Walka z cellulitem – jak ją wygrać?

Słynna pomarańczowa skórka, to prawdziwa zmora kobiet. Niestety cellulit może pojawić się u każdej kobiety, bez względu na jej wiek i wagę. Warto więc wiedzieć jak odpowiednio zadbać o skórę, żeby zapobiec jego powstawaniu. A kiedy już się pojawi – jak pożegnać go raz na zawsze.

Pomarańczowa skórka, co to jest?

Mężczyźni często twierdzą, że nie wiedzą czym właściwie jest ten słynny cellulit. Może dlatego, że ten problem ich nie dotyczy… Ze względu na uwarunkowania hormonalne oraz proporcje tkanki tłuszczowej (jej procentowy udział), mężczyźni raczej nie są narażeni na tą mało estetyczną przypadłość. Co to jest cellulit? Zaburzenie w budowie skóry, które powoduje nierównomierne rozłożenie komórek tłuszczowych. Uwidacznia się w postaci nierówności i grudek, które wyglądem przypominają skórkę pomarańczy (stąd te popularne określenie). Nierówności w tkance tłuszczowej powstają na skutek obrzęków limfatycznych, które wywierając ucisk na komórki, sprawiają że znacznie powiększają swoją objętość. A winowajcą ich powstawania jest estrogen – żeński hormon płciowy, dlatego cellulit to domena kobiet. Pomarańczowa skórka najczęściej pojawia się na udach, pośladkach i brzuchu.

Skąd bierze się cellulit?

Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Cellulit może być wynikiem skłonności genetycznych, ale również trybu życia. Za jego powstawaniem stoi często, m.in.:

– palenie papierosów i picie alkoholu

– noszenie obcisłych spodni

– mało aktywny tryb życia

– zła dieta

– nadwaga

– problemy hormonalne

Jak widać istnieje wiele czynników wpływających na powstawanie cellulitu, trudno jest więc ustrzec się przed nim. Może się wydawać, że problem ten dotyczy najczęściej kobiet w średnim wieku, które mają problem z utrzymaniem prawidłowej wagi. Jednak ze względu na choćby mocno przetworzoną żywność, przypadki cellulitu u młodych i szczupłych dziewczyn, nie są wcale rzadkością. Na pewno przyczynia się do tego za mała ilość ruchu, fast-foody i zamiłowanie do obcisłych jeansów (uciskane naczynia krwionośne, blokują swobodny przepływ krwi i limfy, przyczyniając się do obrzęków i w konsekwencji powstania cellulitu).

Jak rozpoznać stadium cellulitu?

Kluczowe dla skutecznej walki z cellulitem jest rozpoznanie stadium zaawansowania, w jakim się znajduje. Może to być trudne, ponieważ w pierwszych etapach jego powstawania, może nie być dobrze widoczny gołym okiem. Ważne jest dlatego dokładne obserwowanie kondycji skóry, jak również badanie jej przez dotyk – w ten sposób można wyczuć nierówności, które mogą rozwinąć się w widoczny cellulit. Pierwsze stadium cellulitu jest widoczne tylko po ściśnięciu skóry, na przykład kiedy usiądziemy krzyżując nogi. Drugie stadium, to pomarańczowa skórka widoczna już gołym okiem, ale nie rzucająca się mocno w oczy. Podczas kolejnego, trzeciego stadium, nierówności są obecne bez względu na sytuację, struktura skóry jest coraz bardziej grudkowata. O czwartym stopniu można mówić, kiedy cellulit prześwituje nawet przez spodnie, a co więcej może być bolesny. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, trzeba się stosować do kilku rad. Dzięki nim można pokonać cellulit.

Czy domowe sposoby mogą być skuteczne?

Podstawową sprawą podczas zarówno zapobieganiu powstawania cellulitu, jak i przy jego zwalczaniu, jest picie wody. Należy zapomnieć o słodkich napojach gazowanych, warto też ograniczyć soki owocowe (są zdrowe, ale zawierają naturalnie występujące cukry). Nawadnianie organizmu jest niezbędne, żeby ograniczyć obrzęki limfatyczne, a najlepiej służy temu zwykła, niegazowana woda. Może być nawet kranówka. Minimum to 2 litry wody dziennie, pite systematycznie, małymi łykami. Jeśli pogoda jest upalna lub uprawiamy intensywnie sport, należy oczywiście zwiększyć ilość wypijanej wody. Kolejną istotną sprawą jest dieta. Produkty, które sprzyjają powstawaniu cellulitu to tłuste mięso, potrawy smażone w dużej ilości tłuszczu, słodycze oraz fast-food. Walcząc z cellulitem należy sięgnąć po pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso drobiowe, ryby oraz dużą ilość warzyw. Owoce – owszem, ale najlepiej do południa i w ograniczonej ilości (jedzone w całości, wtedy zawierają dużą ilość błonnika). Należy też nie przesadzać z soleniem potraw, lepiej doprawiać je ziołami. Dzięki tak skomponowanej diecie, oczyścimy organizm z toksyn i usprawnimy metabolizm.

Jakie ćwiczenia zwalczą cellulit?

Nie można zapominać o aktywności fizycznej. Regularne uprawianie sportu pomoże w zwalczeniu nadwagi (jednej z przyczyn cellulitu), a także ujędrni ciało. Dobrym pomysłem jest trening interwałowy, który pozwala na spalenie dużej ilości kalorii oraz zmusza organizm do intensywnej pracy. Polega on na zmiennej intensywności ćwiczeń, czyli – ćwiczenia intensywne są przeplatane z umiarkowanymi. Trening taki można wykonywać maksymalnie trzy razy w tygodniu (żeby uniknąć przetrenowania), w kolejne dni warto wpleść z kolei ćwiczenia wzmacniające, ukierunkowane na daną część ciała – np. na uda lub pośladki. Ważna jest oczywiście też odpowiednia pielęgnacja: regularny peeling całego ciała, masaże oraz balsamy ujędrniające. Dobrym pomysłem jest choćby przyrządzenie samodzielnego peelingu poprzez połączenie fusów kawy i oleju kokosowego. Pobudzi on ukrwienie skóry i sprawi, że będzie aksamitnie gładka w dotyku. Wykonywany regularnie, sprawi że szybko zapomnisz o cellulicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *