Trendy w okularach

Największe trendy w okularach korekcyjnych w 2022 roku

Jedną z metod na poprawę wzroku jest noszenie okularów. Odpowiednio dopasowane oprawki korekcyjne są w stanie zniwelować obniżoną ostrość widzenia w przypadku krótkowzroczności, nadwzroczności, prezbiopii czy astygmatyzmu. Czasy, w których korzystanie z okularów kojarzyło się negatywnie, na szczęście już dawno minęły. Obecnie po takie akcesoria sięga coraz więcej osób. Dziś ten przedmiot optyczny nie służy nam jedynie jako sposób na polepszenie jakości widzenia zaburzonej przez wady refrakcji czy akomodacji, lecz stanowi też doskonałe uzupełnienie codziennych stylizacji. Jakie modele będą najmodniejsze w roku 2022? Sprawdź, jakie trendy w modzie okularowej przyniesie nam początek sezonu.

Jak prawidłowo dobrać okulary?

Wiadomo, że wady wzroku negatywnie wpływają na jakość życia. Dlatego jeśli specjalista zdiagnozował u ciebie tego rodzaju nieprawidłowości, powinieneś sięgnąć po narzędzia służące do ich korekcji. Najczęściej stosowaną metodą korygowania niedoskonałości optycznych są okulary. Aby przyrząd ten mógł właściwie spełniać swoje funkcje musi być idealnie dopasowany – zarówno do istniejącej wady, jak i kształtu i wyglądu twarzy.

Kwestie estetyczne odsuńmy na razie na bok i zajmijmy się póki co samą korekcją. Ocena kondycji oczu to zadanie dla eksperta: optometrysty, a w niektórych przypadkach dla okulisty. Dedykowanym specjalistą zajmującym się rozpoznawaniem oraz korekcją wad wzroku jest optometrysta. To do niego najczęściej zgłaszamy się z problemami ze wzrokiem. Czasami jednak jest potrzebna wizyta u wyspecjalizowanego lekarza-okulisty, czyli osoby z wykształceniem medycznym skupionej na leczeniu chorób oczu (np. jaskry, zaćmy, zapalenia spojówek czy gradówki). Zarówno optometrysta, jak i okulista posiada odpowiednie kwalifikacje by zbadać nam wzrok i wystawić receptę na okulary. Pamiętajmy, że o tym, czy będziemy nosili tzw. minusy, czy plusy, zawsze decyduje specjalista.

Na recepcie znajdziemy również szereg innych wartości odnoszących się do parametrów szkieł okularowych, m.in. cylinder, oś czy rozstaw źrenic. Nie należy stosować korekcji innej niż zalecona przez eksperta. Używanie okularów ze źle dobranymi parametrami, a tym bardziej gotowych produktów z drogerii czy marketu, może powodować dyskomfort i prowadzić do pogorszenia wzroku.

Jakie kształty i wzory oprawek są obecnie na topie?

Wiemy już, jak należy dobierać pomoce optyczne do wady wzroku. Przejdźmy teraz do kolejnego tematu, czyli wyglądu oprawek. Przegląd aktualnych trendów rozpoczniemy od transparentnych oprawek. To niewątpliwie najmodniejsze oprawki do okularów, jakie są obecnie na rynku. Modele z przezroczystymi ramkami już w zeszłym roku zyskały popularność, a w kolejnym na pewno znajdą się na liście absolutnych must have. Transparentne oprawki dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Kolejną propozycją, która ma szansę stać się prawdziwym hitem 2022 roku, są okulary oversize.

Moda na ubrania w „za dużych” rozmiarach towarzyszy nam już od kilku lat, a obecnie trend ten jeszcze bardziej zyskuje na popularności. Oprawki oversize z pewnością dodadzą charakteru niejednej stylizacji, dlatego powinny znaleźć się w kolekcji każdej fashionistki. Kolejny model, który pozwoli ci wyrazić twoją osobowość, to okulary w stylu vintage. Styl retro w modzie już od kilku sezonów cieszy się niesłabnącą popularnością.

Stylizacje z oryginalnymi okularami vintage mają miliony polubień na Instagramie, a nic tak nie kojarzy się z urokiem i szykiem minionych lat jak niezwykle kobiece oprawki w kształcie kocich oczu czy modne od dziesięcioleci kultowe Aviatory. W zeszłym roku totalnym hitem były złote okulary na żyłce. Obecnie obserwuje się rosnące zainteresowanie awangardą doprawioną szczyptą szaleństwa: jeśli chcesz wyróżnić się z tłumu, postaw na supermodne okulary geometryczne! Trend ten coraz bardziej przybiera na sile i zapewne pozostanie z nami również w przyszłym sezonie.

Oprawki a kolor włosów

Kształt oprawek korekcyjnych to jedno, lecz ważny jest również ich kolor. Coraz więcej ludzi dobiera okulary nie tylko pod względem barwy tęczówek oczu, lecz także dopasowując je do koloru włosów. Modne okulary dla blondynek to przede wszystkim te o raczej ciepłych kolorach, na przykład pastele czy jasne beże. Dobrą opcją są też srebrne lub złote. Z kolei brunetki najlepiej wyglądają w chłodnych odcieniach. Doskonale sprawdzają się tu elegancka czerń, zieleń, błękit i popiel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *