dać tata. Co więcej, znalezienie czasu dla siebie, przy pomocy partnera bądź innych osób, takich jak mama czy siostra jest niezbędne, aby wrócić do formy fizycznej i psychicznej po ciąży. Młode mamy często dopada baby blues, który poniekąd jest wynikiem tego, że kobieta w ogóle nie zaspokaja własnych potrzeb. Warto zatem zaangażować w pomoc w opiece nad dzieckiem tak, aby móc poświęcić trochę czasu sobie.

Młode mamy są zestresowane – fakt

Młode mamy mają tendencję do zamartwiania się, czego skutkiem jest stres. Wynika to głównie z faktu, że chcemy jak najlepiej opiekować się maluszkiem. Każdy jego płacz, problemy z laktacją, objawy chorobowe budzą lęk i niepokój w matce. Często matki na samym początku mają przy sobie osobę, która pomaga im przy dziecku, jednak z czasem przychodzi moment, kiedy będą musiały z nim zostać same w domu. Większość kobiet boi się, że nie da sobie rady. Obwinianie się, ciągłe zmartwienia czy nawet wymyślanie problemów, których w rzeczywistości nie ma to częsta przypadłość młodych matek. Na szczęście z czasem stres w końcu zniknie, a mama zacznie odczuwać radość z macierzyństwa.

Dziecko jest najważniejsze – fakt i mit w jednym

Oczywiście, dla każdej mamy maluszek to oczko w głowie. Każda z nas robi wszystko, aby było mu jak najlepiej, szczególnie podczas pierwszych dni na świecie. Niemniej jednak nie możemy też zapominać o sobie, partnerze i innych dzieciach, jeśli noworodek nie jest naszym pierwszym. Zapewnienie dobrej opieki maluszkowi i połączenie tego z zaspokojeniem potrzeb rodziny i własnych to nie lada umiejętność, którą każda matka nabywa z czasem. Dziecko owszem, jest bardzo ważne, ale trudno w tym przypadku wartościować, kto jest ważny, a kto mniej. Mama też przecież nie może przez całą dobę tulić malucha, co z pewnością bardzo by mu się spodobało. Musi jednak zjeść obiad czy wyspać się, aby mieć siłę do opieki.

Macierzyństwo, pomimo że na początku bywa trudne, w gruncie rzeczy jest wspaniałą przygodą. Ważne, aby w tym wszystkim nie dać się zwariować i niektóre mity i “dobre rady” potraktować z przymrużeniem oka.

1 thought on “Fakty i mity dotyczące początków macierzyństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *